ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

15.11.2007 | Україна і Молдова – не Марокко: дискусія про політику сусідства ЄС
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Чи варто в межах однієї європейської політики сусідства об’єднувати такі різні держави, як Україна та Марокко? Дискусія про це пройшла в середу у сесійній залі Європейського Парламенту.




Комітет з питань закордонних справ Європарламенту висловив сумнів у тому, що є сенс у об’єднанні у межах однієї групи східноєвропейських сусідів, які є де-факто частиною Європи, та держав Середземномор’я. Саме тому доповідь з цього питання готували два доповідачі. Східними сусідами опікувався депутат від Великобританії Чарльз Теннок.



 


“Зрозуміло, що Молдова – це не теж саме, що Марокко. Держави, розташовані у південному вимірі не є європейськими і тому не мають чітких перспектив на членство у ЄС. Водночас на Сході, принаймні на мою думку, є щонайменше дві держави – Україна та Молдова, яким дозволяє приєднатися стаття 49 Маастріхтської угоди. Оскільки за природою вони є без сумніву європейськими”.


 


У доповіді зазначається, що демократичні сусіди ЄС, яких чітко можна ідентифікувати як європейські, і які поважають верховенство права, можуть подавати заявку на членство у Європейському союзі. Їх наближення до ЄС має залежати від впровадження реформ. Нинішні ж переговори із Україною мають завершитися укладанням угоди про асоціацію та надати Україні перспективи членства у ЄС. Згодом, цим шляхом має піти і Молдова.  Втім, не всі погоджуються із такою перспективою. Зокрема, депутат від Великобританії Жерард Баттен:


 


“В Україні мешкає 46 мільйонів. І якщо вони стануть громадянами ЄС, вони всі отримають право в’їхати до Великобританії. У нас і так вже досить іммігрантів, що гуляють Лондоном без медичної страховки. У нас достатньо злочинців, торговців наркотиками та проституток. Не дивно, що у Лондоні пана Теннока називають – депутатом від Східної Європи. Я проти такої політики, яка завдає шкоди моїм виборцям. Саме тому мене виберуть на наступних виборах, а пана Теннока - можливо й ні“.


 


На півдні й сході різні потреби


 


На думку доповідачів, у східноєвропейських та південних сусідів ЄС різні потреби. Приміром, у країнах Середземномор’я не досягнуто прогресу щодо демократії. І саме на це вони мають звернути увагу. Водночас у Європарламенті усвідомлюють, що нині змінити підхід до різних учасників політики  сусідства є  завданням нереалістичними. Втім, вони заохочують Єврокомісію більше брати до уваги особливості різних держав.


 


Окрім цього, щоб краще співпрацювати із східними сусідами, Чарльз Теннок  запропонував створити Парламентську асамблею ЄС - східні сусіди, до якої б входили депутати Європарламенту, України, Молдови, Грузії, Азербайджану та спостерігачі від демократичних сил Білорусі.


 


Україна – особливий сусід, вважають німці


 


Одна з найвпливовіших країн Євросоюзу, Німеччина має особливий інтерес у поглибленні європейської політики сусідства зі східними сусідами, зокрема з Україною. В цьому „Німецьку хвилю” запевнили два німецькі євро парламентарі члени комітету із закордонних справ, Клаус Генш і Ельмар Брок. Генш, який, до речі в дев’яностих кілька років був президентом Європарламенту, зокрема ще раз підкреслив:


 


„Європейський Союзу веде нині переговори з Україною про поглиблення політики сусідства. Зрештою це може призвести навіть до укладення угоди про асоціацію з Україною. Це важливий крок. Можна було б, однак, розмірковувати й над тим, чи не домовитися ще раніше про полегшення у відносинах між Україною та Європейським союзом в таких галузях, як енергетика, охорона здоров’я чи інших. Все це можливо й необхідно, і є частиною майбутньої політики сусідства ЄС”.


 


Ельмар Брок, який неодноразово відвідував і добре знає Україну, переконаний, що Європейський союз має поліпшити політику сусідства стосовно свого великого східного сусіда в такий спосіб, щоб укласти новий договір про партнерство й співробітництво і досягти зрештою створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС:


 


 „Ми, особливо німецькі депутати, дуже зацікавлені в позитивному розвитку ситуації в Україні. Адже Україна зі стратегічної точки зору є надзвичайно важливою країною для Європейського союзу, і особливо для Німеччини. Тому в наших інтересах, щоб там відбувався демократичний розвиток”.


 


Утім, у питанні перспективи членства України в ЄС позиція Німеччини залишається незмінною. Ельмар Брок нагадує ще раз про поки обмежену спроможність спільноти приймати нових членів:


 


„Ми розставляємо акценти над іншими пунктами. Зокрема, коли йдеться про швидший прогрес у таких питаннях, як зона вільної торгівлі чи угода про асоціацію. Щоб у такий спосіб надіслати безпосередній сигнал українському населенню, що має сенс більше дивитися в бік Брюсселя, ніж у бік Москви”.



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект