НОВИНИ

22.07.2008 | Британський прем'єр-міністр застеріг Іран
Джерело - Українська служба ВВС

Ірану загрожує серйозна ізоляція, якщо він не відмовиться від своєї ядерної програми, заявив прем'єр-міністр Великобританії Гордон Браун.

 







Ґордон Бравн

Він виступав перед депутатами Кнесету у Єрусалимі у межах його першого дводенного візиту до Ізраїлю та палестинських територій.


Навіть через 60 років після завершення британського мандату у Палестині звуки британського національного гімну не стали чужими для представників старшого покоління, які ще пам'ятають добу британського панування.


Історична символічність


Перший візит Гордона Брауна у якості прем'єр-міністра, за іронією долі, також пронизаний певною історичною символічністю. Британський прем'єр зупинився у єрусалимському готелі "Цар Давид", який аж до проголошення незалежності Ізраїлю 1948 року слугував генеральним штабом британської влади у Палестині та одного разу навіть став мішенню для нападу ізраїльського підпілля, яке боролося за незалежність Ізраїлю.









У Яд-Вашемі

 Ніщо не може підготувати до побаченого тут. Це злочини, які мали би бути попереджені, вбивства, яких ніколи не мало би статися.

 

Г.Браун


Свій дводенний візит до Ізраїлю Браун з дружиною Сарою також розпочали з данини історії, відвідавши меморіальний комплекс пам'яті жертв Голокосту "Яд-Вашем".


Гордон Бравн:"Ніщо не може підготувати до побаченого тут. Це злочини, які мали би бути попереджені, вбивства, яких ніколи не мало би статися. У Британії ми хочемо, щоби кожен школяр дізнався про події історії, аби у майбутньому переслідування, дискримінація, антисемітизм та упередження зникли б з лиця землі".


Новий "старий" гравець у регіоні


Нинішній візит глави британського уряду, як зазначають місцеві політичні оглядачі, покликаний закласти підґрунтя для повернення Британії статусу найвпливовішого дипломатичного гравця у регіоні.


За словами депутата Кнесету, колишнього віце-міністра закордонних справ Ізраїлю Йосі Бейліна, спостерігаючи за тим, як вдало Франція із запуском Середземноморського союзу почала використовувати свій давній вплив у країнах регіону, у Лондоні також зрозуміли необхідність зміцнення власної ролі на Близькому Сході.


Проте, каже Бейлін, Великобританія досі ще вагається з тим, наскільки глибоко їй варто ангажуватися у хаотичні близькосхідні процеси.


Йосі Бейлін: "Ніхто не стукатиме у двері Британії, кажучи "Агов, спляча красуню! Ми на тебе чекаємо, лише ти можеш нас врятувати". Це далеко від реальності. Лише якщо Британія готова і зацікавлена діяти, тоді вона може відігравати певну роль".









Про поселення

 Ми хочемо побачити припинення процесу розширення поселень. Ця діяльність ускладнила досягнення миру. Вона підриває довіру сторін і поглиблює страждання палестинців

 

Г.Браун


Розпочати відігравати "певну роль" Гордон Браун вирішив зі стимуляції економічної співпраці. На думку Брауна, "ефективним інструментом для досягнення мирного врегулювання може стати економічна допомога ПНА і співпраця ділових кіл Палестини і Ізраїлю".


Заклик до компромісів


Прем'єр Великобританії заявив, що збирається розробити економічну дорожню карту для сторін, і висловив впевненість у можливості досягнення перманентного миру між сторонами конфлікту, одначе задля цього, наголосив він, обидві сторони мають піти на поступки.


Гордон Браун: "Ми хочемо побачити припинення процесу розширення поселень. Ця діяльність ускладнила досягнення миру. Вона підриває довіру сторін і поглиблює страждання палестинців. Для Ізраїлю це також утруднює шлях до компромісів на які йому доведеться піти. Тому наша позиція, не лише Британії, але й всього ЄС, дуже чітка. Насильство також має припинитися. Тероризм є головною перепоною на шляху до палестинської державності".


Про припинення поселенської діяльності йшлося і під час зустрічі Гордона Брауна з його ізраїльським колегою Ехудом Ольмертом. По закінченні зустрічі відбулася прес-конференція. Канцелярія ізраїльського прем'єра наполягла на скасуванні частини "запитань і відповідей", вочевидь побоюючись незручних запитань щодо корупційних скандалів, у яких фігурує прізвище глави ізраїльського уряду. Сам же Ехуд Ольмерт спробував відбити критику британського прем'єра.









Про Іран

 Іран мусить зробити чіткий вибір: припинити свою ядерну програму і прийняти нашу пропозицію про переговори - або постати перед зростаючою ізоляцією, яка буде міжнародною відповіддю не однієї країни, а всіх країн у світі

 

Г.Браун


Ехуд Ольмерт: "Ви критикували нашу поселенську діяльність, а я спробував Вам пояснити, що з однієї сторони, є обмеження, які ми на себе накладаємо, і з іншої сторони, є необхідність продовжувати нормальне життя. Незважаючи на те, що ви з нами не погоджуєтеся, принаймні я сподіваюся, що ви краще розумієте нашу позицію. Але я абсолютно переконаний, пане прем'єр-міністре, що це не має стати перепоною для досягнення мирної угоди з палестинцями".


Гордон Браун став першим в історії британським прем'єр-міністром, який звернувся з промовою з трибуни ізраїльського парламенту. Його прибуття в Кнесет супроводжувалося урочистою церемонією, а прем'єр-міністр Ізраїлю Ехуд Ольмерт назвав візит "друга Гордона Брауна" "неймовірною нагодою вивести на нову стадію діалог між Ізраїлем і Великобританією". Лейтмотивом виступу Брауна стала іранська тема. Глава британського кабінету підкреслив, що Великобританія, разом зі США і Євросоюзом, продовжуватиме робити все для того, щоб Іран припинив роботи зі збагачення урану:


Гордон Браун: "Ми готові лідирувати у впровадженні жорсткіших санкцій і закликаємо всю міжнародну спільноту долучитися до нас. Іран мусить зробити чіткий вибір: припинити свою ядерну програму і прийняти нашу пропозицію про переговори - або постати перед зростаючою ізоляцією, яка буде міжнародною відповіддю не однієї країни, а всіх країн у світі".


Ізраїльські коментатори називають візит Гордона Брауна "в цілому успішним", вказуючи передусім на його гуманітарну складову, а саме: запровадження нової програми академічно-наукової співпраці та обміну між британськими та ізраїльськими вченими, яка патронуватиметься Британською Радою. Аналітики зазначають, що навіть за умов зміцнення ролі Британії на Близькому Сході, Лондон не зможе зрівнятися зі США за обсягами допомоги Ізраїлю.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4813. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект