НОВИНИ

17.07.2008 | Єврокомісія рятує польських кораблебудівників чи переносить «смертну кару»?
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"

У вівторок Європейська Комісія знову вирішила перенести ухвалення рішення у справі польської кораблебудівної галузі промисловості на вересень. Польща має доповнити урядові проекти приватизації та реструктуризації заводів Гданськ, Гдиня та Щецін, представлені Брюсселю цього місяця. У випадку, якщо Єврокомісія не прийме пропозицій Польщі, суднобудівні заводи будуть змушені повернути державні субсидії, що призведе до їхнього банкрутства. Це стосується й заводу Гданськ, власником якого є українська компанія «Індустріальний Союз Донбасу».


Що означає нинішнє рішення Європейської Комісії – порятунок для суднобудівної галузі чи перенесення на вересень «смертної кари» для найбільших польських кораблебудівних заводів у Гданську, Гдині та Щеціні?


У проекті, який ще раз розглядатиме Єврокомісія, сказано, що український інвестор – компанія «Індустріальний Союз Донбасу» (ІСД), нинішній власник «Гданська», має намір об’єднати виробничу потужність цього заводу із заводом «Гдиня», щоб згодом провести приватизацію та реструктуризацію обох підприємств.


Ще до вступу Польщі в ЄС усі суднобудівні заводи, у тому числі «Гданськ» та «Гдиня», отримували державне дофінансування, і зараз обидва ці заводи мають борг близько двох мільярдів злотих.


Єврокомісія проти державних субсидій


Проблема в тому, що Єврокомісія не погоджується на державні субсидії для заводів, вважаючи, що заводам треба негайно досягти рентабельності, причому інвестори мають самостійно провести реструктуризацію. Українська компанія ІСД, всупереч рішенням Єврокомісії, переконує, що Польща має взяти на себе більше половини колишнього боргу заводів «Гданськ» та «Гдиня».


Що станеться, якщо Єврокомісія до вересня не погодиться на пропозиції уряду Польщі та інвесторів? На це запитання Радіо Свобода речник компанії ІСД-Польща Яцек Ленський відповів: «У випадку, якщо Єврокомісія не погодиться виділити державну допомогу для кораблебудівних заводів, котра, за нашими підрахункам, необхідна, тоді нічого не вийде з тих проектів. Тоді втрачає сенс будь-яка програма реструктуризації. Ми будемо змушені залишити все це».


А на уточнююче запитання, чи слова речника ІСД-Польща означають можливу відмову українського інвестора від проекту приватизації та реструктуризації заводів «Гданськ» і «Гдиня», Яцек Ленський відповів однозначно: «Так!»


Керівники Польщі захищають суднобудівні заводи


Польські лідери – президент Лех Качинський і прем’єр-міністр Дональд Туск – зверталися до лідерів Євросоюзу у справі позитивного вирішення проблеми польської суднобудівної галузі.


Прем’єр-міністр Дональд Туск зазначив: «У Європейському Союзі є місце для польських кораблебудівних заводів, але за умови, що вони задовольнятимуть вимоги, які ЄС ставить перед цим сектором економіки. Мій уряд за більше як 10 тижнів зробив усе можливе для того, щоб ринкова перспектива цих заводів стала дійсною».


Якщо компанія «Індустріальний Союз Донбасу» надалі відмовлятиметься задовольнити вимоги Єврокомісії, це означатиме крах заводів «Гданськ» і «Гдиня». Отож  до 12 вересня має вирішитися доля польської суднобудівної промисловості та успіх чи поразка найбільшого інвестора з України, компанії «ІСД-Польща».


Тим часом, у середу в Щеціні та Гдині почались багатотисячні мітинги профспілок суднобудівних заводів. Робітники вимагають від уряду захисту їхніх робочих місць.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект