ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

03.11.2008 | Український інтерес в американському виборі: між Обамою і Маккейном
Оксана Пилявець - Новинар novynar.com.ua

"Український політикум настільки зациклений на собі, що мало хто звертає увагу на майбутні двосторонні українсько-американські відносини". Так оцінюють експерти увагу наших політиків до виборів у США. Новинар спробував розібратися, хто з кандидатів на пост американського президента вигідніший для України.



Майже  тиждень залишився  до вирішальної дати,  коли світ дізнається, хто став сорок четвертим Президентом Сполучених Штатів Америки. 4 листопада американці визначаються, кому віддати перевагу: герою В’єтнамської війни, досвідченому  сенатору Джону Маккейну разом з губернатором Аляски Сарою Пейлін чи активному реформатору, сенатору Бараку Обамі та його соратнику сенатору Джозефу Байдену?


 "Калькулятор Обами" та "Сантехнік Джо"


Соціологічні опитування протягом останнього тижня засвідчували значну перевагу (10-13%) Барака Обами. Проте Джон Маккейн сподівається на "фінальний ривок", який допоможе йому набрати необхідні голоси. Виступаючи в Альбукерку (штат Нью-Мехіко) перед виборцями, Маккейн, який на той момент відставав від свого супротивника на 13%, заявив: "Мені подобається бути зараз другим номером. І я впевнений, що здобуду перемогу, бо боротимусь. Америці сьогодні потрібен борець. І ви боріться за Америку, бо вона того варта!"


Водночас, в таборі демократів готуються святкувати перемогу. За повідомленнями Нью-Йорк Таймс, там навіть розпочали писати інавгураційну промову для Обами. І хоча демократи категорично відкидають такі звинувачення, їм не вдалося уникнути критики від опонентів. "Здається, в той час, як багато виборців ще не визначилися, кому віддати свій голос, cенатор Обама вже вирішив за них", - зауважив Джон Маккейн.


Не зважаючи на оптимістичні прогнози, Бараку Обамі не слід в думках облаштовувати Білий Дім за власним смаком: остаточний результат може стати  для обох кандидатів несподіванкою. За останніми даними, відрив від Маккейна скоротився до 5% (станом на 26 жовтня), і ця динаміка  зрештою може відіграти вирішальну роль.


"На відміну від України, агітаційних біг-бордів тут мало. Кандидати ведуть "повітряну війну" – вся агітація на телебаченні та радіо", – ділиться враженнями з Новинарем Ольга Дворнік, українська студентка, яка зараз працює в США. – А в Штаті Делавер, де я  мешкаю, біля кожного будинку стоять таблички "Обама 2008", "Обама. Байден", "Обама: голосуй за зміни" тощо. Навіть за  кількістю таких табличок можна зрозуміти, що Обама тут далеко попереду. Хоча,  наприклад, у Штаті Північна Кароліна більшість підтримує МакКейна. 


Сенатор Обама та сенатор Маккейн пропонують американцям дві різні моделі подальшого розвитку Сполучених Штатів.


Опорою претендента від демократів став середній клас, якому він обіцяє значне зменшення податків та відміну введених президентом Джорджем Бушом податкових преференцій для підприємств, що мають прибуток більш, ніж 250 тис. дол. За рахунок відмови від таких податкових пільг, Обама обіцяє профінансувати ряд соціальних програм, серед яких запровадження обов’язкового медичного страхування для дітей. Натомість, Джон Маккейн запевняє американців, що податкові пільги великим компаніям вкрай необхідні для того, щоб врятувати США від економічної кризи.


"Мій опонент [Барак Обама] вірить у перерозподіл багатства. Тобто, в те, що можна забрати гроші в однієї групи американців та передати їх іншій. Ми спостерігали за таким розвитком подій в інших країнах. Це не для Америки",  – наголосив республіканець Маккейн в Нью-Мехіко.


У відповідь Обама заявив: "Сенатор Маккейн назвав мене соціалістом за те, що ми прагнемо знижувати податки не для корпорацій і багатіїв, а для середнього класу. Проте, я вважаю, що з нас досить економіки Буша-Маккейна. Настав час справжніх змін".                                                                                


І хоча Джон Маккейн неодноразово підкреслював, що соціальні програми Барака Обами вдарять по кишенях 95% пересічних американських громадян, більше довіри наразі у виборців  викликає  саме програма демократа. Окрім того, переконливо виглядає можливість на офіційному сайті Обами вирахувати точну суму, на яку зменшиться  податок особисто для  кожного виборця. "Калькулятор Обами-Байдена" обіцяє робітникам з середнім доходом скорочення податку на тисячу доларів і, водночас, нагадує, що Маккейн пропонує знизити податок лише на 150 доларів. Американська агітаційна рахівниця здобула неабияку популярність серед представників середнього класу, довівши, що для Обами пріоритетом є економіка та соціальні програми.


Калькулятору демократів республіканці протиставили футболки  та кепки з написом "Я Джо, сантехнік. Не оподатковуйте мене за мою важку працю!". Сантехнік Джо є рельною людиною. Він став настільки популярним після того, як 12 жовтня підійшов до Обами під час його зустрічі з виборцями і запитав: "Яка американська мрія, якщо мені доведеться платити більше податків!?". Адже сантехнік має намір купити невелику компанію, а з президентом Обамою податки для нього суттєво зростуть, оскільки річний прибуток Джо складе більше 250 тис. дол. 


"М'яка сила" проти "яструба": зовнішньополітичні орієнтири


Якщо американських громадян цікавлять насамперед економічні  та соціальні програми кандидатів, то світова громадськість прислухається до заяв обох претендентів щодо зовнішньої політики США за їх керівництва. 


Обидва кандидати запевняють, що ці вибори стануть для зовнішньополітичної стратегії країни своєрідною "кнопкою перезавантаження".


"Це насправді не так, - заперечує Ніколас Хвосде, головний редактор видання National Interest. – Незалежно від того, хто з кандидатів приступить до виконання повноважень президента США 20 лютого 2009 року [дата інавгурації], зовнішня політика здійснюватиметься  відповідно до усталених довгострокових тенденцій".


Те, що зовнішньополітичні орієнтири Америки після виборів навряд чи зазнають суттєвих змін, підтверджує у коментарі Новинареві і голова Громадської Ліги Україна-НАТО Сергій Джердж: "Зовнішя політика формується величезною командою висококваліфікованих експертів, і прихід нового президента  навряд чи змінить ситуацію". Однак, за словами Джерджа, Маккейн таки більше приділятиме уваги зовнішній політиці та політиці безпеки, а, відповідно, це призведе до вагоміших результатів.


З цим погоджується Президент Центру Європейських та трансатлантичних студій Олексій Коломієць. " Погляди Сенатора Маккейна у сфері зовнішньої політики є більш стратегічними. А стратегічно виважені зовнішньополітичні ідеї будуть втілюватися у відповідні акції, які є нагально необхідними для сучасної, неймовірно складної міжнародної ситуації", - коментує Коломієць Новинареві.


Традиційно Демократична партія сповідує принципи гнучкої зовнішньої політики із застосуванням "м’якої сили" - дипломатії та економічного впливу. Республіканці надають перевагу жорсткій зовнішньополітичній стратегії, з вагомою військовою компонентою.


В планах Барака Обами відродження глобальної дипломатії та багатостороннє залучення держав світу у вирішення міжнародних проблем,  в той час як Джон Маккейн відстоює консервативні погляди на зовнішню політику. Республіканець, що має репутацію "яструба", підтримував вторгнення в Ірак 2003 року, і досі переконаний, що американські війська здатні досягти переможного результату.


"Рішення залишити Ірак до того, як Аль-Каїда буде знищена, і до того, як будуть створені компетентні та ефективні Іракські національні сили безпеки, може стати фатальною помилкою, - переконує Маккейн на власному сайті.  – Якщо американські військові вийдуть з Іраку, нам все одно доведеться повернутися, або ж бути втягнутими у більш небезпечну війну, що коштуватиме нам набагато більше. Ми залишимо Ірак не раніше 2013 року".


Натомість сенатор Обама обіцяє повернути американських вояків додому вже у перші шістнадцять місяців свого президентства.  "Ірак був і залишається найбільшою помилкою попередньої адміністрації", - неодноразово наголошував демократ.


Щодо Ірану позиції кандидатів також не співпадають. Сенатор Маккейн пропонує демократичним державам ввести проти режиму Ахмадінеджада більш жорсткі економічні санкції і не виключає можливості  військового втручання для того, щоб перешкодити створенню Іраном ядерної зброї. Обама готовий сісти зі своїм іранським візаві за стіл переговорів, не висуваючи при цьому жодних ультиматумів та попередніх умов.


Американське суспільство втомилося від війни, тому з більшою прихильністю ставиться до закликів Барака Обами. Більше того, військова тематика – ледь не перше, що зауважує виборець, зайшовши на офіційний сайт Джона Маккейна. Там демонструються документальні кадри В’єтнамської війни: вибух літака,  поранений солдат на лікарняному ліжку, який ледь чутно  відповідає на запитання  військового кореспондента "Як Вас звати?" - "Я Джон.. Джон Маккейн". Мужність сивочолого сенатора та його особистий подвиг – ось на що робить ставку Республіканська партія.


Показовим є й підбір кандидатами радників в питаннях зовнішньої політики. Джона Маккейна консультують Роберт Каган (науковець з Фонду Карнегі, який працював в Адміністрації Рейгана), Стефан Бьєган (колишній секретар Ради нацбезпеки за Джорджа Буша-молодшого), Річард Вільямсон (перебував на ключових посадах в адміністрації президента Рейгана) та Пітер Родман (працював в п’яти республіканських адміністраціях). Окрім того почесним радником Маккейна є Генрі Кісінджер, відомий політолог та колишній Державний Секретар.


Поради щодо зовнішньополітичних рішень Бараку Обамі надають колишні Державні Секретарі Мадлейн Олбрайт(Адміністрація Білла Клінтона) та Уоррен Крістофер (за Адміністрацій Президентів Джиммі Картера та Білла Клінтона), колишній Секретар Оборони Вільям Перрі, колишній директор Офісу політичного планування Державного департаменту Грегорі Крейг.


І якщо за Джона Маккейна світ, швидше за все, буде умовно поділено на "вісь зла" та "лігу демократичних держав", то з Бараком Обамою пов’язують сподівання на поліпшення відносин з провідними державами світу та поглиблення трансатлантичного партнерства.


Український вимір


Вибір Америки матиме вплив і на Україну. Новинар спробував з’ясувати, перемога якого з кандидатів більше сприятиме реалізації наших зовнішньополітичних цілей.


"Якщо говорити про загальні підходи та стратегічне бачення, то незалежно від того, хто переможе – Барак Обама чи Джон Маккейн, позиції обох кандидатів щодо України співпадають, - каже  Новинареві директор міжнародних програм Центру ім. О. Разумкова.Валерій Чалий. -Більше того, стосовно інтересів України в багатьох питаннях, обидва сенатори висловлювали підтримку і це базується не на особистому баченні, а на стратегії США". 


Однак, при цьому, за словами експерта, різними будуть тактики проведення політики Обами та Маккейна щодо України. Зокрема, кандидат-республіканець більш ознайомлений з ситуацією в Україні, має ряд особистих знайомств. "Але завдяки своїм радникам Барак Обама швидко надолужить, чи радше, українська сторона швидко надолужить контакти з ним. Відмінність ще в тому, що Барак Обама більше сприймається в Євросоюзі та Росії. З точки зору налагодження трансатлантичного діалогу – це більш сприятливо. А все, що відбувається з урахуванням позиції ЄС та РФ, позитивно для України", - додає Чалий.


Необізнаність сенатора Обами в українських справах була помітна і під час першого туру дебатів між кандидатами. На початку дискусії щодо Центрально-Східної Європи Обама додав до слова "Україна" визначений артикль, що не застосовується у назвах держав, а лише при позначенні колоній чи залежних територій. “The Ukraine”, яке пролунало з вуст можливого майбутнього президента США, викликало обурення української спільноти в Америці. Проте Барак Обама незабаром виправив свою помилку, в наступних промовах "повернувши" українцям незалежність. У третьому турі дебатів сенатор Маккейн легко оперував українськими прізвищами Ющенко, Тимошенко, в той час як сенатор Обама обмежився загальними обіцянками підтримати українські євроатлантичні прагнення.


В свою чергу директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України Олександр Сушко вважає, що Барак Обама має більше шансів добитися від європейських партнерів позитивних рішень для України. "Якщо говорити про риторику, то у республіканців завжди чітка позиція щодо підтримки України. Але це нетотожно ефективності політики щодо України", - каже Новинареві Сушко. На його думку, якщо порівнювати вісім років каденції республіканського президента Джорджа Буша та демократа Білла Клінтона, то саме каденція останнього була більш продуктивною для українсько-американських  відносин. "Білл Клінтон тричі відвідував Україну, а Джордж Буш лише один раз. Республіканці докоряють демократам, що невизначеність в українському питанні йде на  користь російським амбіціям. Але для України важливіше, щоб американська адміністрація не самостійно виступала на нашу  підтримку, а була здатна спілкуватися з європейськими партнерами і їх переконувати. І в цьому сенсі Барак Обама має більше шансів", - додає експерт.


Іншої думки дотримується Олексій Коломієць. Він переконаний, що в нинішній геополітичній ситуації найбільш ефективним промоутером українських інтересів на міжнародній арені буде сенатор Джон Маккейн. "Доволі стандартні і порожні фрази, які притаманні Обамі, не будуть втілені в реальність. Наприклад, в плані максимального наближення України до НАТО", - пояснює політолог.


Вигідною для України вважає перемогу Маккейна і Сергій Джердж: "Він людина з багаторічним досвідом в геополітиці, краще розуміє загрози, що існують в міжнародних відносинах. Натомість сенатор Обама поступається в геополітичних питаннях". Джердж вважає, що на посаді президента Маккейн сприятиме укріпленню позицій України на міжнародній арені та більш активній співпраці зі Сполученими Штатами.


 




USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект