НОВИНИ

11.12.2008 | ЄС і надалі сприятиме ядерному роззброєнню та нерозповсюдженню цього виду зброї у світі - Хав'єр Солана
Джерело - УКРІНФОРМ

Євросоюз має намір і надалі сприяти ядерному роззброєнню та зміцненню міжнародного режиму щодо нерозповсюдження ядерної зброї. Про це вчора в Брюсселі заявив високий представник ЄС з питань спільної зовнішньої політики та політики безпеки Хав'єр Солана під час виступу на конференції "Європейські пропозиції щодо роззброєння та режиму нерозповсюдження".


Ядерне роззброєння має велике значення не тільки для політиків та дипломатів, але й для цілих народів, наголосив Хав'єр Солана. Значні ядерні потенціали, з одного боку, відображають минуле, а з іншого - фактом власного існування збільшують напругу в міжнародних відносинах та ризик виникнення конфліктів. "Чим менше у світі ядерної зброї, тим більш безпечним буде такий світ для всіх і кожного", - зазначив він.


Крім того, високий представник ЄС висловив повну підтримку нещодавній ініціативі президента Франції Ніколя Саркозі, опрацьовану спільно з Великою Британією та іншими країнами Євросоюзу. Від імені ЄС Н.Саркозі написав листа на ім'я Генерального Секретаря ООН, де виклав перелік конкретних пріоритетів та пропозицій Євросоюзу. "На мою думку, це є вагомим європейським внеском для просування вперед процесу ядерного роззброєння та виконання порядку денного щодо режиму нерозповсюдження," - зазначив Хав'єр Солана.


Він також привітав той факт, що у США з'являється "свіже мислення" стосовно ядерного роззброєння. Солана нагадав: кілька років тому Держсекретар та міністр оборони США закликали до поступових кроків у контексті ядерного роззброєння, метою якого має стати досягнення без'ядерного миру за умови створення ефективного та жорсткого механізму верифікації. Крім того, обраний президент США Барак Обама вже оголосив про намір внести суттєві зміни до ядерної політики США з урахуванням кількості ядерних боєголовок та загальної американської присутності.


"Безумовно, при цьому ми маємо пам'ятати, що Російська Федерація також є центральним гравцем. Переконаний, що багато чого можна досягти за рахунок конструктивного залучення Росії до цього питання. РФ також знайде більше користі у світі, в якому буде менше ядерної зброї, в передбачуваному світі з сильними угодами та більшою міжнародною довірою," - сказав високий представник ЄС.


Він підкреслив, що в сучасному політичному контексті багатосторонній режим нерозповсюдження піддається дедалі більшому тиску. Головною причиною цього явища є нестача довіри, зокрема, між ядерними та неядерними державами, Півднем і Північчю, розвинутим світом та світом, що розвивається. Наслідком цього є дисбаланс між трьома складовими міжнародного режиму, якими є нерозповсюдження, доступ до технологій та роззброєння. Подолання такого дисбалансу та поновлення довіри відповідає інтересам усіх сторін.


Хав'єр Солана нагадав, що Рада міністрів ЄС із закордонних справ прийняла рішення про виділення у розпорядження МАГАТЕ 25 млн євро для створення так званого "банку ядерного пального". Хоча ідея щодо створення такого банку не є новою, відповідну роботу має бути завершено до проведення наступної міжнародної конференції з перегляду режиму нерозповсюдження, запланованої на весну 2010 року.


Хав'єр Солана повідомив також, що поряд із підтримкою Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), Євросоюз і надалі нарощуватиме зусилля з уведення в дію Договору про повну заборону ядерних випробувань, а також намагатиметься вивести з "глухого кута" Міжнародну Конференцію з роззброєння. ЄС має намір без жодних попередніх умов ініціювати переговори щодо укладання багатосторонньої угоди, яка б заборонила виробництво радіоактивних матеріалів для ядерної зброї або будь-яких інших ядерних вибухових пристроїв (відповідно до рішень цьогорічної Женевської конференції з питань роззброєння). Євросоюз також сподівається, що США та Росія досягнуть прогресу в переговорах стосовно нової угоди, яка має замінити Договір про стратегічне ядерне роззброєння, укладений ще за часів СРСР, але й досі не ратифікований сторонами.


Міжнародна конференція "Європейські пропозиції щодо роззброєння та режиму нерозповсюдження" відбулася в Європарламенті з ініціативи політичної групи Європейських соціалістів. У заході взяли участь представники США, Росії та профільних міжнародних інституцій.| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2022. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект