НОВИНИ

25.03.2009 | 10 років від часу авіаналетів НАТО в Сербії
Джерело - Українська служба ВВС

10 років минуло, відколи НАТО почало кампанію авіаударів проти тодішньої Югославії.



НАТО застосувало сили проти тодішнього сербського керівництва на чолі зі Слободаном Мілошевичем у зв”язку з агресивною політикою, яку Бєлград наприкінці 90-х, а зокрема 1999 року, застосував проти етнічних албанців у Косово, внаслідок чого цю південну сербську провінцію залишили сотні тисячі албанських цивільних.


Рівно о 12 годині в усіх містах Сербії вчора пролунали сирени на знак закінчення авіаударів. На підприємствах і у школах хвилиною мовчання відзначено 10-ту річницю початку авіударів НАТО проти тодішньої Югославії.


 


У 1999 акцію НАТО проти Югославії можна було спостерігати по мас-медія та в інтернеті.


Авіаудари тривали 78 днів і в них загинуло, за різними джерелами, від 1200 до 2500 осіб. Матеріальні збитки оцінюють у майже 30 мільярдів євро.


„Пам”ятаю перший тиждень авіаударів, ми разом із сім”єю перебували у протиповітряному сховищі, там і ночували. Потім перейшли у якийсь підвал. Мені було страшно, я спала на подушці для пляжу і мені мама сказала, щоб я не боялася і мріяла про море,” - згадує бомбардування школярка з міста Бєлград.


Місто Ніш на півдні Сербії зазанало великих руйнувань та цивільних жертв.


„Я повернулася з базару і перше, що побачила, це - вогонь, дим та руїни перед моєю хатою, де впала граната. Мого сина і чоловіка відвезли до лікарні. Повернувся лише син,” - розповіла жінка, яка у авіаударах втратила чоловіка.


 
Під тиском авіударів НАТО тодішні президент Слободан Мілошевич підписав мирну угоду, згідно з якою південна сербська провінція Косово мала перебувати під протекторатом ООН.


10 років після авіаударів НАТО і рік після односторонього проголошення незалежності Косово, перед Радою безпеки ООН представники Косово та країни Заходу з однієї сторони та Сербії і Росії з іншої по різному дивляться на ці події.


Президент Сербії Борис Тадіч заявив: „Серби 10 років тому були покарані бомбами, а албанці з Косово нагороджені тим, що понад п”ядесять держав визнало нелегальну незалежність сербської південної провінції.”


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6263. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект