НОВИНИ

02.07.2008 | В Європі скептично сприймають ініціативу ГУАМ в обхід Росії
Джерело - Українська правда

Західні експерти скептично сприймають проект розбудови Каспійсько-Чорноморсько-Балтійського енергетичного коридору в обхід Росії, до якого долучились країни-члени ГУАМ, а також балтійські країни та Польща.


Так, за словами фахівця з енергетичних питань Центру європейських політичних досліджень у Брюсселі Арно Беренса, "це дуже складно втілити".


"На мою думку, доки російська інфраструктура домінуватиме в цьому регіоні, створити такий енергетичний коридор буде дуже важко. Адже Росія продовжує відігравати там вирішальну роль", - сказав він в інтерв’ю Радіо "Свобода".


"Із іншого боку, для постачальників газу та нафти з Каспійського регіону ці проекти будуть дуже дорогими. Проте існують інші шляхи, що можуть допомогти в розвитку альтернативного транзиту, – наприклад, трубопровід "Набукко", - зазначив Беренс.


"Звичайно, все залежить від того, коли він буде прокладений, та й чи буде взагалі. Проте це стане можливістю для країн Каспійського регіону здобути більше свободи від російського домінування", - додав брюссельський експерт.


Бернс зазначив, що "коли говорити про диверсифікацію (постачання енергоносіїв), то найсуттєвішим на сьогодні є проект нафтопроводу "Набукко".


"Це спільний із Євросоюзом проект для створення альтернативних шляхів постачання нафти в обхід Росії. Головну роль у ньому відіграватиме Азербайджан, бо, як очікується, саме з цієї країни до ЄС постачатиметься, згідно з контрактом, 8 мільйонів тон нафти щорічно при загальній потужності трубопроводу "Набукко" в 30 мільйонів тон. Тож роль Азербайджану у цьому проекті дуже велика та важлива для Європейського Союзу", - сказав він.


На запитання, "чи є інші можливості у цього регіону для створення альтернативи Росії", брюссельський екседр відповів:


"Перше, що спадає на думку у цьому контексті, це проект, про який ми щойно згадали. Друге – це Транскаспійський трубопровід, що повинен бути прокладений за участі країн узбережжя Каспійського моря. Та спершу вони повинні дійти згоди щодо поділу водного простору. Без цього розпочати будівництво Транскаспійського трубопроводу неможливо".


"У свою чергу, без реалізації цього проекту іншим країнам, таким, як Узбекистан, Туркменистан і Казахстан, буде вкрай важко дистанціюватися від Росії. Адже на сьогодні вони перебувають у повній залежності від російської газотранспортної мережі. Це означає, що прямого постачання газу до ЄС вони здійснювати не можуть", - додав Беренс.


"Тому тільки за умови об’єднання Транскаспійського трубопроводу з "Набукко" стане можливим полегшення напруженості", - підсумував він.


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2022. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект