НОВИНИ

11.07.2008 | ЄС наближається до визнання можливості перспективного членства України
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Після багатьох років зволікань і сумнівів Європейський Союз наблизився до визнання не просто європейських перспектив, а можливості членства України в ЄС. Більшість країн Єросоюзу погодилися, що Брюссель має нарешті надіслати Києву «чіткий сигнал» про те, що в перспективі Україна може стати повноправним членом Європейського Союзу. Як повідомляє оглядач Радіо Свобода в Брюсселі, угоду з таким змістом Україні можуть запропонувати на вересневому саміті Україна-ЄС.Брюссельський оглядач Радіо Свобода Ато Лоб’якас, посилаючись на дипломатичні джерела, повідомляє, що на вересневому саміті у французькому Евіані Україна може очікувати добрих новин.


«Виглядає так, що переважна більшість країн ЄС вирішила, що Україна потребує «чіткого сигналу», який вони можуть надіслати 9 вересня. Цей сигнал означає, що якимось чином вони мають згадати про перспективу членства. Поки що не відомо, чи йдеться лише про віддалену можливість, чи про певні умови, це поки що невідомо», – зазначає Ато Лоб’якас.


За його словами, із 27 країн ЄС близько 20 були «за», і лише Нідерланди та Бельгія висловлювали сумнів. А Франція, яка протягом наступних півроку головуватиме в ЄС, зайняла прихильно нейтральну позицію. Ато Лоб’якас говорить, що зміна настала з приходом нового президента Ніколя Саркозі, і це вже є значним поступом.


«Ця зміна відбулася в усьому спектрі питань від НАТО до розширення ЄС, але йдеться, ймовірно, про те, що Франція відчула необхідність нав’язати тісніші контакти з новими членами ЄС з числа східноєвропейських країн. А вони підтримують розширення. За це Франція розраховує на підтримку своїх планів щодо тіснішої співпраці зі своїми сусідами в середземноморському регіоні. Також Франція не хоче відставати від Німеччини, яка активно співпрацює з новими членами, тож вона, мабуть, не хоче почуватися ізольовано від східних сусідів», – вважає Ато Лоб’якас.


«Чимось потрібно відповісти на агресивне ставлення Росії»


Позиція Франції була однією з причин зміни ставлення всього ЄС до України, але були й інші, хоча жодна з них не пов’язана з нинішнім внутрішньополітичним хаосом в Україні, наголошує Ато Лоб’якас.


«Іншою причиною була Росія, усвідомлення того, що Росія в майбутньому буде проблемою для ЄС. Дедалі більше країн Євросоюзу починають усвідомлювати, що чимось потрібно відповісти на агресивне ставлення Росії. Тож ці тенденції тільки посилюють одна одну», – каже він.


Але, якщо Київ і отримає обіцянку членства, яку він очікував від часу Помаранчевої революції, то також не без умов, вважає оглядач Радіо Свобода. Європейський Союз, на його думку, буде домагатися більшої участі Києва у «політиці сусідства», хоча досі Київ не проявляв інтересу до неї, пояснюючи, що Україна не сусід Європи, а європейська країна.


«Якщо Україна отримає обіцянку членства, ЄС усуває головне заперечення Києва проти політики сусідства. Бо це рамкова угода про співпрацю на короткотермінову перспективу, від трьох до п’яти років, і кінцевий термін угод не перевищуватиме 15 років. Тож ідеться про поступове зближення, з тією різницею, що Україні та іншим східним сусідам запропонують подібний статус, котрий мають Швейцарія чи Норвегія, які ухвалили майже 70% європейського законодавства, і якби вони хотіли стати членами ЄС, переговори б тривали зовсім недовго, бо було б дуже мало що обговорювати», – зазначає оглядач Радіо Свобода в Брюсселі Ато Лоб’якас.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2022. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект