Якщо НАТО ухвалить рішення про вступ України та Грузії до Альянсу, його керівництво має провести консультації з Росією. Адже вибір курсу на євроатлантичну інтеграцію колишніх радянських республік не має зашкодити діалогові між такими потужними гравцями, як Брюссель і Москва. Такої думки дотримуються фахівці з питань європейської безпеки і розширення НАТО, які нині у Києві зустрілися з українськими урядовцями і громадськими організаціями. Останні, критикуючи позицію окремих європейських держав щодо ставлення до євроатлантичного курсу України, засудили і недієздатність української влади у цьому питанні.
Традиційно, усі дискусії щодо перспектив євроатлантичної інтеграції України закінчуються обговоренням «російського фактору», або ж «руки Москви». Нинішній круглий стіл за участю урядовців та експертів України і Данії винятку не становив.
Лейтмотивом української сторони було: Росія веде інформаційну війну проти України та Грузії. Нинішня кампанія є значно інтенсивнішою, аніж та, що її офіційний Кремль вів проти країн центрально-східної Європи і Балтії, коли вони оформлювали своє членство у НАТО.
Українська ж влада нині не здатна дати гідну відповідь росіянам. І це при тому, що в питанні ймовірного вступу України до НАТО між позицією Кремля і пересічних росіян існує розбіжність, наголошує керівник центру «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів.
«Україна сама повинна зробити зусилля, щоб зробити для росіян аргументи, чому ми повинні вступити до НАТО. Для російських громадян, як на мене, найкраще майбутнє – це підтримати вступ України до НАТО та Євросоюзу: тоді це відкриє європейську, демократичну перспективу і для Росії», – каже Ілько Кучерів.
А завідувач сектору інформування громадськості у сфері євроатлантичної інтеграції українського уряду Костянтин Бабак зазначив: «Росію треба сприймати такою, якою вона є, і не треба мріяти, що Росія в якийсь момент перестане відстоювати свої інтереси. Будь-хто, хто має перевагу у силі, хто може досягти якихось цілей, він буде діяти адекватним чином. Росія таким чином і діє».
«Неможливо позбутися так званого «російського ока»
Експертів із Данії найбільше хвилювала можливість зберегти діалог із Росією у безпековій сфері, при цьому не зашкодити євроатлантичним перспективам України.
Так, Дорте Німанн із Державної військової академії Данії вважає, що на тлі змін усередині НАТО – розробка нової стратегії Альянсу і зміна керівництва – неможливо позбутися так званого «російського ока». А її колега, професор Пітер Якобсен із університету Копенгагена, зазначив: «НАТО залишається найпотужнішою безпековою структурою в Європі. Для подальшого функціонування Альянсу важливо зберегти паритет із Росією, від якої також залежить структура євробезпеки. Ми в Данії виступаємо за вступ України до НАТО, але насправді це буде рішення українців, серед яких прихильники Альянсу залишаються у меншості. Водночас, ми не хочемо мати непорозумінь із Росією».
Учасники сьогоднішнього круглого столу все-таки досягли консенсусу, визначивши, що для подолання радянських стереотипів щодо НАТО влада і суспільство України мають об’єднати зусилля і провести потужну інформаційну кампанію: "За Альянс". При цьому зробити її більш якісною та оригінальною аніж антинатовські ролики, які демонструють російські ЗМІ.
|