ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

06.09.2004 | Трагедія в Беслані: причини й наслідки очима експертів
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

У понеділок та вівторок у Росії оголошено траур за жертвами трагедії в північно-осетинському Беслані. За офіційними даними на неділю, в результаті теракту загинули принаймні 338 осіб, неофіційно мова йде про півтисячі загиблих. Тим часом експерти й оглядачі продовжують пошук відповідальних за трагедію та роблять перші висновки.


Обурення й шок викликали в світі дії терористів у Беслані. Про це від початку трагедії 1 вересня невпинно заявляють політики й експерти з різних країн. ”Нелюдським злочином” назвав цей теракт доповідач Ради Європи з російських питань Рудольф Біндіґ. У інтерв”ю німецькій радіостанції Deutschlandfunk він охарактеризував трагедію в Беслані як ще одну складову російсько-чеченського конфлікту:


”Це для мене – черговий оберт спіралі насильства в ситуації навколо чеченського конфлікту. Окрім цього, трагедія стала ще й синалом того, що делалі більшу роль у цьому конфлікті відграють радикально-ісламістські сили чеченського спротиву”.


Німецький експерт з питань тероризму Ельмар Тевессен підтверджує цю думку. Він наголошує однак і на тому, що на Кавказі останнім часом засновуються нові терористичними угруповання, що користуються підтримкою з боку міжнародного тероризму:


”Ці угруповання беруть собі за основу ідеологію ”Аль-Каїди”. У ній же йдеться про те, що регіональний конфлікт треба виносити за межі певного регіону, щоб зрештою в такий спосіб досягти своєї мети. Сама ”Аль Каїда” йде навіть далі, кажучи про глобалізацію конфлікту. Як на мене, то саме люди, які використовують таку ідеологію, причетні до трагедії в Беслані”.


Ельмар Тефессен, як і чимало інших західних екпертів, розглядає захоплення заручників у бесланській школі в одній низці з попередніми терактами в Росії – захопленнями та підривами літаків і самогубчим терактом перед станцією метро в Москві. У всіх цих терористичних діях прослідковується, на думку експерта, тактика ”Аль Каїди”. На питання, хто саме міг провести захоплення заручників у бесланській школі, Ельмар Тевессен відповідає таке:


”Частково, це, напевно, були люди, які самі пережили страшне. Нам відомо, що російські загони схильні до брутальних дій у Чечні. ”Міжнародна амністія” назвала в одному зі своїх останніх звітів Чечню ”в”язницею під відкритим небом”, в якій панують сваволя, вбивства та ґвалтування з боку російських служб безпеки”.


У Чечні вже підросло покоління дітей, батьки й родичі яких загинули в довготривалому конфлікті, каже Ельмар Тефессен. Вони готові боротися з кривдниками. А допомагати в цьому їм готові вихідці з інших країн, які переслідують ісламістські інтереси. Останні вбачають своє головне покликання у священній війні Джихаді. Ельмар Тефессен:


”У представників цих груп з”явилася впродовж останнього часу одна спільна риса: їхнє власне життя їм нічого не варте. Вони роблять ставку на те, що винагорду за свої дії отримають на тому світі. Цей нігілізм є новим і дуже екстремальним. Тому перед тими, хто намагатиметься боротися з ним постає дуже складне завдання”.


Росія сповнена рішучості боротися з цим тероризмом. За заявами російського президента Володимира Путіна, для цього передусім буде реформована служба безпеки та передислоковані війська на Кавказі. За словами Путіна, найголовніше для Росії зараз – це мобілізувати всю націю на боротьбу з тероризмом.


Як стало відомо в неділю, після подій у Беслані Росія планує ініціювати термінові дебати з проблеми міжнародного тероризму на осінній сесії Парламентської асамблеї Ради Європи. Від цього органу Москва неодноразово чула різку критику своїх дій у Чечні. Після останніх терактів росіяни сподіваються, що ПАРЄ змінить своє ставлення до чеченського конфлікту. Натомість доповідач ПАРЄ з російських питань Рудольф Біндіґ вивсловлює сподівання, що зміниться чеченська політика Кремля:


”Залишається сподіватися, що після всіх цих терактів настане момент для роздумів про те, чи не варто було б створити засади нової політики щодо Чечні. Такої, в якій ішлося б не лише про підтримку проросійськи налаштованих сил в республіці й призначення намісників”.


Щоправда, Рудольф Біндіґ наголошує на тому, що ці сподівання він висловлює як спостерігач ззовні. Пройде ще кілька днів, і ми дізнаємося, чи готовий російський президент Путін щось змінювати в свої чеченській політиці, підсумовує доповідач ПАРЄ.


 




USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект