НОВИНИ

23.07.2008 | Франція змінює Конституцію: що це означає для президента, депутатів, громадян?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Рішення про здійснення широкої реформи французької Конституції ухвалили позавчора на засіданні обох палат у Версалі. Тепер рішення про прийняття нових членів до Євросоюзу можуть бути проголосовані у Франції не лише на загальному референдумі, а й шляхом депутатського голосування. Ця та інші зміни були запропоновані ще декілька років тому французькими партіями лівого спрямування. Проте Ніколя Саркозі використав більшу частину з них в часи своєї президентської кампанії.


Що означає конституційна реформа для президента, парламенту та простих громадян? На цю тему "Радіо Свобода" розмовляло із паризьким політичним аналітиком Еріком Мендуе.


– Які зміни до Конституції можуть стосуватися питань європейського рівня, скажімо, розширення ЄС?


– Положення про проведення загального референдуму у випадку вступу нової країни до Євросоюзу було ухвалене ще декілька років тому. Проте французи змогли скористатися ним тільки один раз. Тепер будь-яке розширення ЄС так само вирішуватимуть шляхом референдуму, але президент також зможе ухвалити рішення про голосування цього питання у Національній асамблеї.


– Чи додасть реформа Конституції ваги й самому Главі держави?


– Донині на відміну від багатьох країн, президент Франції не міг звертатися з офіційною промовою чи закликами до парламентарів. Тепер це стане можливим, хоча й не буде таким важливим, як, скажімо, у США. Президент матиме змогу адресувати свої слова депутатам і сенаторам на Конгресі у Версалі. Потім, одразу після його від’їзду розпочнуться дебати.


– Що змінить реформа у роботі парламенту?


– Порядок денний роботи Національної асамблеї та Сенату до сьогоднішнього дня визначався урядом. Тепер половину цього розкладу будуть визначати самі сенатори. Ще однією важливою зміною є те, що парламент зможе ветувати призначення на державні посади, котрі здійснює президент. Наприклад, наступного директора французького національного телебачення призначатиме Саркозі, проте коли 3/5 депутатів буде проти, його кандидатура буде відхилена.


– А як щодо пересічних громадян?


– Конституція не має прямої дії на пересічних громадян. Однак уже є нововведення, що громадянин може заблокувати рішення Конституційної ради, коли, на його думку, вона порушуватиме його право, що відображене в Конституції. Людина зможе оскаржити його й Державній Раді та Касаційному суді.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект