ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

06.05.2008 | Генеральний секретар НАТО в Празі: «Не можемо чекати, щоб погрози виповнились»
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Система протиракетної оборони США, елементи якої планується розташувати в Чехії та Польщі, може стати важливим внеском до захисту багатьох європейських партнерів, сказав, перебуваючи в Празі, Генеральний Секретар НАТО Яаап де Хооп Схеффер. Він узяв участь у міжнародній конференції, учасники якої обговорювали проблеми оборонної стратегії Північноатлантичного Союзу. Проти планованої американської системи ПРО в Європі виступає Росія. Чеські політичні оглядачі наголошують на потребі продовжувати діалог між усіма зацікавленими сторонами, включно з Росією. Зокрема, такої думки дотримується і празький аналітик Любош Палата.


Радіо Свобода: Чи вдалось учасникам конференції в Празі, включно з Генеральним Секретарем НАТО, переконати більшість чеських громадян, які виступають проти розміщення радара на терені своєї країни, в тому, що цей елемент системи протиракетної оброни може стати важливою частиною європейської оборони?

 
Любош Палата:
Проблема в тому, що чеська громадськість у принципі проти будь-якої військової бази на своїй території. Чехи нині не відчувають загрози зі сторони, скажімо, Ірану чи якоїсь іншої країни. Тобто проблема в тому, що урядові не вдалося досі переконливо пояснити громадянам, що небезпека існує. Але навіть якщо б інформаційна кампанія була активнішою, то важко переконати в небезпеці країну, що оточена партнерськими країнами-членами одного з ними блоку. На мою думку, якщо б радар встановлювали в якійсь іншій країні в Європі, то ці настрої були б такими самими або навіть гіршими, ніж у Чехії.

Р. С.: Чи переконала вас теза Генерального Секретаря НАТО Яаапа де Хоопа Схеффера, що не можна нині чекати, поки погрози виповняться і ракети впадуть на європейський континент?

Л. П.: Ця думка правдива, і я з цим погоджуюсь. Проблема, однак, у тому, що в даний час чеські громадяни цієї загрози не відчувають. Її не відчуває більшість європейців. Європейські країни надають щороку на свою оборону все менше і менше грошей. Пояснити, чому це так, тяжко – це справа європейської політичної еліти, якій не дуже вдається переконати своїх співгромадян в існуванні небезпеки.

Р. С.: Чим може празька конференція вплинути на позицію НАТО щодо інтеграції України та Грузії до Північноатлантичного Союзу, чи вдасться в Празі виробити стратегію, яка б об’єднала країни НАТО у ставленні до розширення цього союзу?

Л. П.: Гадаю, що в Празі вдасться зробити дуже мало. Якщо говорити про Чехію, Польщу і Сполучені Штати, то всі ці три країни однозначно підтримують вступ України до НАТО. Проблемою є Німеччина і Франція, які не підтримують ідеї розширення Альянсу. Гадаю, що багато залежатиме від позиції, яку займе новий американський президент, на тому, як він чи вона поставиться до розширення НАТО і на тому, наскільки популярним буде новий лідер США між країнами Північноатлантичного Союзу.

Р. С.: Яку стратегію, на Вашу думку, має виробити НАТО у ставленні до позиції Росії стосовно інтеграції України та Грузії до НАТО?

Л. П.: На мою думку, в цьому питанні Альянс мав би бути принциповим. Питання розширення НАТО є питанням між НАТО і країною, яка прагне вступити до альянсу. І це питання не має нічого спільного зі справою співпраці з Росією. Тобто потрібно далі співпрацювати з Росією, якщо Росія в цьому буде зацікавлена. Гадаю, що і після можливого розширення НАТО за рахунок Грузії та України інтерес Росії до співпраці з Альянсом буде тривати.

 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект