ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

03.03.2006 | Президент Білорусі робить скандальну заяву
Джерело - Korespondent.net, NEWSru.com, РІА "Новости"

Президент Білорусі Олександр Лукашенко в четвер, 2 березня, виступив зі скандальною заявою - він повідомив, що через низку сусідніх країн, зокрема й через Україну, йдуть "сотні мільйонів грошей" для відсторонення його від влади. Крім того, він повідомив, що КДБ викрила десятки радикальних опозиційних організацій у країні.


 


Олександр Лукашенко про все це розповів на 3-х Всебілоруських народних зборах, що відбулися вчора в Мінську. За його словами, спецслужби викрили діяльність відразу 72-х радикальних опозиційних організацій, що діяли на території Білорусі.


"КДБ "накрив" 72 організації, вилучив у них мобільні телефони, заготовлені протоколи фальсифікації виборів", - повідомив Лукашенко. У день президентських виборів 19 березня "вони хотіли вийти з цими протоколами й оголосити переможцем когось із "відморозків" і сказати, що влада сфальсифікувала вибори", - заявив голова держави.


"Добре, що Сухоренко [Степан Сухоренко - голова КДБ Білорусі] зі своїми хлопцями роздовбали цю всю структуру", - заспокоїв слухачів Лукашенко. Він також додав, що "через Україну, Прибалтику і Польщу в Білорусь ідуть сотні мільйонів грошей, ми знаємо, які посольства отримують готівку, завозять її у країну й роздають ці гроші".


"Ви подивіться, яка наочна агітація - на лощеному західному папері, портрети, гасла, це величезних грошей нині коштує", - зазначив президент. "А вони ж обидва - безробітні", - додав Лукашенко, маючи на увазі своїх суперників на майбутніх президентських виборах Олександра Мілінкевича й Олександра Козуліна.


"Ці борці за народне щастя борються, між іншим, один із одним для того, щоб показати Заходові, хто більший ворог Лукашенку, щоб стати єдиним кандидатом. Тому що всі грошові потоки з Заходу підуть тоді через них", - вважає білоруський лідер.


"Хіба нормальна людина, яка б хотіла перемогти чинного президента, вийде на екран і почне поливати брудом те, що взагалі не можна, невигідно зачіпати. Їм не потрібна ця перемога, тому що сьогодні - перемога, а взавтра - це тяжка праця", - зазначив голова держави.


Президент Бєларусі, разом із тим, не вважає за можливе "йти на поводу в опозиції". "Якщо ми в цій ситуації без бою віддамо нашу країну, нас проклянуть не тільки діти, але і наші онуки з правнуками. Я ніколи не дозволю статися цьому в нашій країні, занадто багато ми в неї вклали", - заявив він.


Президент відкинув звинувачення на адресу КДБ у фальсифікації матеріалів про викриттю сценарію силового захоплення влади радикальною опозицією після президентських виборів. "Якщо хтось думає, що КДБ фальсифікує щось, то це повна дурість. Вони [затримані керівники опозиційної організації "Партнерство"] на камеру свідчення дають, хто їм дає гроші й де підривати", - наголосив Лукашенко.


Він також зазначив, що президентська виборча кампанія проходить дуже напружено. Згадуючи виступи кандидатів у президенти на телебаченні, Лукашенко заявив: "Вони вже договорися до того, що президент не в армії служив на кордоні, а наглядачем був у в’язниці".


"Мої діти, виявляється, бандити, вони стріляють у людей. Коли вони дітьми були, пістолетів у них не було, вони в людей стріляли. Для чого така брехня?", - поцікавився Лукашенко. "Вони знають, що я виправдуватися не піду. У них немає нічого святого", - додав президент.


Лукашенко також повідомив, що перед збройними силами, спецслужбами, дипломатами Білорусі поставлено завдання "не втягуватися ні в які провокації, дожити до 19 березня, а там люди вирішать".


Немає морального права


Президент Білорусі Олександр Лукашенко впевнений, що країни Заходу і США, що називають його самого "останнім диктатором Європи" не мають морального права вчити його країну демократії та дотримання прав людини.


"Таж вони відняли в нас кожного третього мешканця в середині минулого століття, ще не померли ті, хто бачив це знущання над нашою нацією. І нас вони будуть учити прав людини", - заявив білоруський лідер. "От звідки походить моя позиція. Я не можу провадити іншої політики", - вів далі Лукашенко.


Лукашенко наголосив, що в такий спосіб "захищає не себе". "Я вже наївся, для мене важливо, щоб після мене нікому не захотілося повернути назад країну", - пояснив він.


"Ми - радянські люди - стали на захист [видно, під час Другої світової війни, - ред.] головного права людини - жити. Не їм учити нас прав людини. Вони залили нині кров’ю весь Близький Схід, Афганістан, Ірак, Югославію, люди гинуть мільйонами. Ми не можемо мовчати", - заявив президент, і зазначив, що саме тому "Лукашенко не подобається американцям чи європейцям".


"Ми незалежні. Чому ми маємо танцювати під їхню дудку?" - сказав голова держави.


"Президент США - світовий лідер - приймає двох наших жінок - дружин викрадених, не пам’ятаю прізвища. Та він голів держав багатьох не знає, а їх приймає. Чого? - У піку Лукашенку", - додав він.


Раніше голова Білого дому прийняв дружин зниклих безвісти в Білорусі Дмитра Завадського Світлану Завадську й Анатолія Красовського Ірину Красовську. Вважають, що за їхнім зникненням стоїть офіційний Мінськ, але влада республіки це категорично заперечує.


Білоруський президент також заявив, що білоруси "не єрепеняться, не лізуть туди, куди нас не просять, але коли до мене приїздять американці - посланці президента, і кажуть: ми вам усе пробачимо, але ви розкажіть про Саддама, Ірак, це, це і це".


"Вони мене як шістку хочуть використовувати, щоб я розповів, що в Іраку ядерна зброя була, що Саддам ледве чи не з нами разом розробляв цю зброю. Я що, на таке піти можу? - с обуренням запитав Лукашенко. - Та ні за які мільярди. Людські відносини завжди дорожчі і правда завжди переможе".


Не реагувати


Президент Білорусі Олександр Лукашенко закликав депутатів третіх Всебілоруських народних зборів не реагувати на акції протесту опозиційних діячів, що відбувалися під час проведення форуму.


Що ж до інциденту, який трапився вранці з одним із кандидатів на посаду голови держави - Олександром Козуліним, котрого затримали правоохоронні органи "за порушення громадського порядку" у ПК залізничників, де проходить з’їзд, Лукашенко сказав: "Мені доповідали, що на з’їзді збираються влаштувати провокацію, використовувати навички морпіхів".


"Поїхали до палацу, влаштували бійку, побили жінок... і нарвалися на морських піхотинців - так, що лиш шмаття полетіло", - додав він. Лукашенко закликав делегатів Всебілоруських народних зборів не реагувати "на цих людей", маючи на увазі опозиційних діячів, що мають намір під час проведення форуму організувати акції протесту.


Звертаючи до чиновників, президент Білорусі дав вказівку спитати за законом з Козуліна, котрий у свій час служив у морській піхоті. Як стверджує Лукашенко, опозиційні кандидати в президенти - не прихильники, а противники народу. "Вони противники народу і суспільства. Після виборів ми скажемо більше, у нас є матеріали, хто за ким стоїть і чиїх дітей "відмазали" від армії", - сказав голова держави.


Козулін "помстився" Лукашенку


Затриманий кандидат у президенти Білорусі Олександр Козулін розбив у РВВС Жовтневого району портрет Олександра Лукашенка. Про це повідомив перший заступник прокурора Мінська Микола Старовойтов.


За його словами, наразі дії Козуліна в БК залізничників прокуратура визнає такими, що підпадають під статтю 156 Адміністративного кодексу, а дії, "які Козулін вчинив, перебуваючи у РВВС, прокуратура оцінить до вечора сьогоднішнього дня".


Як заявив керівник управління правового забезпечення, інформації та громадських зв’язків прокуратури Білорусі Андрій Швед, дії Козуліна кваліфіковано як грубе порушення адміністративного законодавства, і його буде притягнуто до адміністративної відповідальності.


19 березня 2006 року в Білорусі відбудуться президентські вибори, результат і перебіг яких, як зазначають аналітики, багато в чому визначать подальше співробітництво ЄС і цієї країни. Крім чинного голови держави Олександра Лукашенка, у них беруть участь єдиний кандидат від опозиції Олександр Мілінкевич, лідер соціал-демократичної партії "Грамада" Олександр Козулін і лідер Ліберально-демократичної партії Сергій Гайдукевич.


Подробиці інциденту


Олександр Козулін і його сподвижники спробували зареєструватися як делегати на III Всебілоруські народні збори, що почали роботу в Мінську.


Збори скликано з ініціативи президента Олександра Лукашенка і, як заявляє офіційна преса, на них представлено всі шари білоруського суспільства для "ради з народом напередодні важливої громадсько-політичної кампанії - виборів президента Білорусі".


Тисячу делегатів на збори було обрано на зборах трудових колективів, в установах, навчальних закладах. Олександра Козуліна, нинішнього лідера соціал-демократичної партії, і кількох його сподвижників обрав делегатами зборів позачерговий з’їзд Соціал-демократичної партії.


 
 
Співробітники білоруських спецслужб намагаються зупинити автомобіль журналістів, котрі зняли побиття опозиційного кандидата (АР)
 
"Ми спробували подати виписки з протоколів з’їзду для реєстрації наших представників делегатами так званих народних зборів, - розповідає Мечислав Гриб, керівник виборчого штабу Козуліна і колишній спікер Верховної Ради. - Але раптом на нас налетіли бійці спецназу на чолі з давно відомим Дмитром Павліченком і почали бити".


"Він мене образив, і я поговорив із ним по-чоловічому. Більше нічого казати не буду", - заявив командир спеціального загону швидкого реагування Павліченко, коментуючи бійку з Козуліним.


Самого Павліченка оголошено персоною нон-ґрата в країнах Євросоюзу, тому що його вважають особисто причетним до зникнення відомих білоруських опозиціонерів і журналіста. Незалежна білоруська і західна преса називає його командиром "ескадрону смерті".


"Павліченко особисто бив Олександра Козуліна, професора збили з ніг і били ногами, - заявляє Павло Знавєць, екс-депутат Верховної Ради, учасник інциденту. - До цього в будинку Палацу я бачив лиш одного міліціонера - і раптом маса людей у цивільному, котрими командував полковник Павліченко в загальновійськовій формі. Спецназівцям він дав команду "По повній!". Козуліна сильно побито, у журналістів били кіно- і фотокамери".


Побито також членів команди кандидата в президенти країни М’ячеслава Гриба, Валерія Фролова, Олега Волчека і журналістів, котрі знімали цей захід. Серйозно потерпів також телеоператор агентства "Reuters". Після побиття Козуліна повезли в невідомому напрямку в білому мікроавтобусі. Щоб журналісти не змогли це зняти, їх заблокували у фойє Палацу Залізничників.


Загроза арешту Мілінкевича


Тим часом, сьогодні голова Центральної комісії Білорусі з виборів і проведення республіканських референдумів Лідія Єрмошина попередила кандидата в президенти від опозиції Олександра Мілінкевича про можливість його арешту на 15 діб за організацію зустрічі з виборцями сьогодні ввечері в центрі столиці.


"Якщо пан Мілінкевич це здійснить, то, природно, він понесе передбачену законом відповідальність. Вони не отримали дозволу влади, тому це буде несанкціонований мітинг. Буде платити штраф, або, що там - 15 діб можуть дати? Особи, притягнуті до адміністративної відповідальності, можуть брати участь у виборах", - сказала вона.


КДБ заявляє про викриття змови


Голова КДБ Білорусі напередодні заявив, що викрив сценарій силового захоплення влади, який планувала опозиція на 19-20 березня (у день і після проведення президентських виборів).


"Увечері 19 березня, після оголошення результатів виборів, опозиція планувала оголосити про їх фальсифікацію. Точкою відліку мала стати провокаційна заява керівників незареєстрованної неурядової організації "Партнерство", що нібито здійснювала паралельне спостереження за виборами. Як речові докази, "Партнерство" мало надати протоколи екзит-полу, які вилучили спецслужби", - сказав голова КДБ Білорусі Степан Сухоренко.


За його словами, сценарій подій також передбачав організацію в центрі Мінська несанкціонованого мітингу за участю кількох тисяч людей. "У розпал мітингу в юрбі планували задіяти вибухові пристрої. Поява крові та жертв розв’язує руки організаторам акції протесту, після чого починається захоплення будинків органів влади, вокзалів, перекриваються залізничні колії з метою повної зупинки функціонування держави", - додав він.


За інформацією КДБ, як виконавців мали задіяти також представників деяких білоруських неурядових організацій і "бойовиків" із Грузії, України, країн колишньої Югославії.


Лідер об’єднаних демократичних сил Олександр Мілінкевич категорично спростував заяву КДБ про те, що опозиція нібито готує насильницьке захоплення влади. "Якщо 19 березня люди вийдуть на вулиці, то винна в цьому буде сама влада, що сфальсифікує підсумки виборів", - сказав він.


Мілінкевич також наголослив, що опозиція докладе всіх зусиль, щоб у разі, якщо люди вийдуть на вулиці, акція була мирною. "Якщо хтось розіб’є хоча б одну шибку, це буде стовідсоткова провокація спецслужб. Вони провокують нас, але ми не піддаємося", - зазначив кандидат у президенти.


Як стало відомо раніше, білоруський КДБ затримав чотирьох керівників незареєстрованного об’єднання "Громадська ініціатива "Партнерство", створеного, керованого і фінансованого американською некомерційною організацією "Національний демократичний інститут" (NDI), Миколу Астрейка, Олександра Шалайка, Тимофія Дранчука й Еніру Броницьку.



Проти затриманих порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.193 Кримінального кодексу Білорусі (стаття передбачає покарання штрафом або арештом терміном до 6 місяців, або позбавленням волі терміном до 2 років за організацію діяльності або участь у діяльності політичної партії, іншого громадського об’єднання, релігійної організації або фонду, щодо яких є рішення вповноваженого державного органа про їх ліквідацію або припинення їхньої діяльності, а також за організацію діяльності або участь у діяльності політичної партії, іншого громадського об’єднання, релігійної організації або фонду, що не пройшли у встановленому порядку державної реєстрації).


У Білорусі з 1 січня 2006 року набули чинності зміни до Кримінального і Кримінально-процесуального кодексів, що передбачають запровадження кримінальної відповідальності за дії, спрямовані на дискредитацію Республіки Білорусь, за звернення до іноземних держав із закликом втрутитися у внутрішні справи країни і почати економічну блокаду, а також за підготовку учасників вуличних акцій протесту й участь у незареєстрованних громадських і політичних об’єднаннях.


 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект