НОВИНИ

28.08.2008 | Ендрю Качинс: Чейні засвідчить Києву підтримку
Джерело - Українська служба ВВС

Адміністрація Джорджа Буша наполягає на тому, що Абхазія та Південна Осетія є невід’ємною частиною Грузії.

Напередодні пан Буш закликав Росію не визнавати незалежність цих регіонів.


Білий Дім має намір і надалі підтримуватиме Тбілісі, наступного тижня до Грузії вирушає віце-президент Дік Чейні, який також відвідає Україну і Азербайджан.


Наталія Хижняк запитала у Ендрю Качинса - директора російської та євразійської програми Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні, з якими повідомленнями поїде пан Чейні до цього регіону?


Ендрю Качинс: Візит віце-президента Чейні наступного тижня до Грузії, України та Азербайджану має на меті надіслати наступний сигнал цим трьом країнам: адміністрація Буша твердо підтримує суверенітет, незалежність цих країн. Візит Чейні також спрямований надіслати такий самий сигнал Москві відносно підтримки Вашингтоном цих держав. Думаю, влада в Москві зрозуміє цей "меседж" американської адміністрації. Пана Чейні розглядають як людину, яка найбільш гостро критикує Росію в адміністрації Буша. Згадайте один з його попередніх візитів до Вільнюса, де він піддав ніщивній критиці владу Владіміра Путіна.









 Візит віце-президента Чейні наступного тижня до Грузії, України та Азербайджану має на меті надіслати наступний сигнал цим трьом країнам: адміністрація Буша твердо підтримує суверенітет, незалежність цих країн. Візит Чейні також спрямований надіслати такий самий сигнал Москві відносно підтримки Вашингтоном цих держав. Думаю, влада в Москві зрозуміє цей "меседж" американської адміністрації.

 

Ендрю Качинс


Бі-Бі-Сі: Що можна очікувати у зовнішній політиці від Джозефа Байдена, зокрема, відносно розширення НАТО. Кандидат в президенти від демократів Барак Обама представив його як кандидата у віце-президенти. А також, чи погоджуєтеся Ви з думками, згідно з якими, США зазнали дипломатичних прорахунків на тлі подій на Кавказі.


Ендрю Качинс: Сенатор Байден протягом десятиріччя достатньо сильно підтримує розширення НАТО. За останні кілька років він також посилив свою критику відносно дій російського уряду, закидаючи йому авторитаризм та навіть все більшу агресивну поведінку, зокрема, відносно сусідів.


Щодо другого запитання. Складно говорити з цього приводу, не знаючи точно, що говорили американські посадовці протягом минулого року під час зустрічей з грузинським президентом Саакашвілі. Зокрема, про що говорила з ним Кондоліза Райс впродовж останнього візиту у липні. Який сигнал був надісланий, я не можу сказати. Можливо з часом ми дізнаємося про це.


Але я можу зазначити з впевненістю, що події на Кавказі показали вразливість американської політики відносно Росії. Росіяни казали нам роками: питання розширення НАТО, розташування ПРО, все це має свою межу для російських інтересів, певну "червону лінію". У 90-х ми не сприймали серйозно такі заяви. Тоді Москва була досить слабкою і політично, і економічно, і Сполучені Штати мали міцні важелі впливу на Росію. І думаю, США звикли в певній мірі не сприймати серйозно заяви Москви.


Бі-Бі-Сі: Що Ви маєте на увазі?


Ендрю Качинс: Думаю, головний меседж, який росіяни намагалися надіслати нам на тлі подій на Кавказі: "ми достатньо сильні захищати свої інтереси". Москва хотіла показати, що з нею мусять рахуватися, показити и свій вплив.


Сполучені Штати не погоджуються з російською позицією відносно Південної Осетії та Абхазії, стоять на позиція захисту територіальної цілісності Грузії. Якщо Москва не буде дослуховуватися до вимог Заходу, це погано відіб’ється на російсько-американських відносинах. Ми вже бачимо, що адміністрація Буша прямо погрожує, що така поведінка Москви матиме ціну у двосторонніх відносинах - чи з питань СОТ, чи співпраці з ядерної безпеки.


Бі-Бі-Сі: Які Ваші прогнози отримання Україною ПДЧ на самміті НАТО у грудні?


Ендрю Качинс: Це складе питання для відповіді, це дуже складне питання для відповіді. До речі, ми бачили дуже змішані сигнали від Держдепартаменту з цього питання. Чільний представник Держдепу Мет Брайза наголосив: те, що відбулось за останні два тижні в Грузії робить більш важливим скоріший вступ Тбілісі до НАТО. Водночас коли ви подивитесь на коментарі американського посла у Москві - він набагато більш обережний з цього питання.


Вони говорять про Грузію, однак я думаю, натовські устремління Грузії та України можна розглядати в тандемі.


Для мене особисто дуже цікаво, як останні події на Кавказі вплинули на громадську думку в Україні щодо вступу до НАТО. Я б думав, що це посилило певною мірою натовські устремління українців. Інший бік цього питання - що скажуть партнери США в Європі. Американці та європейці, зокрема, представники так званої Старої Європи, розділені з цього питання. Я не думаю, що у зв’язку з подіями на Кавказі Німеччина та Франція змінили свою думку щодо швидшого вступу України до НАТО. Однак це дуже цікаве питання, і думаю, наступні місяці дадуть на нього відповідь.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 436. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект