ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

23.07.2007 | На виборах у Туреччині перемогла правляча партія
За матеріалами - Korespondent

На дострокових парламентських виборах, що відбулися в неділю, 22 липня, у Туреччині переконливу перемогу здобула правляча проісламська Партія справедливості й розвитку (ПСР) прем’єра Тайіпа Ердогана.



За підсумками підрахунку 100% бюлетенів вона набрала 46,7% голосів виборців, повідомляє інформагентство ANKA.


Це один з найвищих  результатів за час існування в Туреччині багатопартійної системи, звертають увагу аналітики.


Центвиборчком Туреччини поки не оголосив підсумки голосування.


Партія 53- річного Ердогана знаходиться при владі з листопада 2002 року, коли перемогла на минулих парламентських виборах. Тоді вона набрала 34,3% голосів.


Коментуючи підсумки виборів, Ердоган заявив, що Туреччина пережила важливе випробування на демократію, що може послужити прикладом для всього світу.


"На виборах перемогла демократія, і народ вказав на ПСР як центр громадської згоди", - звернувся Ердоган до своїх прихильників з балкона штаб-квартири ПСР в Анкарі.


"У нас спільна мета - перетворити Туреччину в потужну й процвітаючу державу, і ми ні на крок не відступимо від неї", - зазначив прем’єр.


При цьому він підкреслив, що очолювана ним партія буде захищати світські основи Туреччини. "Ми не підемо ні на які поступки в справі захисту основних цінностей світської й демократичної Туреччини", - заявив Ердоган.


Він також оголосив, що влада Туреччини продовжить активні зусилля на шляху вступу в Європейський союз як  повноправний член, проведення демократичних перетворень і економічного підйому країни.


У новий парламент Туреччини, поряд з ПСР, також увійшли лівоцентристська Народно-республіканська партія (НРП), що одержала 20,9%, і ультраправа Партія націоналістичного руху (ПНР) - 14,3%.


НРП зберегла за собою місце основної опозиційної партії, яке займала ще після виборів 2002 року.


ПНР увійшла в парламент після восьмирічної перерви, зазначають аналітики, пов’язуючи успіх партії з зростанням останнім часом  у Туреччині націоналістичних настроїв.


В 550- місцевому парламенті Туреччини 23- го скликання ПСР, як очікується, буде мати 341 мандат, НРП - 112, ПНР - 71.26  місць у меджлісі одержать незалежні депутати, у тому числі 24 - представники прокурдської Партії демократичного суспільства (ПДС),зазначає телекомпанія NTV.


Місць, які ПСР, одержить у новому парламенті, буде досить для одержання вотуму довіри новому уряду (276 голосів), однак не вистачить для кворуму при голосуванні за конституційними виправленнями і виборам нового президента.


Кворум за нинішнім законодавством становить 367 голосів. Саме через його відсутність Конституційний суд Туреччини визнав недійсним перший тур президентських виборів, що відбувся 27 квітня. Згодом це призвело до політичної кризи й стало причиною для проведення дострокових виборів у парламент.


Спостерігачі не виключають, що аналогічна ситуація може скластися і в новому парламенті. Відразу після формування меджліс протягом  40 днів повинен обрати президента країни. У іншому випадку він, за Конституцією, буде розпущений, і в країні буде оголошено нові дострокові вибори.


Для того, щоб уникнути політичної кризи опозиція виступила з ініціативою обрання глави держави з числа незалежних кандидатів, а не членів парламенту. При цьому її представники нагадали, що кандидатура діючого президента Ахмета Недждета Сезера у свій час також була висунута як альтернатива представникам політичних партій.


Однак Ердоган категорично виступив проти обрання нового президента "зі сторони".


"Кандидат повинен бути членом парламенту. Ми негативно дивимося сьогодні й аналогічним чином поставимося завтра до кандидата на президентський пост, якщо він не буде  депутатом меджлісу", - заявив Ердоган журналістам напередодні виборів.


Перед парламентом і новим урядом Туреччини постане ще одне першочергове завдання. Потрібно визначитися в питанні проведення воєнної операції в Північному Іраку проти бойовиків сепаратистської Робочої партії Курдистану (РПК).


Ердоган, звертаючись до своїх прихильників у штаб-квартири ПСР, пообіцяв вжити необхідних заходів для протидії курдським сепаратистам.


"Ми настроєні рішуче й приймемо всі необхідні міри проти терористів, коли того вимагають час і обставини", - сказав він.


Напередодні виборів Ердоган заявив, що транскордонна операція може бути проведена після 22 липня.


Турецька влада неодноразово заявляла про готовність провести транскордонну операцію на суміжній території, якщо уряд Іраку й окупаційні сили США не приймуть ефективних заходів проти розташованих на півночі країни бойовиків РПК. При цьому офіційна Анкара заявляє, що не має ніяких посягань на чужі території.


На    виборах, що відбулися в Туреччині, брали участь 14 політичних партій, які представляли 7,395 кандидатів, а також 699 незалежних претендентів.


У списки для голосування були внесені 42,5 мільйони громадян 75- мільйонної Туреччини, для яких були відкриті 158 тисяч 700 виборчих дільниць в 85 виборчих округах.


За даними ЦВК Туреччини, явка виборців на виборах склала близько 80%.


Серйозних інцидентів під час голосування в країні помічено не було, повідомляють представники ЦВК і МВС Туреччини.



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6741. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект