ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

26.07.2004 | Олександр Моцик - інтегратор без інтеграції?
Олександр Сушко - Євроатлантична Україна

Призначення першого заступника міністра закордонних справ, відповідального за європейську інтеграцію України, вочевидь, затяглося. Після відставки Олександра Чалого минуло вже понад два місяці. І ось нарешті оприлюднено Указ президента, згідно з яким вакантну посаду обійняв Олександр Федорович Моцик.


Призначення співпало у часі з формальною відмовою президента Кучми від прагнення до членства в ЄС та НАТО: згідно оприлюдненого 26 липня Указу президента з тексту воєнної докртини, схваленої РНБО, виключено згадку про прагнення України стати у майбутньому членом Європейського Союзу та НАТО.


Хто він, новий головний євроінтегратор МЗС?


Незважаючи на тривалу дипломатичну кар’єру, справді помітною фігурою у дипломатичному бомонді Олександр Федорович став порівняно нещодавно, завдяки виконанню ролі голови делегації України у переговорному процесі з Російською Федерацією щодо встановлення державного кордону в Азовському морі та Керченській протоці. У цій роботі заступник міністра Моцик проявив послідовність і жорсткість, притаманну кращим традиціям дипломатії, що вигідно вирізняло його роботу на тлі загалом беззубої та сервільної поведінки більшої частини українського правлячого класу у стосунках з Росією.
 
Завдяки конфлікту навколо острова Тузла Азово-Керченська тема на певний час стала основною в українсько-російський відносинах, і Олександр Моцик, як глава української делегації, опинився в епіцентрі інформаційного простору.


Нагадаємо, що візаві Моцика на цих переговорах був російський віце-міністр МЗС Віктор Калюжний, що має репутацію жорсткого і успішного переговірника. Саме йому належить слава безпрецедентного для СНД переділу акваторії Каспійського моря, внаслідок чого Казахстан позбувся, а Росія набула низку незаселених островів на Каспії.


Каспійський сценарій на Азові не повторився. Внаслідок непоступливості очолюваної Моциком української делегації, росіянам довелося підключати “важку артилерію”: лише пряме втручання президента РФ та раптове вкидання (прямо в Адміністрацію президента, оминаючи МЗС) проекту угоди “Про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки”, допомогло росіянам у грудні 2003 р. скерувати процес у вигідному для себе напрямку.


Однак проблема кордону в Керченській протоці та Азові залишається невирішеною. Росія прагне провести кордон по Керч-Єнікальському каналу (тобто, ревізувати лінію кордону), Україна ж з цим категорично (поки що?) не погоджується. З переведенням Моцика на європейський напрямок, ймовірно, цими питаннями займатиметься інша людина. З урахуванням передвиборчої кон’юнктури не виключено, що українська сторона піде на “реверс” і в цьому стратегічно важливому питанні стосунків з РФ.


Але Олександр Моцик тим часом займатиметься іншими проблемами. Наприклад, багатостраждальним Планом Дій Україна-ЄС, наданням Україні статусу країни з ринковою економікою, і, що найбільш непросто, роз’ясненням європейським партнерам парадоксів української внутрішньої та зовнішньої політики.


Поки що показовим тлом призначення Моцика на посаду “головного євроінтегратора” стала заява прем’єр міністра України, кандидата в президенти В.Януковича від 24 липня про те, що основним пріоритетом його діяльності є стосунки з Росією.


А ще 15 липня президент України виключив пункт про членство України в ЄС та НАТО з тексту воєнної доктрини...


Ми ж бажаємо Олександру Федоровичу успішної реалізації тих завдань, заради яких у 2001 році було створено посаду, на яку він отримав призначення.


Ілюстрацією серйозного досвіду новопризначеного першого заступника міністра є його послужний список, отриманий нами з офіційних джерел:


Олександр Федорович Моцик народився 3 травня 1955 р. в с. Городець Володимирецького району Рiвненської областi.
Освiта вища, у 1981 р. закінчив Київський нацiональний унiверситет iм. Т. Шевченка, факультет мiжнародних вiдносин i мiжнародного права, юрист-мiжнародник, референт-перекладач з англiйської мови.
 З 08.1981 р. по 04.1992 р. – на різних посадах консульського та договiрно-правового вiддiлів МЗС України.
З 04.1992 р. по 08.1995 р. - другий, перший секретар, радник Постiйного Представництва України при ООН, м. Нью-Йорк.
У 1993 р. доповiдач Шостого (Юридичного) комiтету 48-ї сесiї Генеральної Асамблеї ООН.
У 1994-1995 рр. - вiце-голова Спецiального комiтету ООН з розробки мiжнародної конвенцiї з питань безпеки персоналу ООН i асоцiйованого з нею персоналу.
З 08.1995 р. по 11.1997 р. - начальник договiрно-правового управлiння, член колегiї МЗС України.
У 1995-1997 рр. очолював ряд делегацiй України на двостороннiх переговорах з iноземними державами, а також на мiжнародних багатостороннiх форумах.
З 25.11.1997 р. по 04.11.2001 р. - Надзвичайний i Повноважний Посол України в Турецькiй Республiцi.
З листопада 2001 р. по липень 2003 р. - заступник Державного секретаря МЗС України. Представник України при Органiзацiї Чорноморського Економiчного Спiвробiтництва.
З липня 2003 р. - заступник Міністра закордонних справ України.
Нагороджений орденом "За заслуги" III ст.
Має дипломатичний ранг Надзвичайного i Повноважного Посла України.
Автор ряду наукових публiкацiй з питань мiжнародного права i мiжнародних вiдносин.
Має двох доньок.




USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 313. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект