Вищі посади в ЄС напередодні “захоплення”
На Самміті ЄС наступного тижня лідерів країн ЄС чекає запекла боротьба щодо того, хто посяде найвищі посади в Брюсселі найближчим часом.
Для “захоплення” підготовлені три головні посади: керівника Європейської Комісії, Представника ЄС із зовнішньої та безпекової політики та заступника Генерального Секретаря Ради ЄС – вкрай впливової позиції, яку зараз займає представник Франції.
На посаду Президента Європейської Комісії серед головних претендентів розглядається кандидатура Прем’єр- міністра Бельгії Гі Ферховштадта. В той самий час, прем’єр Люксембургу Жан-Клод Юнкер та австрійський канцлер Вольфганг Шюссель, в очікуванні перемоги правоцентристської коаліції на виборах в Європарламент, вимагають, щоб кандидатура на посаду Президента Єврокомісії висувалася саме з лав іх політичної сили.
Мандат Хав’єра Солани також добігає свого кінця восени. “Але він зможе знову обійняти цю посаду, якщо у нього виникне таке бажання”, - повідомив один з дипломатів ЄС.
Дуже серйозна боротьба очікується за посаду заступника Генерального Секретаря Ради ЄС. П’єр де Бус’є, який донині займає цей пост, знову намагається зберегти його за собою.
Не дивлячись на закулісні домовленості між Францією та Німеччиною, які передбачають збереження за французьким представником своєї посади в обмін на надання Німеччині нової, вкрай впливової посади Віце-президента з економічних питань в Комісії, існують нові претенденти на ці посади.
Один з них – колишній посол Данії в ЄС Поль Скітт Крістоферсен.
Франко-німецькі домовленості також не спрацьовують в питанні призначення майбутнього голови Европолу. Під час засідання Ради міністрів з питань юстиції та внутрішніх справ, яке відбулося 8 червня в Люксембурзі, рішення щодо цього питання було віднесено на розляд безпосередньо Самміту лідерів ЄС 17-18 червня.
Для майбутнього головування Нідерландів в ЄС, яке розпочинається 1 липня, призначення на ці посади набуває виняткового значення. В разі, якщо Хав’єр Солана не буде призначений знову і така ж доля спіткає кандидатуру майбутнього заступника Генерального Секретаря Ради ЄС, Нідерланди залишаться без прямих партнерів в Раді ЄС.
Згідно інформації від посла Нідерландів в ЄС Тома де Бруїна головування його країни “дуже й дуже залежить від секретаріату Ради”. Він додав, що “”Гаага буде молитися за те, щоб і пан Солана, і пан Бус’є зберегли свої посади”.
В тому разі, якщо домовленостей не буде знайдено, тоді можливо, що терміново буде скликаний позачерговий Самміт ЄС в липні.
|