НОВИНИ

17.01.2019 | Foreign Policy: Трампу нічого не заважає вивести США з НАТО
За матеріалами - УНІАН

Якщо президент Дональд Трампа завтра вирішить вивести США з НАТО, Конгрес не зможе зупинити його. Такого висновку дійшла група американських конгресменів і експертів у сфері права. Нинішній лідер Америки впродовж останніх двох років те й робив, що критикував альянс і протягував оливкові гілочки російському автократу Володимиру Путіну. Хоча члени його адміністрації зробили деякі кроки в бік підтримки НАТО, пише Foreign Policy.

Але юридична оцінка особливо лякає демократів після того, як New York Times повідомив, що Трамп у приватному порядку обговорював вихід США з оборонної організації. І це відображає також більш широкий виклик, який становить його президенство у низці питань включно з торговельною політикою, міжнародними угодами і прозорим управлінням. Як виявилося, запобіжниками для зловживання президентською владою – це в основному традиції і норми, але не повноцінні закони.

Членство США в НАТО користується широкою популярністю в суспільстві і майже одностайною підтримкою в Конгресі. І будь-які спроби президента позбавити країну її ролі в альянсі поставляють його в невідомий досі юридичний простір. Однак, якщо Трамп в односторонньому порядку захоче це зробити, закон буде на його боці. І це підтвердять низка судових постанов, а також сама конституція США.

«Президент у сфері закордонних справ може користуватися широкою свободою дій, а Конгрес змушений мовчати», - пояснив експерт Інституту Брукінгса Скотт Андерсон, який був адвокатом Держдепартаменту США. Він вказав на справу 1970-х років, яка стосувалася Тайваню і Катаю. Тоді Сенатор Баррі Голдвотер й інші конгресмени подали в суд на президента Джиммі Картера за те, що він в односторонньому порядку вивів США з угоди про спільну оборону, підписану з Тайванем. Це було потрібно для оголошення політики про «один Китай» і покращення відносин з комуністичною країною. Верховний суд відкинув позов конгресменів, постановивши, що зовнішньополітичні питання мають політичний, а не юридичний характер. Тому розглядати позов суд відмовився, тому що це не в його компетенції. Ця справа стала прецедентом, який не дозволив Конгресу через суд скасувати рішення президента Джорджа Буша-молодшого про вихід з угоди про балістичні ракети, підписану з СРСР ще в часи Холодної війни.

Зважаючи на це, двопартійна група сенаторів, які підтримують НАТО, ще минулого року написали законопроект, який забороняє президенту США відмовлятися від членства в альянсі без підтримки двох третин членів Сенату. Така ж підтримка потрібна для того, щоб схвалити приєднання Америки до будь-яких домовленостей, як того вимагає конституція. Однак, Сенат поки не проголосував за цей законопроект. За словами одного з його авторів Тіма Кейна, документ мали представити вже новому складу Конгресу.

Детальніше: https://www.unian.ua/world/10412289-foreign-policy-trampu-nichogo-ne-zavazhaye-vivesti-ssha-z-nato.html


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9896. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект