ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

11.09.2004 | Оприлюднена в Криниці (Польща) аналітична доповідь “Нова Європа” викликає серйозну критику
Олександр Сушко

Презентоване 9 вересня в Криниці під час відкриття щорічного Економічного форуму видання “Нова Європа. Доповідь про трансформацію” викликає критику гостей форуму. 300-сторінкова книга сповнена фактичних помилок і сумінвних інтерпретацій.


Аналітична доповідь підготовлена авторським колективом на чолі з професором Даріушом Росаті, колишнім міністром закордонних справ Польщі. Серед авторів – представники Варшавської школи економіки, Інституту міжнародних відносин Варшавського університету, Гельсинської фундації з прав людини, Гданського інституту ринкової економіки.


Основною тезою доповіді є трактування посткомуністичної Європи як регіону, що складається з трьох частин: успішної групи з восьми країн , що вступили в ЄС у 2004 році (ЄС-8), групи Балканських країн, що мають певні проблеми, але рухаються правильним шляхом (ЦСЄ-9) та країн СНД, які, на думку, авторів, слідують власним шляхом і не бачать свого місця у Європі.


Автори надзвичайно необережно підійшли не лише до підбору та інтерпретації фактів, але й до використання термінів. Наприклад, пояснюючи, що таке СНД, автори стверджують: “Співдружність незалежних держав – це федерація Росії та одинадцяти колишніх радянських республік” (стор. 41). На нашу думку, трактування СНД як федерації виходить далеко за межі припустимої в політичній науці свободи інтерпретацій.


Підписану угоду про ЄЕП автори трактують як “сильнішу політичну та, частково, економічну федерацію (економічний Союз)” (стор.15), що також значно спотворює реальний зміст відносин в рамках ЄЕП, принаймні, на нинішньому етапі.


Автори дуже категорично тлумачать ситуацію з політичними і суспільними традиціями в країнах СНД. Стор. 45: “Немає жодних традицій демократії чи будь-яких суспільних рухів у жодній з трьох країн” (тобто, в Україні, Білорусі та Молдові – авт.).


Описуючи політичний устрій в Молдові, автори доповіді зараховують його до авторитарних президентських режимів, тоді як насправді конституційна модель Молдови є парламентсько-президентською. Президента Молдови Вороніна названо “проросійським”, (стор.45) що не відповідає дійсності на сьогоднішній день.



Майже виключно у негативному тоні трактується діяльність президента Грузії Саакашвілі, наводяться факти, які зображують його авторитарним правителем, натомість ігноруються значні просування у боротьбі з корупцією, забезпеченні прав людини.


Допущено велику кількість фактичних помилок, наприклад, на стор.42 вказано, що під час виборів у Державну Думу РФ застосовувався прохідний бар’єр у 0,8%, тоді як насправді він становив 5%.


Схоже, авторський колектив та редакційна колегія представили роботу, що є не лише не зовсім професійною, але й такою, що суперечить духові Криниці – форуму, що покликаний зближувати народи, що вийшли із комуністичного минулого.


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект