НОВИНИ

18.03.2009 | Лоуренс Чалмер: «Я б просив розглядати НАТО, як інструмент з будівельного набору»
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Від часу підписання Північноатлантичного договору минуло 60 років. За цей час НАТО розширювалося п’ять разів. Наступна хвиля розширення очікується на початку квітня цього року. До «клубу 26-ти» додадуться Хорватія та Албанія. Ці країни офіційно зобов’яжуться виконувати умови договору, який вміщається на трьох сторінках формату А4. За роки існування Альянсу цей базовий договір не змінювали – і це вражає, каже директор освітнього центру НАТО, професор Лоуренс Чалмер. В той самий час така універсальність договору залишає поле для його різноманітних інтерпретацій.



 


Лоуренс Чалмер під час свого недовгого візиту в Україну виступив перед студентами кількох українських вузів із лекцією «НАТО: суть, нюанси та 21 століття». Професор міжнародних відносин у Національному університеті оборони в Вашингтоні брав участь в освітніх делегаціях НАТО в Болгарії, Чехії, Польщі, Румунії та Україні. Даючи інтерв’ю Радіо Свобода, професор Чалмер наголосив, що у ньому він висловлює свою приватну позицію.


– Що повинен знати про НАТО пересічний українець?


– Я думаю, що ваші співгромадяни дуже зацікавлені і дуже задіяні в обговореннях того, як, коли, чи і за яких обставин Україна могла б розглянути можливість її членства в НАТО. А відповідаючи на питання, що б я хотів, щоб вони знали… Я б попросив їх ставити складні питання, такі як: «Що відповідає українським інтересам» і «Як ми досягнемо цих цілей». І в цьому напрямку я б просив розглядати НАТО, як інструмент з будівельного набору. Ви маєте багато доступних інструментів, але що саме і коли ви будете використовувати в розбудові майбутнього України – це залежить від вас, звичайно.


– Що має бути першим: вступ до НАТО чи ЄС?


– Порядок неважливий, важливий сам рух України до її цілей. І чи ви будете одночасно готуватися до вступу в ці організації, чи в одну перед іншою – це цілком державний вибір. Остаточна мета – це те, де ви, громадяни та ваш уряд, хочете бачити Україну. Терміни, методи і плани – не настільки важливі, як сам рух.


– Чому ЄС не має спільної політики безпеки?


– Це цікаве питання, поставлене американцю. Ми спостерігали за розвитком того, що в фіналі мало стати Конституцією Європейського Союзу. Але вона так і не відбулася. І це значило, що не було достатньо політичної волі країн-членів. Що стосується безпеки націй та громадян, то вона вимагає абсолютної переконаності країн в тому, що те, на що вони витрачають свої дорогоцінні ресурси, має забезпечити найкращу безпеку для них та їхніх сусідів. І я спостерігаю, що існують розбіжності між країнами Європейського Союзу в тому, скільки і на що будуть витрачені ресурси, щоб забезпечити потрібний рівень безпеки.


– Минає 10 років входження Польщі, Угорщини та Чехії в НАТО, як змінився Альянс від цього розширення?


– Нічого легкого у членстві в НАТО немає, бо НАТО просить робити внески в спільну безпеку, тобто це не безкоштовно. Отже, держави мають забезпечити ресурси – що досить важко зробити під час кризи. А як НАТО змінилося? Я порівняю це з приготуванням української страви. Я думаю, що страва покращилася з присутністю цих нових інгредієнтів, бо таким чином ми можемо більше навчитися від союзників. І я вірю, що це може тільки покращити нашу спільну безпеку.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6903. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект