ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

12.06.2007 | Джордж Буш: Косово повинно стати незалежним
Джерело - Українська служба Радіо Свобода

Що стоїть за невідкладними вимогами Джорджа Буша щодо незалежності сербської провінції Косово?

Косово повинне здобути незалежність і це має статися скоро – заявив президент США Джордж Буш під час вчорашнього візиту до столиці Албанії та знову повторив цю вимогу сьогодні у Софії. Чи це означає, що США узгодили свою позицію щодо Косово з ЄС? І як виглядатиме перспектива незалежності краю без підтримки Ради Безпеки ООН, де Росія рішуче виступає проти такого плану?

Албанія тепло привітала заяву президента США і виступила з вимогою негайного здійснити план спеціального посланця ООН Мартті Ахтісаарі та проголосити незалежність краю.

Президент Косова Фатімір Сейдію заявив агентству "Ройтерс": «Для нас дуже важливо, що позиція, яку зайняли США і ЄС, є твердою і таким чином вони можуть ухвалити нове рішення Ради Безпеки ООН, яке підтримають всі».

Влада Сербії, а також Росія – категорично проти

Однак офіційний Белград виступив із різкою критикою американської політики.

Міністр закордонних справ Сербії Вук Єремич, реагуючи на слова Джорджа Буша, заявив: «Сьогодні немає шансів на ухвалення рішення Ради Безпеки ООН щодо незалежності Косова. Нинішня ситуація дуже непевна. І ми переконані, що необхідно продовжувати переговори щодо Косова – це єдиний вихід із цієї глухої ситуації».

Також офіційна Москва категорично незгодна з планом Ахтісаарі, який ігнорує позицію Сербії. Росія погрожує поширити можливу практику незалежності Косова на інші «заморожені конфлікти» на кшталт Придністров’я, Південної Осетії та Абхазії.

Тим часом, виступаючи сьогодні у Празі, у штаб-квартирі Радіо Свобода-Радіо Вільна Європа, прем’єр-міністр Грузії Зураб Ноґаїделі прокоментував позицію Росії щодо Косова такими словами: «Я абсолютно переконаний, що немає жодних підстав і причин порівнювати ситуацію в Косові з Абхазією та Південною Осетією в Грузії, щоб повторювати цей прецедент. Я не маю сумнівів, що конфлікти в Абхазії та Південній Осетії мають бути вирішені мирно і в межах територіальної цілісності Грузії».

Французький президент Ніколя Саркозі запропонував на саміті «Групи Восьми» відкласти ще на півроку вирішення статусу Косова, але президент Росії відкинув цю пропозицію. І Москва, і Вашингтон вважають, що проблему Косова не варто відкладати надовго. До того ж, атмосфера в краї загострюється. Як зізнався у розмові з Радіо Свобода неназваний дипломат ООН, що працює в Пріштіні, «косоварам обіцяли оголосити рішення про статус краю у 2006 році, зараз уже середина 2007 і люди починають втрачати терпець».

Стосовно Косова немає єдності і серед краї ЄС

Втім, як вважають експерти, розрахунки оголосити незалежність Косова без рішення ООН і всупереч Росії, в якій наближаються вибори, не мають чіткої перспективи через брак єдності серед країн ЄС. Так, керівник пріштинського офісу Міжнародної кризової групи Александр Андерсен зауважив: «Я не впевнений щодо європейців. Це ще питання, чи буде ЄС готовий діяти послідовно щодо Косова без рішення Ради Безпеки ООН».

Такі країни, як Словаччина, Кіпр та Іспанія виступають проти незалежності Косова. Тоді, як Німеччина, Франція, Велика Британія і скандинавські держави прихильніше ставляться до такого плану. Це означає, що окремі країни будуть ухвалювати власні рішення, що ще більше може ускладнити ситуацію.

Джордж Буш: Косово повинно стати незалежним

Президент США Джордж Буш однозначно виступає за незалежність Косова. Про це він заявив у неділю після зустрічі з Прем’єр-міністром Албанії. Тим часом Сербія і Росія й далі різко критикують план ООН про надання Косову незалежності.
 
Косово повинне отримати незалежність від Сербії, наголосив Джордж Буш у розмові із журналістами у Тирані після зустрічі з прем’єр-міністром Албанії Салі Берішею.

Президент США висловив тверду підтримку планові ООН надати Косову незалежність: «Я цілком чітко пояснив дві речі. Перше — ми повинні діяти. Друге — кінцевим результатом наших дій повинна стати незалежність Косова. Ми про це сьогодні багато і довго розмовляли».

Не можна нескінченно продовжувати діалог із питання, яке фактично вже вирішене, зазначив Джордж Буш, який відвідав Албанію в рамках свого 8-денного турне країнами Європи.

90 відсотків населення Косова становлять місцеві албанці, котрі прагнуть державної незалежності для цього сербського краю. Однак Сербія, а також і Росія, різко виступають проти плану ООН надати Косову незалежність, спершу під міжнародним контролем.

Путін проти, бо хвилюється за пострадянський простір

Представники офіційної Москви вже не раз зауважували, що прецедент надання Косову незалежності може викликати ланцюгову реакцію стосовно територіальних конфліктів, у тому числі і на пострадянському просторі.

І цими днями Президент Росії Володимир Путін, відповідаючи в Санкт-Петербурзі на запитання журналістів стосовно Косова, заявив: «Ми завжди виходили з необхідності дотримуватися засадничого принципу — територіальної цілісності держав. На жаль, робляться спроби розмити ці засадничі принципи. І це, звичайно, створює для нас проблему на пострадянському просторі».

Володимир Путін не уточнив, які проблеми на пострадянському просторі він має на увазі: Придністров’я, Абхазію, Чечню чи й інші територіальні конфлікти.

Росія як постійний член Ради Безпеки ООН має в ній право вето. Москву в цьому може підтримати і ще один постійний представник Ради Безпеки — Китай, який уже раніше висловлював критичне ставлення до плану надання Косову незалежності.

Проте, як наголосив Президент США Джордж Буш, відвідуючи Балкани, саме зараз є той час, щоб надати Косову незалежність.


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект