ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

05.06.2006 | Новий енергетичний документ закликає ЄС до меншої залежності від Росії
Джерело - EUobserver

Європейська Комісія та Високий представник ЄС Хав'єр Солана пропонують лідерам Євросоюзу продовжити підготовку енергетичної угоди з Москвою, але в новому спільному документі щодо зовнішньої енергетичної політики йдеться про те, що життєво важливо розвивати розбудову газо- та нафтопроводів в обхід Росії.


Документ "Зовнішня політика заради збереження європейських енергетичних інтересів" підготовлена офіційними представниками Комісії та кабінетом пана Солани та буде обговорюватися лідерами ЄС під час самміту 15-16 червня.


Ідея спільної зовнішньої політики ЄС знайшла потужний поштовх після того, як у січні Росія зупинила постачання газу, тим самим довівши, що енергетична залежність Союзу знаходиться в залежності від доброї волі третіх країн. 


Документ, що готується до підписання між Росією та ЄС, повинен стати поштовхом для продовження політичних стосунків на тлі того, що Угода про партнерство та співробітництво між Брюсселем та Москвою закінчує свою дію у 2007 році. 


На даний час ЄС імпортує приблизно чверть обсягів газу та нафти з Росії, а нещодавно президент Росії погрожував, що Москва може переспрямувати свої енергетичні потоки до Азії.


Але, офіційні представники ЄС, тим не менш, висловлються про те, що Союз покладається на Москву. Вони кажуть, що ЄС, можливо, найбільш надійний споживач" та додають: "Гроші, які повертаються до Росії є абсолютно для неї критичними".

В обхід Росії


Офіційні представники також відмічають, що Росії необхідні величезні суми інвестицій для модернізації та розширення своєї енергетичної інфраструктури.


"Їм потрібен не лише капітал, але й технології", - передбачаючи, що фірми з ЄС можуть забезпечити Росії необхідними ноу-хау, якщо Кремль гарантує рівний доступ до ринку.


Політичний документ також підкреслює необхідність "діверсифікації географії походження та транзитних шляхів", підтримуючи постачання енергії, в основному, в обхід Росії.


"Зараз існує низка нових газових проектів, які вже підтримані, або знаходяться на стадії планування (Північна Африка, Близький Схід, Каспійський регіон, Росія та Норвегія)", -йдеться в документі.


Документ характеризує розвиток нафтопроводів з Каспійського регіону та Центральної Азії безпосередньо до ЄС як "вкрай важливі".


"Не буде нових повноважень для ЄС"


Також вказано, що документ не ставить під сумнів "суверінітет країн-членів в енергетичній політиці ".


"Законне право кожної країни-члена проводити власну політику відносно забезпечення енергетичного постачання, а також обирати внутрішню енергетичну політику, не ставиться під сумнів".


Перша версія документу пропонувала новий "інструмент" ЄС - механізм моніторингу для забезпечення якомога ранішого попердження в разі виникнення зовнішньої енергетичної криз, на зразок тієї, що виникла у січні на тлі поведінки Росії.


Але ця версія, на протязі останніх тижнів, була пом'якшена. В новій версії пропонується, що ЄС повинен розглянути питання утворення "мережі кореспондентів енергетичної безпеки".


Також документ оминає проблематику ядерної енергетики.


 


 




USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9222. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект