ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

22.05.2006 | Ющенко: ГУАМ набуде статусу міжнародної організації
Джерело - Інтерфакс-Україна

У понеділок в Києві відкривається дводенний самміт ГУАМ.


Планується, що в ході заходу буде офіційно оголошено про перетворення ГУАМ на міжнародну організацію "Організація за демократію і розвиток - ГУАМ" зі штаб-квартирою в столиці України. Заплановано також підписання статуту організації і Спільної декларації.


Планується, що в засіданні 23 травня візьмуть участь президенти України Віктор Ющенко, Грузії Михайло Саакашвілі, Азербайджану Ільхам Алієв, Молдови Володимир Воронін. Як гості на самміт ГУАМ запрошені президенти Литви, Болгарії, Польщі та Румунії. Є підтвердження про приїзд президента Литви Валдаса Адамкуса, відомо, що Болгарію буде представляти віце-президент Ангел Марін.


Напередодні самміту Ющенко в ексклюзивному інтерв’ю агенції "Інтерфакс-Україна" назвав серед основних задач ГУАМ "функцію діалогу з регіональних питань", яку "ця організація сьогодні виконує добре". Крім того, він виділив "проведення більш погодженої політики з заморожених конфліктів". "І третє питання - це політика, яку проводять учасники цього політичного проекту. Це питання, пов’язані з інтеграційними процесами, у тому числі, і на європейському, євроатлантичному напрямку", - зазначив В.Ющенко.


Важливо, що "зараз ми приходимо до формалізації цього об’єднання, адже раніше воно існувало, скоріше, як міжнародний проект, який не мав регламенту, офісу, внутрішніх процедур, сформованого порядку денного на майбутні його засідання тощо. Не були обумовлені теми фінансового забезпечення, кадрового забезпечення, патронатні служби тощо", - сказав президент.


На самміті в Києві ГУАМ "набуває статус міжнародної організації". "Я думаю, що це гарне завершення десятиліття і свідчення, на мій погляд, гарних перспектив країн-учасників ГУАМ у новій історичній та політичній ситуації в Європі", - підкреслив Ющенко.


За словами Ющенка, він не вважає, що розвиток співпраці в рамках об’єднання ГУАМ є реакцією на неефективність СНД. "Коли ми говоримо про СНД, клуб країн колишнього Радянського Союзу, то, безумовно, на тому просторі є система інтересів, які потребують координації", - сказав президент. Ющенко нагадав, що, наприклад, між Україною і Росією існує товарообіг понад 20 мільярдів доларів річно. "Коли ми говоримо про інтереси такого порядку, то ми, безумовно, повинні констатувати, що це вимагає визначеної конструкції політичних, економічних, торгівельних, інших діалогів і тому ми говоримо про СНД", - сказав він. "Коли ми говоримо про регіон, то йдеться про дещо іншу тематику, про більш локальні і більш конкретні цілі, ця міжнародна організація не ставить перед собою таких всеосяжних завдань, які ставить СНД", - сказав Ющенко про ГУАМ.


22 травня в рамках самміту в Києві пройде низка засідань, у тому числі засідання міністрів закордонних справ, які повинні будуть погодити основні статутні документи з перетворення ГУАМ на міжнародну організацію - Організацію за демократію і розвиток ГУАМ зі штаб-квартирою в Києві, а також розглянути план дій новоствореної організації на 2006 рік.


Крім того, буде проведено кілька паралельних засідань на рівні міністрів економіки, енергетики, транспорту, митних служб, керівників прикордонних відомств країн ГУАМ. Також відбудуться засідання на рівні представників торговельних палат країн і керівників правоохоронних органів країн.


Як зазначив напередодні самміту заступник міністра закордонних справ України Андрій Веселовський: "Ми, чотири держави, маємо дуже високий рівень взаємодії". За його словами, усі рішення в рамках цієї організації будуть прийматися консенсусом, і секретаріат організації "буде на принципах ротації". Фінансовий внесок всіх країн буде однаковим для всіх членів. "Тобто не буде старших і молодших", - сказав представник українського МЗС.


Неформальний альянс (Консультативний форум) чотирьох країн - Грузії, України, Азербайджану, Молдови було засновано 10 жовтня 1997 року в Стразбурзі на самміті Ради Європи, у рамках якого сторони прийняли спільну декларацію, підписану головами Грузії, України Азербайджану, Республіки Молдова. Тоді в цьому документі президенти зазначили необхідність розвитку чотиристоронньої співпраці для зміцнення стабільності і безпеки в Європі на основі принципів дотримання суверенітету, територіальній цілісності і недоторканності державних кордонів, демократії, верховенства закону і дотримання прав людини. 24 квітня 1999 року в рамках наради на високому рівні ради євроатлантичного партнерства у Вашингтоні до ГУАМ приєднався Узбекистан, проте у 2002 р. призупинив діяльність у цій організації. У травні 2005 р. на останньому самміті ГУУАМ було прийняте рішення про перейменування об’єднання в ГУАМ у зв’язку з виходом з нього Узбекистану.


Самміт глав держав ГУУАМ 7 червня 2001 року в Ялті став базовим у створенні й утвердженні цієї регіональної структури. Було підписано Ялтинську хартію, яка встановлює принципи організаційної структури ГУУАМ, відповідно до цього документа країни-члени головують в організації за абеткою.


У грудні 2003 р. Організація Об’єднаний Націй схвалила резолюцію про надання ГУУАМ статусу спостерігача в Генеральній Асамблеї ООН.


У вересні 2004 р. керівники парламентів Азербайджану, Грузії, Молдови й України підписали декларацію про створення Парламентської Асамблеї ГУУАМ.


Країни ГУАМ мають намір активізувати реалізацію раніше підписаних угод, передовсім підписаної в 2002 році угоди про зону вільної торгівлі країн ГУАМ.


Крім того, планується активізація в рамках угод про взаємодію і співпрацю у митних питаннях, питаннях охорони здоров’я, у сфері надзвичайних ситуацій. Також на самміті в Києві планується підписання меморандуму про сприяння торгівлі і транспортування.





USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект