НОВИНИ

12.03.2009 | Європа і Америка з «Великої депресії» 1930-х винесли різні уроки
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Із обох боків Атлантичного океану лідери старого і нового світу закликають до спільних дій щодо подолання глобальної економічної кризи. Але чим менше часу залишається до саміту «Групи Двадцяти» (G-20), на якому узгоджуватимуть напрямки спільних дій, тим очевидніше стає, що Європа і Америка мають різні уявлення про те, якими саме вони мають бути.


 
Попереднього разу Група Двадцяти зустрічалася в Вашингтоні в листопаді 2008 р.


 

Американці не бояться помпувати додаткові гроші в економіку. На цей рік весь пакет допомоги, що, серед іншого, включає викуп акцій, громадські роботи, скорочення податків, складатиме в Америці близько 800 мільярдів доларів, чи майже 6% від валового внутрішнього продукту.


Частки, що їх готові видати європейські країни на стимулювання своєї економіки, значно скромніші: Німеччина і Франція планують пакет допомоги, що ледве перевищує 1% ВВП, Британія ще менше.


При цьому більшість коштів розрахована на соціальні потреби, на допомогу людям, що потрапили до скрути.


Чому ж європейці такі обережні? Професор Лондонської школи економіки Пітер Бун сказав у розмові з Радіо Свобода, що причини цих різних підходів слід шукати в історії та в тому, які різні уроки винесли Європа і Америка з «Великої депресії» 1930-х років.


Європа і Америка з «Великої депресії» 1930-х винесли різні уроки


«Німеччина та ще деякі ключові європейські країни дуже стримано використовують фіскальну і монетарну політику для стимуляції економіки. І це небажання використовувати бюджетні гроші та запускати друкарський верстат для вирішення економічних проблем, здається, тягнеться ще від Веймарського періоду гіперінфляції», – зауважив Пітер Бун.


Майже кожний підручник із економіки, пояснюючи, що таке гіперінфляція, використовує приклад Веймарської республіки в Німеччині 1919–33 років, коли уряд друкував стільки грошей, що вони без міри знецінилися. Для того, щоб сходити до крамниці, люди возили зі собою возики чи валізи грошей.


Також німці, які є законодавцями економічної моди в Європі, на думку лондонського професора, вірять в очищувальний характер кризи.


«Гадаю, німці вірять у те, що економічний спад є корисним. І якщо хтось перевитратив у часи розквіту, той має пройти через дефолт та банкрутство. І це для економіки набагато здоровіше, ніж коли уряд друкує гроші і дає банкрутам кредит», – пояснює Пітер Бун німецькі економічні погляди.


Американці ж, які за нормальних умов також вірять у «природний відбір», нині побоюються, що забагато банкрутств можеь підкосити цілу економіку, пояснює професор Бун і наголошує, що і цей погляд бере початок в уроках «Великої депресії».


«Гадаю, голова Федеральної резервної системи Бен Бернанке та його однодумці вважають, що депресія сталася через те, що забагато компаній збанкрутувало і що уряд міг послабити свою кредитну політику, надрукувати додаткові гроші, не допустити стільки дефолтів та витягти країну з депресії», – каже професор Бун.


Ця різниця у поглядах виглядає зараз такою великою, що економісти побоюються, що на зустрічі країн «Групи Двадцяти» Європа і Америка не зможуть домовитися про широкомасштабні спільні дії. Тож зустріч може виявитися не такою продуктивною, як сподіваються і багаті, і бідні країни світу.| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2023. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект