НОВИНИ

24.03.2009 | У Брюсселі підписано декларацію щодо ГТС України
За матеріалами - Української слжби ВВС

Українське керівництво та представники європейських структур підписали декларацію у Брюсселі, яка має прокласти шлях до модернізації української газотранспортної системи.














Віктор Ющенко і Жозе Мануель Баррозу



Президент Ющенко та прем'єр Тимошенко поставили свої підписи поруч з представниками Єврокомісії, ЄБРР, Європейського інвестиційного банку та Світового Банку.


Україна сподівається отримати близько 3 мільярдів доларів на модернізацію трубопроводів, будівництво нових компресорних станцій, лічильників та сховищ газу.


Прем'єр Тимошенко заявила, що підсумковий документ закріплює приналежність ГТС Україні і створює передумови для поступової інтеграції України у внутрішній енергетичний ринок Євросоюзу.


У свою чергу президент Ющенко сказав, що модернізація української ГТС збільшить потужність системи для транспортування і збереження газу і наголосив, що модерніpація передбачає заміну морального і фізично застарілого обладнання діагностики і ремонту частин газопроводу.



Серед головних принципів декларації – невід’ємність української ГТС як складової європейської енергетичної системи, і, водночас, гарантії незалежності української ГТС.


Крім того, у декларації ідеться про плани України приєднатися до європейського Енергетичного співтовариства.


"Головною умовою підтримки модернізації української ГТС з боку Єврокомісії є виконання Україною взятих на себе зобов’язань," – заявила комісар ЄС з питань зовнішньої політики Феніта Ферреро-Вальднер.


Вона також наголосила, що модернізація ГТС має відбуватися паралельно зі структурними реформами.


Пан Ющенко додав, що Україна і ЄС стоять на порозі принципово нових рішень, які посилять безпеку і прозорість постачань газу європейським споживачам за оптимальними маршрутами через територію України.


"Це - конкретна дія задля посилення об'єднаної Європи і практична діяльність, яка об'єднує Україну з європейським простором," - заявив Віктор Ющенко.


"Дуже важливо створити чіткий механізм реалізації, забезпечити постійний супровід і безперебійне виконання рішень та фінансування. Україна має для цього єдину політичну волю," - заявив український президент.



 
Керівники Євросоюзу не раз критикували українське керівництво за відсутність єдиної політики і брак взаємного порозуміння, які суттєво позначилися на постачанні газу до Європи під час так званих "газових воєн" між українським Нафтогазом і російським Газпромом.


Ті конфлікти призвели до того, що велика частина споживачів російського газу, що постачається через територію України до Східної і Західної Європи? потерпали від холоду в домівках, а підприємства, що покладаються на газ, були змушені частково згортати своє виробництво.


Тим часом російська делегація, яка також брала участь у міжнародній конференції з модернізації української ГТС, залишила залу засідань, пояснюючи це тим, що у підсумковій декларації були враховані лише інтереси європейських споживачів та України, як транзитера газу, і зовсім не згадувалося про постачальника газу – Росію.


 


Голова російської делегації, міністр енергетики Росії Сергій Шматко заявив, що російську сторону не влаштовує показовий двосторонній характер декларації, тоді як ефективний спосіб модернізації української ГТС мав би передбачати три сторони – постачальників, транзитерів та споживачів газу.


Крім того, російський урядовець також висловив занепокоєння намірами України приєднатися до європейського Енергетичного співтовариства, оскільки це може призвести до перегляду тарифів на транзит газу і перекладання частини тарифів на плечі постачальника.


До того ж, вважає російський міністр енергетики, задекларований в україно-європейській угоді намір про збільшення потужності української ГТС суперечить намірам Росії та Європи диверсифікувати маршрути постачання газу, а відтак, спонукає Росію активніше міркувати над альтернативними ринками збуту свого газу.


Водночас, за даними російських статистичних органів, падіння поточного видобутку Газпрому у порівнянні із відповідним періодом минулого року склало понад 25%.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект