НОВИНИ

26.03.2009 | Чи подужає Чехія головування в ЄС водночас із внутрішньою політичною кризою?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Учора Парламент Чеської Республіки висловив недовіру урядові прем’єра Мірека Тополанека. Закінчилось тривале, понад річне протистояння владної, проправої коаліції проти опозиції, яку очолює нині найсильніша політична сила – партія соціальних демократів. Разом із голосами депутатів-членів компартії опозиція зібрала в парламенті більшість, змусивши таким чином кабінет Мірека Тополанека піти у відставку. Враховуючи, що Чехія від 1 січня головує в Європейському Союзі, склалась ситуація, якої в ЄС ще не було: прем’єр головуючої в Євросоюзі країни позбавлений функцій голови уряду вдома.Парламент Чехії висловив недовіру урядові прем’єра Мірека Тополанека (на фото)


Всього кілька голосів, які допомогли опозиції скинути уряд Мірека Тополанека, зчинили бурю і всередині самої Чехії. Чеський прем’єр, який нині головує в ЄС, змушений подати у відставку, втрачаючи таким чином практичні важелі керівництва. З ними слабне і чеський голос на європейській і світовій політичній сцені.


Про послаблення чеського головування в ЄС вже висловилась низка політиків, зокрема, Сара Гагеман, аналітик з Центру європейської політики в Брюсселі. «Щоденні переговори в робочих групах і формування політики, звичайно, продовжаться, але маємо і низку важливих запитань до тих, хто головує, як це робити далі, тобто це така трохи нещасна ситуація», – каже вона.


Низка невирішених загальноєвропейських проблем


На столі в нинішнього голови Європейського Союзу Мірека Тополанека і справді багато невирішених загальноєвропейських проблем, низка з яких першочергової політичної ваги.


Вже 4 квітня на саміт Європейського Союзу до Праги приїжджає американський президент Барак Обама. На празькому засіданні «27-ми», яке триватиме 2 дні, мають обговорити проблеми боротьби з кризою і європейської безпеки. 20 квітня відкриється в Лондоні саміт G-20 – двадцяти економічно найрозвинутіших держав світу, а 6 травня в чеській столиці відкриється саміт ЄС – «Східне партнерство», на якому буде представлена і Україна.


Усі заходи вимагають повної віддачі сил, які нині чеський прем’єр змушений спрямовувати на боротьбу за політичне виживання на домашній політичній сцені. До цього потрібно додати невирішену проблему встановлення радару у Чехії і досі не схвалений Лісабонський договір. До речі, Чехія єдина країна в ЄС, парламент якої так і не розпочав процедуру ратифікації договору.


Оптимізм Тополанека поділяють не всі


Сам же Мірек Тополанек вважає, що внутрішні проблеми не позначаться на головуванні Чехії в ЄС. «Це не суперечитиме нашому головуванню, і я впевнений, на цьому я також наголошував у своєму інавгураційному виступі в Європейському парламенті, що ми будемо намагатись продовжувати обговорення проблем і шукати компроміси», – зазначив Тополанек.


Однак оптимізм Мірека Тополанека поділяють не всі. Низка чільних політиків із великих країн так званої старої Європи, наприклад, Німеччини і Франції, котрі від початку висловлювались обережно стосовно головування Чехії в ЄС, нині відзначають, що їхні побоювання виправдались. Політична криза в Чехії сталася приблизно в половині головування в Євросоюзі. Чи подужають чехи дорогу до кінця – питання, яке нині ставиться в різних кутках Євросоюзу.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2023. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект