ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

29.06.2006 | Гордон: Буш не вірить в Путіна як близького союзника
Джерело - Українська служба ВВС

Українська Служба Бі-Бі-Сі продовжує серію інтерв’ю з політиками та експертами до самміту великої вісімки у Санкт-Петербурзі наступного місяця.

Сьогодні розмова про те, як самміт вісімки бачиться з Вашингтону.


Ростислав Хотин говорив з Директором Центру США та Європи у Вашингтоні Філіпом Гордоном.


Бі-Бі-Сі: Чи команда президента США Буша має якусь ідею, з якою американський лідер їде на самміт вісімки до Санкт-Петербургу - чи це просто поїздка аби побачитись з президентом Путіним та іншими лідерами вісімки?


Філіп Гордон: Я гадаю, що самміт якоюсь мірою несе в собі більше ризиків, аніж можливостей для американської адміністрації. Ризик становить те, що президент Путін не поводить себе так як могло би подобатись Сполученим Штатам з цілої низки питань - зокрема в плані стосунків Росії з її сусідами, стану з демократією всередині Росії, в питанні Ірану, енергоносії. І для президента Буша їхати до Санкт-Петербурга для щасливого дружнього самміту з Путіним означало би підірвати довіру до себе. І, чесно кажучи. американська адміністрації дещо стурбована цим моментом. І для команди Буша вдалий самміт вісімки в Росії - це самміт, який відбувся, але якось тихо й непомітно.


Бі-Бі-Сі: Деякі впливові демократи, зокрема, сенатор Джон МакКейн закликали президента Буша не їхати до Санкт-Петербурга, проігнорувати самміт вісімки...


Філіп Гордон: Так, була критика як з правого, так і з лівого політичних флангів Буша і висловлювання в тому плані, що йому краще було би не їхати. Але адміністрація. в принципі, пристала на позицію, що ми все ще потребуємо Росію для багатьох надзвичайно важливих справ -- нерозповсюдження зброї масового знищення та ядерних технологій, Іран, енергетика. І тому, проігнорувати самміт було би контр продуктивним.










Путін та Буш


Бі-Бі-Сі: Чи на самміті вісімки Сполучені Штати та Європа будуть говорити одним голосом, спільно піднімаючи деякі чутливі теми з господарями-росіянами?


Філіп Гордон: Ну, це залежить від того. яким голосом вирішить говорити Америка. В Америці були різні голоси. Віце-президент Чейні у Вільнюсі говорив про Росію доволі твердим голосом. І багато європейців від цього занервували, бо вони потребують енергетичної співпраці з Росією і вважають, що з Росією треба бути більш дипломатичним. Наразі, ми ще не знаємо, яким голосом буде промовляти в Петербурзі Америка. Якщо тональність буде занадто жорсткою, то це може призвести до розколу з європейцями.









 Буш більше не вірить в Путіна як близького союзника чи партнера. Але адміністрація ще не підійшла до точки, коли вона була би готова протистояти Росії і говорити з неї дуже відверто й жорстко. Бо адміністрація знає, що вона потребує Росію.

 

Філіп Ґордон


Бі-Бі-Сі: Чи не є лідери переважної більшості країн великої вісімки такими собі "кривенькими качками" - президент Ширак дуже непопулярний вдома, прем’єр-міністр Блер так само, японець Койзумі взагалі у вересні збирається піти з прем’єрської посади...


Філіп Гордон: Так, я гадаю, що навряд чи був ще таким самміт великої вісімки за участю таких внутрішньо непопулярних і так відверто послаблених лідерів. Буш, Блер, Койзумі... Проді щойно обраний непереконливою перевагою голосів. Ширак дуже непопулярний. Меркель, правда, нормально почувається, але на загал це самміт досить слабких лідерів.


Бі-Бі-Сі: Що стосується Ангели Меркель - чи вона могла бути тим рупором семи, який би доніс стурбованість заходу до російського керівника? Адже пані Меркель встановила, може не такі приязні так за Шредера, але все ж доволі добрі стосунки з Путіним, а водночас вона є, на відміну від свого попередника, переконаним "атлантистом"...


Філіп Гордон: Американці мають великий ентузіазм та сподівання щодо Меркель. Це політик, який добре робить свою справу в Європі і до того ж Німеччина надзвичайно важлива для США. В Європі жодна серйозна справа неможлива без Німеччини. Меркель виглядає світлою плямою на досить захмареному горизонті Європи: вона популярна вдома, вона може проводити зовнішню політику, яка не йде в розріз з американськими інтересами.


Бі-Бі-Сі: Наскільки послабляє американську адміністрацію війна в Іраку і внутрішня непопулярність Буша й Чечні? Деякі російські газети, наприклад, вмістили недавно карикатури на Чейні, зобразивши його з мисливською рушницею за спиною, натякаючи не недавній інцидент під час полювання, коли Чейні підстрелив свого знайомого...


Філіп Гордон: Логічним продовженням зовнішньої політики Буша була би тверда тональність розмови з Росією. Мовляв, для США, як потужної країни, демократія важлива... Але адміністрація не хоче цього робити. Хоча російська політика міняється і Буш більше не вірить в Путіна як близького союзника чи партнера. Це вже не на часі. Але адміністрація ще не підійшла до точки, коли вона була би готова протистояти Росії і говорити з неї дуже відверто й жорстко. Бо адміністрація знає, що вона потребує Росію.


Бі-Бі-Сі: Дехто з оглядачів говорить, що після самміту вісімки можливе ледь не повернення духу "холодної війни" в стосунках Росії та Заходу. Чи є така загроза?


Філіп Гордон: Ні, я гадаю, що американська адміністрація не повернеться назад до часів "холодної війни". Але якщо Росія, скажімо, й справді відійде від демократії і буде продовжувати залякувати своїх сусідів і якщо США вирішать розширити НАТО, тоді справи погіршаться, перед тим, як знову покращитись.


 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект