Декларація, що буде прийнята сьогодні за підсумками роботи Міжнародної інвестиційної конференції з модернізації української ГТС, є лише початком великої інвестиційної роботи з оновлення газотранспортних шляхів України та зміцнення енергетичної безпеки Європейського Союзу. Про це сьогодні у Брюсселі під час відкриття заходу заявила Єврокомісар з питань зовнішніх зносин та європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер.
Як вона зазначила, сьогоднішня конференція є результатом масштабної роботи між Україною і Євросоюзом у сфері енергетики. Про важливість цього заходу, на думку Єврокомісара, свідчить представництво на ньому країн-постачальників газу, країн-транзиту та країн споживання газу, найбільших європейських газових компаній та провідних міжнародних фінансових інституцій.
"Наша мета - забезпечити стабільність та надійність роботи газотранспортної системи України, адже Україна є державою, яка забезпечує зв'язок між Росією і Євросоюзом в енергетичній сфері. Це є ключовим для забезпечення енергетичної безпеки Євросоюзу. Зараз ця система потребує модернізації", - наголосила Б.Ферреро-Вальднер.
Вона підкреслила, що надійна робота української ГТС має для Євросоюзу стратегічне значення. Близько 80 відсотків усього російського газу, який імпортує Євросоюз, надходить через газотранспортну систему України. У той же час російський газ становить близько 25 відсотків від загального обсягу імпортованого блакитного палива, яке споживає Євросоюз. "Це є очевидною взаємозалежністю, яка зазвичай не дуже впадає в око. Але ми згадуємо про неї дуже часто лише під час криз, що і продемонстрували події у січні цього року. Від газового протистояння, яке вразило 19 країн Євросоюзу та країн-партнерів, програли абсолютно всі. Ми маємо зробити все, щоб не допустити повторення такої ситуації у майбутньому. Ми зацікавлені у тому, щоб Україна мала змогу розвивати свій енергетичний ринок, а також у тому, щоб забезпечити надійну роботу української ГТС на десятиріччя вперед", - сказала Єврокомісар.
Б.Ферреро-Вальднер наголосила на важливості партнерства у цьому контексті з Російською Федерацією, адже саме Росія залишається важливим партнером Євросоюзу та одним з головних постачальників газу. На її думку, Україна і Росія мають працювати разом для того, щоб наблизитися до європейських стандартів в енергетичній сфері, включаючи цінову політику щодо блакитного палива та щодо ставок на його транзит. За словами Єврокомісара, результатом співпраці може стати підвищення ефективності роботи газотранспортної системи України на 25 відсотків. Це означає, що Європа отримуватиме більший обсяг газу через українську територію, а сама Україна - більше прибутків.
Єврокомісар з питань зовнішніх зносин та європейської політики сусідства вважає важливим фактом те, що сьогодні українська сторона представить так званий "майстер-план", який включатиме перелік найбільших інвестиційних проектів. Водночас вона сподівається, що на конференції буде запропоновано широкий перелік заходів з реформування енергетичного сектору України, що є не менш важливим, ніж технічна складова модернізації української ГТС.
При цьому Б.Ферреро-Вальднер нагадала, що Україна і Євросоюз ведуть переговори щодо приєднання України до енергетичного співтовариства, і висловила надію на те, що Україна доведе свою рішучість в адаптації норм європейського законодавства, зокрема в енергетичній сфері та сфері транзиту газу.
|