НОВИНИ

14.11.2008 | Міністр оборони США: Надання ПДЧ – не єдиний шлях до НАТО
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Україну і надалі чекають в НАТО, але для членства потрібно ще багато чого зробити – про це йшлося на сьогоднішніх неформальних консультаціях міністрів оборони країн НАТО та України, що проходили в Таллінні. На цій зустрічі за участю, зокрема, міністра оборони США Роберта Гейтса лунало і чимало гострих заяв на адресу Кремля, який знову погрожує європейцям ракетами і блокує шлях України до НАТО.


 
Естонія -- Міністр оборони США Роберт Гейтс під час неформальної консультації міністрів оборони країн НАТО та України, Таллін, 13 листопада 2008 р.


 


Метою зустрічі в столиці Естонії, за словами міністра оборони України Юрія Єханурова, було підбити певні підсумки співпраці та обговорити зміни, що сталися після серпневого конфлікту між Росією і Грузією.
 
«Сьогоднішні консультації є особливими як мінімум з двох причин. По-перше, вони відображають прагнення України і наших партнерів по НАТО оцінити практичні результати нашої держави в контексті Бухарестського саміту альянсу, тобто є своєрідним проміжним фінішем оцінки наших здобутків. По-друге, ми маємо обговорити у цьому форматі обговорити ті зміни у стратегічному та безпековому оточенні, що відбулися після серпневих подій на Кавказі», – сказав Юрій Єхануров.
 
На його думку, після цієї війни світ став менш стабільним і менш передбачуваним. Серйозні події у Грузії розвінчали ідею, що війна в Європі неможлива, наголосив український міністр оборони.
 
Перші остаточні підсумки просування України в напрямку до НАТО підбиватимуть міністри закордонних справ країн Північноатлантичного Союзу, які зберуться на початку грудня в Брюсселі. І головним питанням їхньої зустрічі для України буде питання про надання їй Плану дій для членства в НАТО.
 
І тут поки що ясності немає. За словами міністра оборони Сполучених Штатів Америки Роберта Гейтса, консультації триватимуть аж до самої зустрічі.
 
Водночас керівник Пентагону наголосив, що справа власне не в самому наданні чи ненаданні Плану дій. «Ситуація Грузії та України є унікальною, бо голови урядів країн-членів НАТО одностайно пообіцяли їм членство в Альянсі на квітневому самміті в Бухаресті. І зараз питання полягає лише у тому, як ми будемо просувати цей процес», – сказав Роберт Гейтс.
 
Із 1999 року загальноприйнятим для кандидатів шляхом є надання їм підготовчого плану для вступу. Однак після Бухареста дедалі частіше можна почути, що це не єдиний і не обов’язковий шлях до НАТО.
 
Україна має вирішити тільки сама
 
«Є різні шляхи до членства. Деякі країни взагалі не проходили через ПДЧ, деякі проходять його досі. Це є процесом розгляду заявки, але саму заявку вже підписали і поставили печатку в Бухаресті. Тому те, як просуватися далі, буде предметом консультацій міністрів закордонних справ до їхньої зустрічі на початку грудня», – наголосив міністр оборони США, нагадавши про рішення Бухарестського саміту, що Україна і Грузія обов’язково стануть членами НАТО колись у невизначеному майбутньому, якщо захочуть цього.
 
У Таллінні всі, від Генерального секретаря НАТО Яапа де Гоопа Схеффера до господаря зустрічі, президента Естонії Тоомаса Хендріка Ілвеса, наголошували, що лише Україна може вирішувати свою долю.
 
«Неприйнятно давати вільну руку тим, хто загрожує долі України. Демократична Україна – це найбільший аргумент за демократію, а тому наші ставки в майбутньому України є критично високими», – заявив президент Естонії.
 
А політичні події, що відбуваються зараз у Києві, міністр оборони України Юрій Єхануров пояснив тим, що в Україні «забагато демократії». А бійки в парламенті, на його думку, лише демонструють «бойовий дух українців».
 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2022. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект