ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

04.11.2005 | Секретними в’язницями ЦРУ займуться Еврокомісія та правозахисники
Джерело - Korespondent.net

Представники Європейської Комісії й організацій захисту прав людини мають намір провести розслідування в зв’язку з повідомленнями про те, що ЦРУ нібито має у своєму розпорядженні секретні в’язниці у Східній Європі.


 


"The Washington Post" у середу опублікувала статтю, у якій, посилаючись на високопоставлені джерела, обізнані з цією темою, заявила, що майже чотири роки тому ЦРУ почало створювати систему таємних в’язниць по цілому світу для допитів підозрюваних у тероризмі.


Газета повідомила, що такі в’язниці розташовано у восьми країнах, зокрема в Таїланді, Афганістані й у низці "східноєвропейських демократій".


Наявність таких в’язниць, як заявляють представники європейських урядів, порушує права людини.


У розслідуванні готові взяти участь і представники Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧК), організації, що має право відвідувати підозрюваних у тероризмі на військовій базі США в Гуантанамо. Представники МКЧК повідомили, що до Вашингтона вже послано запит із вимогою підтвердити чи спростувати цю інформацію.


У свою чергу, представники правозахисної організації "Human Rights Watch" повідомили, що мають докази, що ЦРУ доправляло до Польщі та Румунії підозрюваних у тероризмі, захоплених в Афганістані.


Правозахисники проаналізували інформацію про польоти належних ЦРУ літаків від 2001 по 2004 рік і припустили, що під час військової кампанії в Афганістані найбільш значних із узятих у полон терористів переправляли не на базу Гуантанамо, а в спеціальні в’язниці на території Східної Європи.


Зокрема, за даними "Human Rights Watch", рейси з Афганістану, виконувані за замовленням ЦРУ, найчастіше приземлялися в аеропортах на території Польщі та Румунії. Недалеко від цих аеропортів розташовано об’єкти, які раніше використовували спецслужби цих країн.


Як повідомив у інтерв’ю "The Times"директор американської правозахисної організації "Human Rights Watch" Том Маліновскі, його організація під час розслідування з’ясувала, що літак ЦРУ перевозив затриманих із Афганістану на закриті аеродроми Східної Європи, куди було заборонено доступ публіці та пресі, зокрема на два аеродроми в Польщі та Румунії.


Маліновскі стверджує, що "Human Rights Watch" на 90% упевнена в тому, що одним із аеропортів, які використовує ЦРУ, є Сзимані в Польщі. Цей аеропорт розташовано у віддаленій сільській місцевості, поблизу об’єктів польської розвідки.


За словами Маліновскі, ще одним місцем розташування таємної в’язниці в Східній Європі є військовий аеродром Михайла Когалнічіну в Румунії.


Загалом, за даними правозахисної організації, з 2001 року ЦРУ організувало розгалужену мережу секретних в’язниць у восьми країнах світу.


Але прем’єр-міністр Румунії Калін Попеску-Таричану категорично відкинув припущення про існування на території країни секретних американських в’язниць.


Уряд Польщі заявив, що "не має інформації" про те, що в республіці можуть бути такі об’єкти. "Ми не тримаємо в себе терористів і не допитуємо їх", – заявив колишній міністр оборони Єжи Шмайдзинський. Це підтвердив колишній голова МЗС Адам Ротфельд: "Думаю, ця історія не стосується Польщі". Обидва вони належали до складу колишнього уряду Польщі, який пішов минулого понеділка у відставку.


"Ми нічого не знаємо про цю історію й не будемо її коментувати", – заявив прес-секретар МЗС Томаш Склодовський. Новий міністр координації діяльності спецслужб Збігнев Вассерман теж не вірить, що "така ситуація була".


Влада Грузії, Вірменії та країн Балтії вже заявила, що їм нічого не відомо про те, що на їхній території можуть бути секретні в’язниці ЦРУ. Угорщина, Словаччина, Болгарія та Таїланд теж зробили аналогічну заяву.


Міністр внутрішніх справ Чехії Франтішек Бублан, водночас, розповів, що США зверталися до уряду Чехії місяць тому щодо питання утримання заарештованих на території цієї країни, але Прага відмовила.


Американські спецслужби, у свою чергу, поки що відмовилися підтвердити чи спростувати інформацію про такі об’єкти за межами США.


 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект