НОВИНИ

03.02.2009 | Євродепутати: куди і з ким прокладати газові труби?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Вразивши більшу половину країн Євросоюзу, остання газова криза підштовхнула європейських лідерів до роздумів про диверсифікацію газотранспортних шляхів. Започатковані ще під час минулих пленарних засідань у Європарламенті, дебати депутатів стосовно енергетичної безпеки європейської спільноти тривають. Енергетика та наслідки газової кризи – одне з ключових питань у нинішньому порядку денному євродепутатів. Проте, у планах цьоготижневої парламентської сесії є ще й рішення щодо порятунку автомобілебудівної галузі, кліматичні зміни, доля в’язнів Гуантанамо та ситуація у Смузі Гази.




Газова тема й загальна енергетична стратегія Євросоюзу наразі у центрі уваги європейських депутатів, котрі розпочали в понеділок чергову парламентську сесію у Страсбурзі. Позиція європейських парламентарів щодо подальшої стратегії Євросоюзу на енергетичному ринку визначиться шляхом дебатів та голосування.


Речниця Європарламенту Маржорі Ван Ден Бруке в інтерв’ю Радіо Свобода зазначила, що депутати дискутуватимуть у вівторок із представниками Ради ЄС та Єврокомісії про вплив фінансової кризи на автомобільну галузь.


А щодо енергетичної стратегії, то парламенту в понеділок було представлено доповідь депутата Анн Лаперуз щодо політики й стратегії ЄС у галузі енергопостачань. Також депутати обговорюють наслідки нещодавньої газової кризи між Україною та Росією. У вівторок з цього приводу мають відбутися голосування.


Однак, рішення Європарламенту не остаточні, вони та ще мусять пройти через затвердження вищим органом Євросоюзу – самітом голів держав та урядів ЄС. І найближчий з них має відбутися вже на початку весни, де питання енергетичної безпеки – одне з головних.


Депутатська «майстерня енергетичних ідей»


Ще два тижні тому, з ініціативи парламентської комісії із зовнішніх відносин була організована, так би мовити, «майстерня ідей» на тему енергетичної безпеки. Як каже один із її організаторів, польський депутат Яцек Сіріуш-Вольський, «диверсифікація газопостачальних шляхів – це не лише енергетична проблема, а й питання зовнішньої політики».


Європейські парламентарі аналізують доповідь, підготовлену заступником парламентського комітету з питань промисловості, науки та енергетики, депутатом від групи ліберальних партій Анн Лаперуз.


Зміст доповіді – широке бачення європейської енергетичної політики. Основні пункти цієї стратегії такі: ухвалення спільних заяв у випадках надзвичайних ситуацій; поділ ресурсами та інфраструктурою з країнами європейського блоку, які страждають у таких ситуаціях; координація дій.


Серед інших положень є й нагальна необхідність диверсифікації джерел енергії, зокрема, екологічно чистих енергоносіїв та підвищена увага до атомної енергетики.


Чи залучати Москву до «Набукко»?


Одним із найголовніших пунктів європейської енергетичної диверсифікації є відомий проект газогону «Набукко». Він викликає чимало критики з боку Москви, яка вже підписала контракти з кількома європейськими енергетичними компаніями на реалізацію іншого газотранспортного проекту «Південний потік», що мав би пролягти Чорним морем та Болгарією.


Тому євродепутат Анн Лаперуз пропонує підхід, базований на примиренні з Кремлем. На її думку, саме Москва могла б доповнити консорціум європейських енергетичних компаній, що займатимуться реалізацією проекту «Набукко».


«Таким чином, Європарламент має надію, що газопровід «Набукко» буде створений у співпраці з Росією, – йдеться в її доповіді. – Це дозволить уникнути непотрібної конкуренції між двома газопроводами». До того ж, на думку депутата, це створить передумови для перекачування газу з різних джерел – як з Ірану, так і з країн Каспійського регіону та Росії.


Але низка останніх подій геополітичного характеру за участю Росії (кавказька криза, одностороннє визнання сепаратистських територій і остання газова війна з Україною) підірвали довіру до неї з боку багатьох європейських політиків. З огляду на це, протягом дебатів, що відбуваються у Страсбурзі, висловлюється чимало критики на адресу доповіді щодо стратегії в енергетичній галузі. Адже чимало депутатів вважають, що можлива участь Росії в будівництві цього газопроводу неприпустима. Причина у тому, що головна мета «Набукко» – це якраз зменшення залежності Європи саме від російського газу.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект