НОВИНИ

04.02.2009 | Кремль продовжує «клонувати» НАТО?
Джерело - Українська служба ВВС

У середу і четвер у Москві відбудеться чергова сесія Ради організації договору про колективну безпеку. А в рамках підготовки до цієї події в середу відбудеться спільне засідання Ради міністрів закордонних справ, Ради міністрів оборони і Комітету секретарів ради безпеки ОДКБ. У роботі самітів візьмуть участь президенти Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Росії і Таджикистану.


Напередодні повідомляли, що президент Таджикистану Емомалі Рахмон у зв’язку з енергетичною кризою в республіці не планує виїжджати за кордон, а тому не планує брати участі в самітах ОДКБ і ЄврАзес, які відбудеться 4-5 лютого. На думку оглядачів, президент у такий спосіб продемонстрував своє невдоволення «проузбецькою» позицією Кремля у питанні Ронґунської ГЕС. Москва планувала допомогти Душанбе в завершенні її будівництва, однак відмовилась від своїх планів, не отримавши на це згоди Ташкента.


Однак буквально напередодні, 3 лютого, офіційний представник МЗС Таджикистану несподівано заявив, що президент Рахмон таки візьме участь у саміті, причому його літак мав вилетіти ще у вівторок.


Оглядачі звертають увагу на те, що напередодні саміту в Москві відбулися дві події, на які варто звернути увагу.


Бішкек відмовляє Вашингтону. Постарався Кремль?


Йдеться, насамперед, про те, що у вівторок Киргизстан заявив, що не дозволить більше Сполученим Штатам Америки користуватися військово-повітряною базою в Манасі.


Агенства цитують президента Киргизстану Курманбека Бакієва, який сказав, що рішення вже ухвалене, однак офіційно оголосять про це пізніше.


З бази Манас американські військові здійснювали підтримку воєнних операцій міжнародних сил в Афганістані.
Авіабаза була відкрита в грудні 2001 року за мандатом ООН. Зараз там перебуває понад тисячу американських військовиків, а також військово-транспортні літаки.


На думку оглядачів, причиною відмови Бішкека від американської бази може бути те, що, знову ж таки, напередодні саміту Москва надала Киргизстану кредит у розмірі 2 мільярди доларів і фінансову допомогу в розмірі 150 мільйонів доларів.


Президент Курманбек Бакієв заявив з цього приводу, що «в умовах міжнародної економічної кризи – це дуже важлива підтримка, і я хочу висловити свою вдячність».


За словами президента, підписання домовленостей виводить російсько-киргизькі взаємини на вищий рівень і послужить забезпеченню економічного росту Киргизстану.


Таким чином, вважають оглядачі, можна говорити, що Москва просто підкупила Бішкек, а тому той вирішив відмовитися від американської бази.


Москва і Мінськ створюють єдину систему ППО


Повідомлення про іншу подію надійшло у вівторок з Москви.


Тут підписали угоду про спільну оборону зовнішнього кордону Союзної держави Росії й Білорусі про створення єдиної системи ППО.


Такий результат засідання вищої державної ради в Кремлі, на якій головували президенти двох країн – Дмитро Медведєв і Олександр Лукашенко.


Президент Росії зробив також акцент на питаннях енергетичної співпраці. За його словами, «у нас є міцна база і енергетичної співпраці, я маю на увазі угоду з газу, у нас є рішучість рухатися вперед з питань забезпечення взаємної безпеки, в тому числі по лінії ППО».


Остання подія не видається випадковою, якщо врахувати, що у середу на самітах обговорять питання про створення колективних сил оперативного реагування в складі військових контингентів, сил спеціального призначення і в справах надзвичайних ситуацій.


«Клон» НАТО?


До речі, Організація Договору про колективну безпеку (ОДКБ) ще кілька місяців тому заявила про створення в центральноазіатському регіоні велике військове угрупування з підрозділів Росії, Казахстану, Узбекистану, Таджикистану й Киргизії.


Про це заявив тоді генеральний секретар ОДКБ Микола Бордюжа.


Рішення ж підсилити військову складову організації було ухвалене на попередньому саміті країн-учасниць ОДКБ у Москві.


Штаб ОДКБ тепер постійно перебуватиме в Москві. Згідно з однією з підписаних угод, у разі агресії проти будь-якої з країн ОДКБ на її прохання угрупування військ організації прийде їй на допомогу.


Російським ЗМІ всі ці кроки, зокрема наявність штаб-квартири, посилення військових позицій нагадали «клон» Північноатлантичного альянсу. До того ж, президент Дмитро Медведєв відкрито заявив тоді: «Учасники організації – теж сильні світу цього».


Оглядачі кажуть, що такі заяви лише підтверджують слабкість Росії, яка видає бажане за реальне.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 723. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект