НОВИНИ

22.07.2008 | Ъ: В Ангели Меркель і Віктора Ющенка не склався альянс
Джерело - Korespondent.net

Україні відмовляють у наданні плану дій по членству в НАТО, пишуть Володимир Соловйов і Сергій Сидоренко в сьогоднішньому номері газети КоммерсантЪ.


Ъ: В Ангели Меркель і Віктора Ющенка не склався альянс
Канцлер Німеччини Ангела Меркель учора побувала з одноденним візитом в Україні. На зустрічі з українським президентом Віктором Ющенком вона зруйнувала головну інтригу року, стосовно можливості надання Києву плану дій з членства в НАТО (ПДЧ) на грудневій зустрічі глав МЗС країн Aльянсу. Таким чином Берлін, який з самого початку був проти форсування Києва і Тбілісі в НАТО, залишився на колишніх позиціях. У Москві, однак, не поспішають святкувати перемогу, побоюючись, що США ще має шанс перетягнути "староєвропейців" на свою сторону.


Перед приїздом Ангели Меркель у Київ німецькі й українські ЗМІ анонсували, що ключовою темою її переговорів із президентом Віктором Ющенком буде інтеграція України в НАТО і ЄС. І головна інтрига полягала в тому, чи змінилася позиція Берліна з того часу, як на квітневому самміті НАТО в Бухаресті Німеччина виступила категорично проти надання ПДЧ Києву і Тбілісі. Проте, німецька дипломатія постаралася заздалегідь зруйнувати всі ілюзії стосовно цього.


Спочатку посол ФРН у Києві Райнхард Шеферс заявив, що зараз "навіть не виникає питання про зміну німецької позиції". А за добу до приїзду пані Меркель цю думку розвинув її радник з питань безпеки Кристоф Гойсген. За його словами, ФРН принципово підтримує членство України в НАТО, але говорити про те, що Київ може стати власником ПДЧ уже на грудневому самміті глав МЗС країн-членів Альянсу, передчасно. "На наступному самміті буде дана лише перша оцінка просуванню України на шляху до Північноатлантичного Альянсу. На мій погляд, далі справа не просунеться", - сказав радник німецького канцлера.


На вчорашній зустрічі з президентом Ющенком пані Меркель мала можливість особисто засмутити українську владу, хоча почала вона все-таки з приємних новин. "Ми побачили прогрес у роботі над поглибленою угодою (між Україною і ЄС.- Ъ). Його можна охарактеризувати як угоду про асоціацію, і це дуже важливий крок", - заявила канцлер на підсумковій прес-конференції. Але відразу знизила пафос: "Тільки не слід плутати це з перспективами членства в ЄС. Мова йде про економічну інтеграцію, але не про членство. Я не належу до тих, хто дає обіцянки, щоб потім їх не стримати. Питання членства не стоїть на порядку денному".


Коли ж Ангелу Меркель і Віктора Ющенка запитали про перспективи надання Україні ПДЧ, український президент фактично визнав невдачу на цьому напрямку. "Це питання більш чуттєве, - з жалем констатував пан Ющенко. - Але діалог повинний продовжуватися. Я оптиміст, я переконаний, що в нас буде спільний успіх".


Пані Меркель тим часом розкрила деталі домовленостей з питання про НАТО. Вона підтвердила, що Німеччина не готова підтримати надання Україні ПДЧ, оскільки, на її думку, Київ ще не завершив виконання цільового плану Україна-НАТО. "Я хочу ще раз повторити те, що було заявлено в Бухаресті: коли-небудь Україна стане членом НАТО. А наразі мова йде про питання, які стосуються інтересів країн-членів НАТО й України".


Таким чином, учора була зруйнована інтрига навколо призначеної на грудень зустрічі глав МЗС країн-членів НАТО, якої з надією чекали Київ і Тбілісі і побоювалася Москва. Українська і грузинська влада не приховували, що наприкінці року вони все-таки сподіваються одержати омріяні ПДЧ і ще більше зблизитися з Альянсом. Подібний лад усіляко підтримував Вашингтон - американський сенат навіть приймав спеціальну резолюцію на підтримку євроатлантичних прагнень Києва і Тбілісі. Її автори, серед яких фаворит президентських перегонів у США Барак Обама, жадали від влади країни "виявити волю" для того, щоб Україна і Грузія якомога швидше опинилися в НАТО.


Але ця ідея наштовхнулася на опір таких "старонатовців", як Німеччина, Франція і Нідерланди, до яких приєдналися Італія, Угорщина, Греція, Норвегія, Іспанія, Бельгія і Люксембург. Як аргументи проти форсованої інтеграції в Альянс двох пострадянських республік зазначені країни звичайно вказують на відсутність консенсусу по цьому питанню усередині України (за останніми опитуваннями, проти членства в НАТО висловлюються близько 60% українців), Грузії ж дорікають на існування невирішених територіальних конфліктів.


Варто зазначити, що Німеччина стала першою країною, яка заздалегідь попередила, що Києву не варто сподіватися на її підтримку. Що стосується Грузії, то їй наразі ніхто відкрито не відмовляв. Окрім цього, глава МЗС ФРН Франк Вальтер Штайнмайер навіть спробував посприяти Тбілісі у справі вирішення абхазького конфлікту. Запропонований ним минулого тижня план врегулювання підтримали Росія і Грузія, але не прийняла влада Абхазії. Проте, як не парадоксально, це теж можна вважати успіхом Берліна: тепер Німеччина з чистою совістю зможе знову повторити свої аргументи проти надання Грузії ПДЧ.


Якщо Київ майже змирився з тим, що його зближення з НАТО доведеться відкласти до кращих часів, то Тбілісі демонструє ентузіазм. "Реформи в нашій армії майже завершено, і вона вважається однією з найкращих. У нас незалежні суди, вільна преса і громадянське суспільство. Всі оцінки, які періодично виставляють нам комісії НАТО, - оптимістичні, - заявив учора Ъ замглави МЗС Грузії Григол Вашадзе. - Нам постійно говорять: навіщо вам ПДЧ? Хто вам загрожує? Я вважаю, останній політ російських винищувачів над Цхінвали, які знищив усі сподівання на покращення взаємин з Москвою, повинний зняти ці питання".


Проблеми з територіальною цілісністю своєї країни пан Вашадзе не вважає перешкодою на шляху в НАТО: "Коли в альянс приймали Німеччину, вона взагалі на дві частини була розділена". На думку замминістра, після підключення Берліна до врегулювання конфліктів у Грузії позиція "старонатовців" стосовно Тбілісі може серйозно змінитися. "У грудні вони повинні заговорити по-іншому хоча б тому, що самі включилися в процес. Раніше, коли ми їм пояснювали, що Росія в цих конфліктах дбає лише про свої інтереси, вони нас не розуміли. Сьогодні вони усе бачать на власні очі".


У Москві також не вважають закінченою дипломатичну битву за Україну і Грузію. "У новій концепції зовнішньої політики записане наше негативне ставлення до розширення НАТО за рахунок країн-сусідів. Воно нікуди не ділося, а навпаки, було актуалізовано,  заявив "Ъ" джерело в МЗС РФ. - До грудня ще є час, і США цілком в змозі нав'язати партнерам по НАТО свою точку зору".


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект