ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

28.12.2005 | «Наша Україна» засудила заяву Іванова про територіальну цілісність України
Джерело - Korespondent.net

«Наша Україна» вважає абсолютно неприпустимими "безвідповідальні натяки" міністра оборони Росії Сергія Іванова "про те, що Росія може переглянути своє ставлення до територіальної цілісності України у зв’язку , наприклад, із проблемами, що виникають у Російського Чорноморського флоту в Криму".


 


Про це заявив член Президії Ради партії "Народний Союз "Наша Україна", народний депутат Борис Безпалий.


Як повідомили у прес-службі партії "Народний Союз "Наша Україна", "ми очікуємо від керівництва Росії відповідної реакції на цю заяву або відповідних кадрових рішень. Адже Росія є одним з гарантів територіальної цілісності і суверенітету України від 1994 року, коли наша країна пішла на безпрецедентний крок до однобічного ядерного роззброєння".


"Насправді ж у ситуації з Чорноморським флотом діє угода 1997 року, і Кабмін України увесь час моніторить її виконання. Відповідне доручення було дано ще урядом Анатолія Кінаха в 2001 році, - розповів Безпалий. - І от зараз уряд, розглядаючи результати перевірки, прийшов до висновку, що в цілому багато параметрів угоди виконується, але є і проблеми. Наприклад, Чорноморський флот Росії займає земельні ділянки, що йому не належать, а це - морське узбережжя Криму, і ми, зрозуміло, від цього втрачаємо. Крім того, українські інспектори не мають можливості перевіряти без’ядерний статус Чорноморського флоту, який був однією з умов його базування".


"Україна не піднімає питання про перегляд угод про Чорноморський флот, а тільки контролює їхнє дотримання російською стороною, - зазначив народний депутат. - Це абсолютно нормальний процес і нашим сусідам немає чого нервувати".


"Нещодавно у Верховній Раді розглядався і був прийнятий закон про Севастополь, що певним чином послаблює повномасштабний суверенітет України, - додав Безпалий. - Зрозуміло, що він був ветований Президентом. На жаль, в Україні знайшлися такі політичні сили, що не відстоюють суверенітет України, і якщо від Партії регіонів і СДПУ(о) ніхто іншого і не очікував, то дуже дивує і засмучує, що половину голосів за подолання вето на цей закон дав і Блок Юлії Тимошенко".


Забули ООН


Коментуючи заяву віце-прем’єра і міністра оборони РФ Сергія Іванова, народний депутат Юрій Ключковський, який  також є  постійним представником  Президента у Верховній Раді, заявив, що угоду між Україною і Росією про базування російського Чорноморського флоту на українській території України не слід погоджувати з домовленостями про кордони.


Ключковський підкреслив, що це його особиста позиція, а не офіційна позиція України і не позиція постійного представника президента у парламенті. За його словами, Сергій Іванов "пересмикує" у цьому питанні. "Це дві різні речі з погляду міжнародного права", - сказав Ключковський. "Якщо він говорить про перегляд угоди, то він  виглядатиме агресором з погляду ООН", - сказав Ключковський.


Крім того, за словами Ключковського, щодо базування ЧФ РФ на території України Київ говорить не про перегляд цієї угоди, а про те, що ЧФ РФ використовує в Україні значно більшу територію, аніж це передбачено відповідною угодою. За словами депутата, мова йде про оплату саме за ті території, які використовує ЧФ РФ поза  угодою.


Ключковський також підкреслив, що недоторканність кордонів суверенних держав зафіксована у статуті Організації Об’єднаних Націй. Депутат нагадав, що і Росія й Україна є членами ООН, у зв’язку з чим усі угоди про безпеку і про співпрацю містять пункт про недоторканність кордонів держав.


За словами Ключковського, такий пункт, внесено до базового договору між Україною і Росією про дружбу, співробітництво, був обов’язковий з погляду ООН. "Спроба виставити територіальні претензії до України буде виглядати як акт агресії з погляду міжнародного співтовариства", - підкреслив Ключковський.


Торкаючись можливого  подальшого розвитку ситуації, народний депутат підкреслив: "Усе залежатиме від того, чого хоче російська сторона: або зберегти дружні взаємини з Україною, або "політично тиснути" на нашу країну".


Київ нічого  змінювати не буде


Міністр оборони України Анатолій Гриценко прокоментував заяву свого російського колеги Сергія Іванова, заявивши, що Київ не буде в однобічному порядку змінювати умови угоди про перебування Чорноморського флоту РФ У Севастополі.


« Стосовно ж Чорноморського флоту - угода є угода. Її потрібно виконувати. Якщо під час виконання угоди  виникають якісь проблемні питання... їх необхідно вирішувати на двосторонньому рівні - вирішувати спокійно, з юристами, із залученням урядів. Я думаю, що саме таким шляхом передбачається улагоджування тих конфліктних питань, що є. Не буде ніяких однобічних дій з боку України. Я це виключаю», - сказав Гриценко.


Він також зазначив, що експерти Міністерства оборони візьмуть участь у комісіях з інвентаризації майна флоту, який проводитиметься Фондом держмайна.


Ціна питання


27 грудня, віце-прем’єр-міністр, міністр оборони РФ Сергій Іванов заявив, що перегляд базового російсько-українського договору про умови перебування Чорноморського флоту РФ на території України неприпустимий. "Угода про розподіл Чорноморського флоту Радянського Союзу є складовою частиною великого російсько-українського договору. Другою частиною цього договору є визнання кордонів двох країн, - сказав Іванов. - Тому піддавати ревізії цей договір, на мою думку, смерті подібно".


9 грудня заступник глави Секретаріату Президента України Анатолій Матвієнко висловив думку, що Україна повинна  переглянути тарифи за перебування ЧФ РФ у Криму в зв’язку з позицією Росії у газовому питанні.


Відповідно до двостороннього договору про статус і умови перебування Чорноморського флоту Росії на території України від 28 травня 1997 року, ЧФ РФ буде знаходитися в Севастополі ще 20 років - до 2017 року.


Як відомо, базові угоди з ЧФ передбачають, що Росія платить Україні 97 млн. доларів щороку, що зараховуються як погашення українського боргу перед Росією за енергоносії. На момент підписання договорів по ЧФ - 1997 рік, борг України перед Російською Федерацією складав 3 млрд. 74 млн. доларів. Водночас, експерти Центру досліджень армії, конверсії і роззброювання  вважають, що вартість базування Чорноморського Флоту Російської Федерації у Криму може становити близько 400 млн. доларів на рік.


У межах міждержавної комісії Ющенко-Путін буде створена підкомісія на чолі з першим заступником міністра закордонних справ України Володимиром Огризко для обговорення всіх питань, пов’язаних з перебуванням в Україні Чорноморського флоту Росії. Про це 20 грудня заявив сам Огризко.


Він повідомив, що Україна розраховує протягом 3-4 місяців завершити інвентаризацію нормативно-правової бази про умови перебування в Україні ЧФ РФ і про стан українських об’єктів, переданих в оренду російській стороні. "Зараз ми направили Росії ноту з проханням отримати дозвіл на відвідування українськими фахівцями об’єктів Чорноморського флоту. Після завершення інвентаризації ми зможемо вийти на весь перелік питань для обговорення", - сказав Огризко.


Перший заступник міністра закордонних справ зазначив, що на цій стадії інвентаризації можна говорити про низку порушень домовленостей про перебування в Україні Чорноморського флоту. "Це незаконне використання земельних ділянок, забруднення навколишнього середовища акваторії Севастопольської бухти та  кримського узбережжя у цілому ", - зазначив він.


 


Між тим, вже відомо, що Росія погодилася припинити незаконну здачу українських об’єктів в оренду на території Кримського півострова, якою займалася не один рік. Командування ЧФ Росії офіційно оголосило про припинення з 2006 року практики суборенди об’єктів флоту в Україні. Проте Україна має немало інших претензій до ЧФ РФ. Наприклад, у Севастополі 71 ділянка землі загальною площею 148 га до сих пір незаконно утримується Російською стороною.


 




USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект