ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

16.09.2008 | Я.Бугайскі: НАТО захищає від експансії Росії
За матеріалами - ВВС, Українського простору

Оглядачі у США згодні у тому, що перед приходом нової адміністрації Вашингтон хоче ще раз засвідчити свою підтримку незалежності країн пострадянського простору. Про це, зокрема, в інтерв'ю Бі-Бі-Сі у Вашингтоні сказав Януш Буайскі, директор Проекту нових демократій Центру стратегічних і міжнародних досліджнень у Вашингтоні.


Першим запитанням до пана Бугайського було, як він оцінює візити віце-президента США Діка Чейні на тлі європейських зусиль вплинути на ситуацію на Кавказі.


Януш Бугайскі: На жаль, і НАТО, і ЄС за останні кілька тижнів показали нестачу волі, а не засобів щодо оцінок дій Росії на Кавказі. Особливо що стосується останнього саміту ЄС з цього питання. Це було просто шоу, яке засвідчило, що Євросоюз не має стратегії відносно Росії. Думаю, насамперед ЄС міг почати з того, щоб запевнити нових членів ЄС і НАТО, що їхня безпека під контолем. Можна було б навіть перевезти певну частину інфраструктури НАТО до цих країн, посилити військові зв'язки між НАТО та новими членами Альянсу. Багато що можна зробити і на дипломатичному рівні, і на рівні військової співпраці. Цього зроблено не було. Лише засудження російських дій на Кавказі. Візит Чейні є гучним сигналом солідарності США з Азербайджаном, Грузією та Україною щодо їхньої територіальної цілісності та незалежності, а також показує готовність Вашингтона допомагати цим країнам у просуванні до західних структур.


Бі-Бі-Сі: У цьому зв'язку, які Ваші прогнози щодо отримання на грудневому саміті НАТО ПДЧ Україною та Грузією на тлі того, що сталося на Кавказі?


Януш Бугайскі: Якби це було лише американське рішення, вони б здобули ПДЧ, але з цього питання має бути досягнутий консенсус всього Альянсу. І є країни, зокрема, Франція та Німеччина, які проти цього, оскільки вони не хочуть дратувати Росію. Я думаю, що це помилка. Якби Грузія отримала ПДЧ на минулому саміті, того, що сталось на Кавказі, - не було б. Те, що Грузія і Україна не отримали тоді ПДЧ, показало Росії, що вона може вільно діяти задля досягнення своїх інтересів, і здійснити агресію, яку ми засвідчили. Так, ПДЧ - це ще не повне членство в НАТО, не ґарантує повної безпеки, однак це все одно вплинуло б на поведінку Росії. Доки не буде ще більшого тиску з боку США на керівництво НАТО, з одного боку, та згоди Німеччини та Франції на ПДЧ цим країнам, з другого, я не бачу можливості, щоби План дій з набуття членства в Альянсі був наданий Україні та Грузії у грудні. Але давайте сподіватися, до того ж іще буде саміт в квітні.


Бі-Бі-Сі: Росія прямо заявляла, що розширення НАТО є для неї загрозою. "Ми не можемо не розглядати спроби наблизити НАТО до наших кордонів інакше, як загрозу своїй безпеці", - підкреслював голова МЗС Росії Лавров. НАТО відкидає такі закиди і каже, що Росія керується уявленням про Альянс часів Холодної війни. Чого насправді боїться Росія в образі Альянсу?


Януш Бугайскі: Росія заявляє, що НАТО розширюється всупереч інтересам Росії, однак НАТО - це не примусова організація: ніхто не примушував нові країни вступати до НАТО, це цілком незалежне рішення цих урядів. Просто Росію дратує те, що НАТО певним чином убезпечує ці держави від імперських зазіхань Москви. Я б сказав більше, не Росія має захищатися від НАТО, а навпаки, НАТО захищає своїх членів від експансії Росії. Отже Росія протистоїть Альянсу не тому, що це "агресивна організація", а тому, що НАТО перешкоджає, заважає експансії, поширенню впливу самої Росії.


Бі-Бі-Сі: У цьому контексті наскільки серйозною, на Вашу думку, є можливість загострення ситуації в Криму?


Януш Бугайскі: Можливість є завжди. В Криму велика етнічна російськомовна частина населення. Я читав повідомлення, що людям видаються десятки тисяч паспортів. Сепаратистські настрої підтримуються і через заяви Лужкова щодо Криму, і інших російських політиків. Отже Москва буде і надалі підтримувати такі настрої в Криму і використовувати це як зброю проти просування України на Захід.


Бі-Бі-Сі: Нещодавно президент Росії Дмітрій Мєдвєдєв виклав 5 принципів російської зовнішньої політики. Як би Ви могли їх об'єднати і визначити одну загальну мету Росії на зовнішній арені?


Януш Бугайскі: Думаю, що це було дуже чітко видно за президентства Путіна і продовжується за його прем'єрства. Росія хоче стати глобальною потугою, вона хоче покінчити з однополярним світом, де панують США. Росія хоче стати одним із ключових гравців на міжнародній арені, поряд із США, Китаєм, та можливо, кількома іншими країнами. Вона хоче мати більш впливову роль у своїх прикордонних регіонах. Росія не хоче, щоб американський вплив поширювався на Кавказі. І маючи таку серйозну мету, Росія намагається нейтралізувати Європу, розділити Євросоюз, розділити НАТО. І поки їй це вдається. Все це, на думку Москви, поверне до російської сфери впливу такі держави, як Україна.


 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект