НОВИНИ

12.03.2009 | Підсумовувати останнє десятиліття та обговорити нові виклики, які постали перед НАТО, у четвер в Празі має Генеральний Секретар Альянсу
Джерело - Сайт "Україна=НАТО" МЗС України

Сьогодні минає 10 років відтоді як Чехія, поруч з Угорщиною і Польщею, стала членом НАТО. Зараз переважна більшість чехів вважає, що це було вірне рішення. Підсумовувати останнє десятиліття та обговорити нові виклики, які постали перед НАТО, у четвер в Празі має Генеральний Cекретар Альянсу Яаап де Хооп Схеффер.
Празький студент Онджей погано пригадує як Чехія вступала до НАТО, але думає, що членство в Альянсі це добре, особливо з огляду на останні події. "Тепер коли, Росія себе починає проявляти, то я потрохи відчуваю в цьому потребу".Пані Тереза на пенсії. Вона не бачить змін на краще для Чехії від членства в НАТО, але переконана, що нинішній світ дуже небезпечний. "Світ чим далі гірший. Ми відчуваємо себе в небезпеці, адже в Ірані виробляють атомну зброю", - зауважує чешка.


Водій автобусу Яромір такого відчуття страху сьогодні не має, а потенційну загрозу для Чехії бачить від Росії та арабських держав. Членство в НАТО дає йому почуття додаткової безпеки. "Держави мають гуртуватися, щоб дбати про свою безпеку. Інакше і бути не могло", - каже він про участь Чехії у системі колективної безпеки.


Численні прихильники компартії також підтримують членство Чехії в НАТО.


За даними соціологів, десять років після вступу Чехії до НАТО таку політику схвалює три чверті чеських громадян. Це найвища оцінка за всі попередні роки. Найбільше прихильників Альянсу серед молоді і підприємців. Найменше - серед старшого покоління і прихильників Комуністичної партії. Але й тут, що може бути цікаво для українського читача, членство в НАТО підтримує 45 відсотків тих чехів, які голосують за комуністів.


Перед вступом Чехії до НАТО лише близько половини (53 відсотки) чехів вважали, що таке членство найкраще гарантує безпеку держави. За даними опитувань громадської думки, імідж НАТО поліпшився, зокрема, через те, що дедалі більше чеських громадян почали вірити у те, що їхня держава там є не молодшим братом, а повноправним членом організації.


Соціологи зафіксували ще одну цікаву деталь. Ставлення до Альянсу в Чехії почало поступово змінюватися на краще не стільки після терактів 11 вересня 2001 року у США, як після подібних нападів у Європі - в Мадриді і Лондоні.


У четвер і в п'ятницю у Празі Сенат Чеської республіки влаштовує міжнародну конференцію, присвячену десятиріччю розширення НАТО. У ній візьме участь генеральний секретар НАТО Яаап де Хооп Схеффер, колишній президент Чеської республіки Вацлав Гавел, інші відомі міжнародні діячі, які доклали зусилля до зміцнення Альянсу. На зібранні також має виступати колишній Державний Секретар США Мадлен Олбрайт. Саме вона 10 років тому прийняла ратифікаційні грамоти від Чехії, Польщі та Угорщини про інтеграцію до євроатлантичної спільноти.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2813. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект