Євросоюз має повною мірою скористатися парком вертольотів типу "Мі", сотні з яких перебувають нині у країнах Центральної та Східної Європи, для забезпечення мобільності у рамках операцій Спільної політики з безпеки і оборони (СПБО). Таку заяву у Брюсселі зробив Високий представник ЄС з питань спільної зовнішньої політики та політики безпеки Хав'єр Солана під час виступу на конференції Європейського оборонного Агентства, яку було присвячено темі "Вертольоти - ключ до мобільності".
Хав'єр Солана нагадав, що цього року СПБО Євросоюзу виповнюється десять років. На сьогодні ця політика застосовується на чотирьох континентах, вона є одним із ключових інструментів Євросоюзу для стабілізації проблемних регіонів. Для успіху цих операцій надзвичайно важливою є наявність достатньої кількості вертольотів.
Для прикладу Високий представник ЄС розповів про Чад, де силам ЄС доводиться діяти на території, яка за розмірами перевищує Францію і при цьому має дуже складний рельєф та жорсткі кліматичні умови. Сезонні дощі роблять неможливою організацію наземного транспортування. Тож саме вертольоти дають можливість проводити повітряне спостереження територій, забезпечувати залучені війська водою та боєприпасами, здійснювати медичну евакуацію тощо. Інший приклад - операція проти піратів в Аденській затоці, де військово-морському угрупованню ЄС довелося контролювати смугу узбережжя завдовжки понад 3 тис. миль. Саме вертольоти морського базування дали можливість швидкого контролю за великими морськими площами.
"Незважаючи на важливості вертольотів, ми маємо суттєву нестачу їх наявного парку. Це спільна проблема для ЄС і для НАТО. Європейське оборонне Агентство швидко розпочало дії для поліпшення вертолітного забезпечення операцій СПБО. Ми всі знаємо, що в Європі немає нестачі вертольотів. Їх багато, але проблема в тому, що вони не можуть застосовуватися за межами Європи у необхідній кількості. Партнери з числа третіх країн допомагають нам в операціях СПБО. Ми вдячні за їхній внесок, але не повинні бути залежними від них у ключових спроможностях, які забезпечують вертольоти", - наголосив Хав'єр Солана.
За його словами, Європейське оборонне Агентство для вирішення цієї проблеми розробило відповідні програми.
Короткотерміновим проектом є програма підготовки європейських пілотів до дії в умовах складних гірських та пустельних місцевостей. Вже цієї весни розпочнеться перший такий проект з тренування чеських пілотів.
У середньостроковій перспективі Європейське оборонне Агентство розглядає можливість модернізації вже існуючого вертолітного парку, зокрема, вертольотів сімейства "Мі", сотні з яких перебувають у країнах Центральної та Східної Європи. До цього проекту має бути залучена європейська промисловість, яка має надати прийнятні програми модернізації вертольотів цього типу за помірну ціну.
У довгостроковій перспективі, що сягає за 2020 рік, має бути реалізований французько-німецький проект "транспортного гелікоптера майбутнього", що передбачатиме також тісну трансатлантичну співпрацю, зміцнення технологічної та виробничої бази як у Європі, так і в США.
"У майбутньому різниця між військовими і цивільними місіями буде менш важливою. Фокус робитиметься більше на тому, чи є місія досяжною до виконання чи ні. Нині ми проводимо нову організацію стратегічного планування саме таким шляхом. Вивчаємо, яким чином розвиток наших спроможностей може використовуватися як для цивільних, так і для військових цілей. Ми маємо продовжувати динамічно і креативно працювати в цьому напрямку", - наголосив Хав'єр Солана.
|