НОВИНИ

09.09.2008 | Україні потрібен план вступу в ЄС
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Напередодні вівторкового саміту ЄС – Україна, останньої миті перенесеного з Евіана до Парижа, чимало експертів, політичних аналітиків на Заході закликали Брюссель надати Україні хоча б віддалений, але конкретний план її вступу в Європейський Союз. Деякі країни-прихильники Києва, зокрема, Швеція, Велика Британія, вважають, що сьогодні саме час для сигналу про можливість у майбутньому вступу України до ЄС.


 



Однак останні повідомлення свідчать, що чільники ЄС так і не дійшли повної згоди щодо головного сигналу нової посиленої угоди Брюсселя з Україною. Йдеться про асоціацію Києва з Європою, про «відкриття шляху для майбутнього розвитку» стосунків між сторонами – але не більше. Невже такий песимістичний тон цього саміту ЄС – Україна у французькій столиці?


Нідерланди і Німеччина – це ті дві країни, які напередодні були проти надання на саміті конкретної перспективи членства в ЄС для України. Французький міністр закордонних справ під час Бернар Кушнер сказав за два дні до саміту ЄС – Україна, що європейській перспективі членства для цієї країни шкодить нинішня політична криза, бо в даному разі, на його думку, в Києві мусів бути хоча б стабільний уряд.


Із усього видно, що європейській перспективі України шкодять не лише складні стосунки ЄС із Росією у врегулюванні грузинської кризи, але й також відсутність у Брюсселі чіткої перспективи розширення ЄС у принципі. Тут заважають розбіжності членів ЄС щодо Лісабонської угоди та позиція Ірландії, яка «провалила» референдум щодо базового європейського документу.


Але, як би там не було, все ж сама нова Угода про асоціацію з ЄС уже багато дає Києву. Так вважає українська журналістка з Парижа Алла Лазарева, яка напередодні саміту побувала в МЗС Франції на брифінгу дипломатичного радника президента Франції Жана-Даніеля Леві. Цей радник наголосив, що в Парижі для України все складається не так погано і не можна тут підганяти якісь «швидкі прориви».


Алла Лазарева, яка слухала Леві, каже з цього приводу: «Він казав, що саме Франція буцімто наполягла, щоб формулювання, що Україна є частиною спільного європейського культурного простору, спільного історичного простору, увійшли в цю нову угоду». Це, на думку Алли Лазаревої, вже є певним кроком України щодо підготовки її до майбутнього членства в ЄС, бо навіть формальне включення України у географічний, культурний простір Європи на рівні саміту ЄС – Україна – це вже позитив.


Алла Лазарева також наголошує, що і французи, і європейці, як свідчить громадська думка в Європі, більш позитивно налаштовані щодо членства України в ЄС, аніж у НАТО. І тут свою роль відіграє енергетична залежність Європи від Росії, яка категорично проти вступу Києва до НАТО. У Брюсселі не хочуть загострювати стосунків із Москвою.


Для ЄС український безлад усе ж кращий від російського «порядку»


У Києві можуть радіти з того, що так звану українську політичну анархію в Парижі сприймають не так уже й негативно. А та ж Алла Лазарева звертає увагу, як оцінює це вже згаданий радник Саркозі Жан-Даніель Леві: «Усе-таки ця, як він сказав, «українська анархія» краща за російський «порядок». Це важливо. Попри те, що в Україні справді постійно сперечаються різні політичні сили за вплив, те чи інше бачення, суперечка відбувається, а російське «єдинобачення» того, що має відбуватися в Російській Федерації, менше, в принципі, схоже на демократію, аніж «українська анархія». І на Заході це розуміють».


Алла Лазарева також відзначила, що в Парижі чекали й на Юлію Тимошенко: «Знову ж таки, французька сторона наполягала, щоб Тимошенко також приїхала на саміт, але ця ідея не була підтримана. Отже, цієї сенсації точно не буде».


Відомо також, що в Парижі, крім пропозиції розробити Угоду про асоціацію, буде наголошено на початку розвитку діалогу між ЄС і Україною щодо можливості майбутнього запровадження безвізового режиму для українців.


В МЗС України вважають, що нові документи саміту ЄС – Україна фактично стануть повторенням шляху до ЄС, яким ішли до євроспільноти країни Центральної Європи.


Тим часом у ЄС наголошують, що не виключають ніякого розвитку подій у відносинах із Україною і що Угода про асоціацію не означає обіцянки вступу в ЄС, так само як і початок переговорів про можливість безвізового режиму не означає обов’язкового переходу на такий режим.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9357. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект