ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

30.11.2005 | Таймс: газова суперечка загрожує Європі
Джерело - Українська служба ВВС


"Суперечка навколо російського газу ставить під загрозу забезпечення Європи", - під таким заголовком друкує розлогу статтю лондонська "Таймс".



Життєво важливе постачання газу до Західної Європи опинилося під загрозою через гостру суперечку між Росією та Україною внаслідок нещодавньої переорієнтації останньої на користь Євросоюзу та НАТО.


Суперечка висвітлює подальше зростання залежности Заходу від російського газу і посилює побоювання стосовно того, що Кремль почав використовувати свій статус головного енерговиробника як знаряддя в його зовнішній політиці.


Росія прагне потроїти ціну газу для України, починаючи від першого січня, частково через те, що Україна стала орієнтуватися на Захід.


Україна чинить спротив. Але якщо обом державам не вдасться залагодити суперечки упродовж грудня, то Україна своїм діями може зупинити потік російського газу до Західної Європи, 80 відсотків обсягів якого перекачуються саме її теренами. Обидві країни відкрито визнали те, що така ситуація створює загрозу газозабезпеченню Західної Європи.


Речник Нафтогазу України заявив, що у разі будь яких перебоїв відповідальність ляже на Росію. Чільний представник Газпрому Сергій Купріянов прореагував на це так: "Україна шантажує нас, використовуючи для цього питання газозабезпечення Європи... Але надійність постачання газу до Європи має для нас принципове значення і торгуватися ним не можна."


Зростає залежність Європи від російського газу


Таймс нагадує, що Росія, яка найбільшим у світі виробником газу, забезпечує десь чверть усіх потреб Євросоюзу у цьому паливі. А для таких країн, як от Естонія, Латвія, Литва і Словаччина, Росія є єдиним постачальником газу. Вона ж забезпечує майже 80 відсотків потребі у газі для Угорщини та Польщі, і понад 70 відсотків - для Чеської Республіки. Це дає Москві потужне знаряддя тиску на країни, які колись належали до її сфери впливу.


Однак Росія дедалі більше затверджується і на традиційних західних ринках - майже 40 відсотків німецького газу і 25 відсотків французького надходять нині з газових родовищ Сибіру.


Британія є менш залежною, ніж більшість країн Євросоюзу, але тим не менш вона має подвоїти обсягі закупівлі російського газу - з п"яти мільярдів кубометрів у наступному році до десяти мільярдів у 2010 році.


Чи вплинула Помаранчева революція на ціну газу?


Суперечка між Україною та Росією спалахнула цього місяця, коли Кремль оголосив, що Росія більше не продаватиме газ колишнім сателітам - таким як от Україна, Грузія і Молдова - за субсидованими цінами.


Традиційно вона використовувала субсидований експорт енергоносіїв як засіб утримання тих країн у сфері свого впливу. Однак Помаранчева революція, яка наблизила Україну до Євросоюзу та НАТО, змусила замислитися чиновників Газпрому.


"Доба субсидування Росією сусідів надто затягнулася," - зазначив пан Купріянов. - Економіки тих країн є тепер достатньо сильними, щоби розраховуватись за нормальними ринковими цінами. Чому ж тоді ми повинні субсидувати їх, не знаважучи на те, прагнуть вони вступу до НАТО чи ні?"


Україна постала перед перспективою найбільшого зростання ціни - на 300 відсотків. Молдова і Грузія будуть повинні платити щонайменше вдвічі більше за нинішні ціни на російський газ. Це особиво вразить Молдову, яка є однією з найбідніших країн Європи.


Чи є енергетична криза невідворотньою?


На думку Таймс, енергетичній кризі в Європі все ще можна запобігти. Адам Ландес, експерт з енергетичних питань компанії Ренесанс Кепітал, вважає можливим досягнення угоди: "Роль транзитної держави, яку відграє Україна, є настільки важливою для Європи, що, на мою думку, компромісу буде досягнуто у найостаннішу хвилину."


Припинення постачання російського газу до Європи матиме однаково катастрофічні наслідки для російської та української економік. Значні валютні надходження Росії залежать від продажу газу.


Суперечка засвідчила потребу для Росії у пошуку альтернативних шляхів імпорту до Західної Європи, обсяги якого, як очікують, зростуть на третину у наступне десятиліття. Невдовзі Росія має розпочати будівництво газопроводу дном Балтійського моря до Німеччини.



 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9686. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект