ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

05.08.2004 | Чи зможе Україна врегулювати Придністров'я?
Джерело - Українська служба ВВС

Україна засудила дії Тирасполя і Кишинева, між якими триває протистояння.
Власті у самопроголошеній республіці Придністров'я, попри спротив місцевого населення, намагаються закрити школи з викладанням молдовської мови за латинським правописом.


Кишинів на знак протесту перервав свою участь у переговорах із врегулювання придністровського конфлікту за участі ОБСЄ, Росії та України, а також з 1-го серпня, як і погрожував, запровадив економічні санкції проти Тирасполя.


Війна шкіл і потягів
За останні дні в Придністров’ї було закрито кілька шкіл з молдовською мовою з використанням латинської графіки.


Практично почалася залізнична війна, і в Бендерах була перекрита залізнична колія, яка сполучала Молдову з країнами СНД.


В свою чергу Кишинів припинив митне оформлення вантажів придністровських підприємств і скасував ліцензію оператору мобільного зв’язку Придністров’я.


Київ хоче мирити
Офіційний Київ нагадує, що він кровно зацікавлений у справедливому врегулюванні Придністровського конфлікту.


Україна є одним з трьох посередників врегулювання, окрім Росії і ОБСЄ.


Київ схвильований долею 200 тисяч етнічних українців в Придністров’ї і десятків тисяч громадян України, які там проживають.


Окрім того, до політичного і людського аспекту нині дедалі активнівше додається і економічний. Україна починає зазнавати збитків.


За останніми повідомленнями, приміром, Одеська залізниця вже понесла великі фінансові втрати, адже вантажні потяги змушені йти обхідним маршрутом.


Свого часу в результаті конфлікту між Тирасполем і Кишиневом в Україну кинулись тисячі біженців. Дехто побоюється, що ця загроза існує і нині.


Що може змінити Україна?
В цілому, намагаючись дотриматися збалансованості політики щодо Кишинева і Тирасполя, офіційний Київ критикує позицію обох сторін.


Прем’єр Віктор Янукович у листі до молдовського прем’єра Василє Тарлєва, з одного боку, закликав молдовську соторону призупинити економічні санкції проти Придністров’я.


З іншого боку, він закликав власті Тирасполя відновити роботу молдовських шкіл, назвавши дії Тирасполя такими, що суперечать європейським стандартам у сфері забезпечення прав і свобод людини, і висловився за проведення переговорів в п’ятисторонньому форматі.


Речник МЗС Дмитро Свистков в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що обов’язкою умовою переговорів має бути визнання територіальної цілістності Молдови.


Щодо українського посередництва, то, на думку аналітиків і дипломатів, Україна, як гарант, виконує свої певні функції.


А от щодо дієвості посередництва, то спостерігачі вважають, що тут роль України не надто велика з огляду на потужний російський фактор. Деякі аналітики найефективнішою вбачають роль впливових європейських і світових організацій.


Бутейко - за ЄС та НАТО
А колишній посол України в Румунії Антон Бутейко сказав Бі-Бі-Сі: "З точки зору національних інтересів України, Києву потрібно було б активніше підтримувати українців у Придністров’ї в рамках міжнародних норм. Водночас сьогодні потрібно говорити про необхідність залучення механізмів ЄС і НАТО. Всі спроби врегулювання за допомогою Росії, України і ОБСЄ показали, що це неможливо".


Колишній посол України в Румунії також вважає, що анклав, створений Росією, залишатиметься проблемним, поки в цьому буде зацікавлена Москва.


"Ця ситуація, - сказав він, - існує постійно і може виплеснутися будь-коли саме за московським сценарієм. Хлопці в Тирасполі, які ведуть себе таким чином, не є самостійними фігурами. Москва завжди створює зовнішні напруження, а українські керівники завжди намагалися гарячково загладжувати ці проблеми".


 





USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект