НОВИНИ

31.07.2008 | Владну партію Туреччини не заборонили
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Конституційний Суд Туреччини не підтримав вимогу Генеральної прокуратури заборонити Партію справедливості і розвитку за звинуваченням у підриві світського характеру турецької держави.


Рішення Конституційного Суду оголосив по трьох днях розгляду справи його голова Хашім Килич: «Позов, поданий на заборону Партії справедливості і розвитку, не призвів до заборони партії».


Таке формулювання викликане тим, що, хоча за заборону проголосувала більшість конституційних суддів, голосів за неї не вистачило. За заборону було 6 суддів із 11, а для її схвалення необхідно принаймні 7.


Такий близький результат – «серйозне попередження» для владної нині в Туреччині партії, і вона має «засвоїти цей сигнал», наголосив голова Конституційного Суду.


Одним із матеріально відчутних попереджень стало інше рішення Суду – вдвічі скоротити державне фінансування Партії справедливості і розвитку, яке отримують партії, що пройшли до парламенту.


Кризу відвернено


Ухвалене в середу рішення поклало край місяцям політичної непевності, відколи позов про заборону владної партії подав до Конституційного Суду генеральний прокурор Туреччини. Побоювання, що демократично обрану партію можуть закрити й це загальмує економічні й політичні реформи, болісно вразило турецькі фінансові ринки.


Партія справедливості і розвитку дійсно походить із політичного ісламізму, але її лідери запевняють, що вона давно відмовилася від свого ісламістського минулого. Нині вона найпопулярніша в Туреччині – на минулорічних виборах за неї проголосували 47 відсотків їхніх учасників.


Але супротивники партії стверджували, що вона має намір створити в Туреччині ісламську державу, підірвавши закладені в Конституції її світські підвалини.


Як вважають, ліквідація владної партії вкинула б країну в кризу, а можливо, і в масові заворушення, і мала б глибокі негативні економічні й зовнішньополітичні наслідки.


Раді і в Туреччині, і в ЄС


Зокрема, Євросоюз попереджав, що рішення заборонити партію «серйозно вплинуло б» на ставлення до Туреччини в ЄС.


Тепер Євросоюз вітає те, що партію не заборонили, і каже, що це має зміцнити політичну стабільність у країні, яка є найбільшим кандидатом на вступ до ЄС.


Раді з нинішнього рішення і в Туреччині, в першу чергу в лавах самої Партії справедливості і розвитку. Спікер парламенту, член цієї партії Кексал Топтан прирівняв його до перемоги демократії.


А її лідер, прем’єр-міністр Реджеп Тайїп Ердоган, пообіцяв, що партія далі захищатиме світські цінності турецької держави.


Повного спокою не буде?


Проте спостерігачі кажуть, що рішення Конституційного Суду не подолало розкол і в суспільстві, і серед політиків між прихильниками суто світської держави й тими, хто хотів би полегшень у бік популярного в Туреччині ісламу.


Саме ці полегшення й намагалася запровадити Партія справедливості і розвитку – наприклад, зняти конституційну заборону носити в публічних місцях ознаки релігійної приналежності, як-то традиційну мусульманську жіночу хустину.


У лютому вона провела в парламенті бажану для неї зміну до Конституції. Це рішення стало останньою краплею для Генпрокуратури, яка подала свій позов про заборону партії. Але в червні цю зміну скасував той-таки Конституційний Суд.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект