НОВИНИ

03.11.2008 | США перед вирішальним днем
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

4 листопада американці обиратимуть нового президента. Чільні претенденти на місце у Білому Домі – сенатор Барак Обама, кандидат від Демократичної партії, та сенатор Джон МакКейн, республіканський кандидат.


Згідно з найновішими соціологічними дослідженнями – а опитування ці в останні тижні перед виборами робляться практично щодня – перед веде сенатор Барак Обама. За рівнем популярності він переважає в цілому по країні і зокрема у декількох так званих ключових штатах, від яких може залежати результат виборів.


Два мільярди доларів на агітацію. Хто переможе?


Завершується найтриваліша – майже два роки – і найкоштовніша передвиборча кампанія за всю історію Сполучених Штатів. Обидва кандидати витратили понад 2 мільярди доларів на агітацію, переважно телевізійну.


Перевага Обами відчутна, хоча й порівняно невелика – 6 відсотків. Співвідношення таке: 50 відсотків виборців кажуть, що голосуватимуть за Обаму, 44 відсотки – за МакКейна. Треба також врахувати, що десь 4 відсотки опитуваних досі зі своїм вибором не визначилися. Таких людей американський політичний сленг визначає терміном «fence sitters», «ті, хто сидить на паркані», тобто, досі не вирішили, на чий бік стрибнути.


Прихильники Обами вже ладні святкувати перемогу, хоча сам кандидат до останньої буквально години виступає на мітингах, обстоюючи свою кандидатуру. Так само робить і МакКейн. Рік Дейвіс, начальник штабу МакКейна, в інтерв’ю телемережі CNN сказав, що його кандидата «вже не раз вважали переможеним у низці штатів (під час первинних виборів), а він там, попри прогнози, вигравав і може виграти й тепер (на загальних виборах)».


Визначення переможця – система складна


Це не прямі вибори, де перевагу забезпечує математична більшість голосів. В Америці виграє той, хто набере більшість голосів у більшості штатів, а переможця визначає Колегія вибірників. Вона складається з вибірників – посадовців від кожного штату у кількості, що дорівнює представництву даного штату у Конгресі, а там, як відомо, 538 сенаторів і депутатів Палати Представників плюс троє від столичного округу Колумбія. Отож, 538 членів має й Колегія вибірників. Скажімо, від Пенсільванії є 20 конгресменів у Конгресі США, тому і у Виборчій колегії – 20 пенсільванців.


Теоретично члени Колегії мають право голосувати за будь-якого кандидата, але на практиці вони віддають свої голоси за переможця у власному штаті. Отож стратегія передвиборчої кампанії кожного кандидата така, щоб отримати більшість голосів насамперед у тих штатах, від яких найбільше конгресменів на Капітолійському пагорбі.


Для перемоги на виборах президентському кандидатові треба отримати як мінімум 270 голосів членів Колегії вибірників. Так от, підраховано, що шанси Обами переважають, бо він уже забезпечив собі 333 потенційні голоси членів Колегії вибірників. Але, знову ж таки, все це – соціологічні дослідження. Усе має вирішитись 4-го листопада.


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2022. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект