НОВИНИ

14.10.2008 | Марокко наблизилося до ЄС на крок ближче від України
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Міністри закордонних справ країн Європейського Союзу на своєму засіданні в понеділок у Люксембургу підтвердили надання північноафриканській державі «передового статусу» в рамках Європейської політики сусідства.


Цей статус передбачає на майбутнє низку переваг у відносинах Марокко і Євросоюзу. Серед них – зміцнення політичних відносин, а також створення спільного економічного простору на засадах, на яких у Європі діє Європейський економічний простір.


Ця зона повністю вільної торгівлі і пересування товарів, послуг і капіталу між Марокко і ЄС мала б бути створена десь після 2013 року.


Але точної дати нині не називають – Марокко має спершу не тільки знизити свої митні бар’єри, а й пристосувати своє законодавство до норм ЄС, у першу чергу щодо безпеки продуктів харчування.


«Передовий статус» для Марокко наразі не передбачає четвертої свободи ЄС – свободи пересування людей. Євросоюз і Марокко вже багато років ведуть переговори про угоди про спрощення оформлення віз і про реадмісію.


Але тим часом уже цього року Євросоюз сподівається укласти з Марокко угоду про лібералізацію сільськогосподарської торгівлі, а наступного – угоду про лібералізацію ринку послуг.


Серед інших моментів, привілейований «передовий статус» Марокко поміж решти учасників Європейської політики сусідства передбачає проведення регулярних самітів ЄС – Марокко чи участь цієї країни в управлінні антикризовими операціями Євросоюзу.


Марокко також братиме участь у роботі низки європейських інституцій, таких, як Європол, Європейське агентство повітряної безпеки чи Європейський центр моніторингу наркотиків і наркозалежності.


Щоб допомогти Марокко в зближенні, Євросоюз іще збільшить і фінансову допомогу цій країні. Нині Марокко вже отримує від ЄС найбільше коштів за Європейською політикою сусідства – на термін 2007–2010 років наразі передбачено понад 650 мільйонів євро.


Зближення без вступу – політика ЄС щодо сусідів


Марокко домагалося такого зближення з ЄС багато років. Міністр закордонних справ країни Таєб Фассі Фіхрі, перебуваючи в понеділок у Люксембургу, пообіцяв, що його країна, зі свого боку, дасть конкретну відповідь на пропозицію Євросоюзу: «Усе, крім інституцій».


Ідеться про політику ЄС, яка передбачає всіляке зближення з сусідніми чи близькими державами без надання їм перспективи приєднатися колись і до політичних інституцій Європейського Союзу.


Нині Марокко, яке не має претензій на вступ до ЄС, має з Євросоюзом угоду про асоціацію.


Угоду з такою ж назвою ЄС пропонує й Україні. Україна, яка нині є рядовим, не «передовим», учасником Європейської політики сусідства, невдоволена таким статусом і домагається прямо записати в майбутній угоді про асоціацію з Євросоюзом пункт про перспективу її членства в ЄС.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект