НОВИНИ

19.11.2008 | Фінансова криза торкнулася американських автовиробників
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У Сполучених Штатах Конгрес обговорює термінове прохання автобудівної промисловості про фінансову допомогу, оскільки Детройт – центр американських автовелетнів, опинився на межі банкрутства. Дженерал Моторз, Форд і Крайслер стверджують, що їм потрібно принаймні 25 мільярдів доларів для перебудови. Поки що цей порятунок під сумнівом.
 


У Сенаті США вже підготували законопроект про фінансову допомогу. Там, зокрема, зазначено, що автомобільна столиця Америки має 355 тисяч робітників, та ще є мільйон пенсіонерів і членів родин робітників, яким оплачують медичне страхування та інші пільги. Крім того, 4 з половиною мільйона робітників у галузях, тісно пов’язаних з автобудівництвом, це металургійна, комп’ютерна, електронна, скляна, пластмасова тощо. Не дарма ж існує прислів’я: «Варто Дженерал Моторз» чхнути, як в усієї Америки нежить».


Між тим, Рік Вагонер, голова ради директорів Дженерал Моторз, автовелетня номер один, виступаючи у вівторок 18 листопада перед Банківською комісією Палати представників, прохав порятунку від банкрутства. За його словами, грошей у Дженерал Моторз може вистачити лише до кінця року, бо машин їхніх не купують. Одначе, як зазначає «Нью-Йорк Таймс», не купують, бо всі ті «Гаммери», «Юкони» й «Тахо» неекономічні, зате великі. Чим більше авто, тим воно дорожче, а на менші й дешевші, включно з електричними двигунами, Детройт вперто не бажав переходити, як це роблять, наприклад, японці й південнокорейці.


Білий дім і республіканці у Конгресі проти допомоги, а «Уолл-стріт Джорнел» радить «якщо вже надавати гроші платників податків, то за умов негайного звільнення ради директорів і усього менеджменту... Призначити урядового ревізора, який матиме право зменшити розміри Дженерал Моторз, впровадити розумний план перебудови і повернути компанію до приватного статусу якомога швидше».


Автомобільна криза не стільки американська, скільки унікально детройтська проблема


Закордонні компанії збудували в Америці низку автозаводів закордонних компаній, і вони процвітають, великих проблем не мають з попитом, прибутками, з профспілками. Ніхто, звичайно, не має права забороняти робітникам приєднуватися до детройтської Об’єднаної профспілки автобудівників. Але нема профспілки ані у Таскалусі, штат Алабама, де збирають Мерседес-Бенц класів L, R та Gl, ані у містечку Спартанбург, Південна Кароліна, де збирають теж німецькі БМВ, ані у Джорджтауні, штат Кентаккі, де роблять популярні «Тойота-Камрі».


Причина, можливо, та, що без колективного договору і досить високих профспілкових внесків робітники заробляють майже як у Детройті і пільги мають не гірші, від медичного забезпечення до пенсійного.


Оскільки на детройтську продукцію попит нині поганий, то там доводиться тимчасово закривати заводи. А працедавці у Детройті, на вимогу профспілки, тимчасово звільненим виплачують 95 відсотків зарплати, це виходить пересічно 4 з половиною тисячі доларів на місяць, та ще й зберігаються усі додаткові пільги. Робітникові, звільненому на постійно, платять 105 тисяч доларів відступних. Профспілки доборолися до того, що у працедавця нема чим з ними розплачуватись.
Слухання у Конгресі тривають.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2022. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект