Керівництво Сполучених Штатів Америки має докласти максимум зусиль для вирівнювання відносин з Російською Федерацією. Такого висновку дійшла спеціальна Комісія з питань вивчення політики США щодо Росії (Commission on U.S. Policy toward Russia). Свої бачення проблеми експерти виклали у доповіді на тему: "Правильний напрямок американської політики відносно Росії", яка була представлена у вашингтонському прес-клубі.
Автори документу висловили занепокоєння фактом, що відносини між двома країнами перебувають далеко не на тому рівні, який необхідний для вирішення важливих завдань для Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за такий стан речей вони покладають на обидві сторони і закликають спільними зусиллями виправити ситуацію.
Для цього експерти виробили цілий ряд рекомендацій. Зокрема, Вашингтон повинен прагнути "перетворити РФ на свого партнера" щодо розв'язання іранської проблеми та в питаннях нерозповсюдження ядерної зброї. Саме ця сфера має стати "головним пріоритетом" при формуванні позиції у двосторонніх відносинах, переконані автори доповіді.
Слід тісніше співпрацювати з Москвою і в питаннях боротьби з тероризмом та стабілізації Афганістану. Керівництву Білого дому варто "по-новому поглянути на плани розміщення елементів системи ПРО в Польщі та Чехії" і зробити "справжню спробу" розробити спільний підхід до убезпечення себе від іранських чи інших ракет.
Американська сторона має "негайно" скасувати обмеження в межах поправки Джексона-Веніка, що неодноразово обіцялося попередньою адміністрацією. Це має стати "сигналом серйозних намірів США щодо перезапуску відносин", вважають експерти. Слід також спонукати Москву до "рішучих і послідовних кроків" щодо приєднання до СОТ.
Автори дослідження радять новій адміністрації "прийняти той факт, що ні Україна, ні Грузія не готові до членства в НАТО і тісно співпрацювати із союзниками для вироблення інших підходів, аніж членство в Альянсі". Попри це, у документі наголошується на праві обох держав приймати власні рішення щодо євроатлантичної інтеграції.
Політиці Росії щодо сусідніх держав присвячено окремий розділ доповіді. "Війна Росії проти Грузії та її тиск на Україну викликають занепокоєння", - йдеться у документі. Його автори нагадують, що США "стратегічно зацікавлені" в тому, щоб підтримати незалежність і суверенітет колишніх радянських країн, а також - не дозволити РФ домінувати в цьому регіоні. Разом із тим, США має уникати "гри з нульовою сумою" за вплив на цій території. "Війна проти Грузії та газова суперечка з Україною має нагадати нам, що перетворення регіону на поле битви матиме небезпечні й непередбачувані наслідки", - підкреслюють експерти. Вони наголошують на необхідності не дати сусіднім до Росії країнам використовувати США в якості "інструмента з'ясування відносин з РФ".
Комісія з питань вивчення політики США щодо Росії є спільним проектом кількох авторитених американських дослідницьких і політологічних центрів. До її складу входять колишні сенатори Гарі Харт та Чак Хейгел, колишній радник президента США з питань національної безпеки Брент Скоукрофт, президент Центру імені Річарда Ніксона Дмитро Саймс, директор Міжнародного центру Вудро Вільсона Лі Хамільтон та інші відомі есперти з питань зовнішньої політики та національної безпеки.
|