ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

14.10.2005 | 80-й день народження леді Тетчер
Джерело - Українська служба ВВС

Колишня британська прем'єр-міністр леді Тетчер у четвер святкує своє 80-річчя прийняттям в одному з лондонських готелів. Поміж запрошених - королева Єлизавета Друга, герцог Единбурзький, відомі діячі політики, культури й бізнесу.

Кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що леді Тетчер упродовж багатьох років мала великий вплив у британській Консервативній партії, однак зараз вона рідко з'являється на людях.

Той факт, що список 650-ти запрошених очолює британська королева, яка рідко відвідує іменини чинних чи колишніх прем'єр-міністрів, свідчить про надзвичайний вплив Маргарет Тетчер на британську політику.

Підняти келих за здоров'я політика, ім'я якого асоціюється з цілою епохою, зібралися найтісніші прихильники та старі друзі Маргарет Тетчер, а також нинішній прем'єр-лейборист Тоні Блер, який, попри те, що сам він представник іншого полюсу політичного спектру, застосовував деякі ідеї, від яких не відмовилася б і сама Тетчер.

   
Але як критики так і прихильники не можуть заперечити, що день, коли Маргарет Тетчер стала 1979 року першою і досі єдиною жінкою прем'єр-міністром у Британії, був визначальним для британської політики.

Маргарет Тетчер промовляла 1979 року: "Я б хотіла згадати слова святого Франциска Асизького, особливо підходящі для цього моменту - там, де існує незгода, нехай ми принесемо злагоду. Там, де є помилки, нехай ми принесемо правду. Там, де є сумніви, нехай ми принесемо віру і там, де є відчай, нехай ми принесемо надію".

Суперечливі оцінки

Британські часописи з нагоди 80-річчя Тетчер вмістили різні оцінки її спадщини. Таблоїд "Дейлі Міррор" написав, що попри те, що леді Тетчер закликала до злагоди, вона розділила Британію, яка стала більш нерівною.

"Ґардіан" цитує нинішню міністра культури лейбористського кабінету, згідно з якою спадщиною Тетчер було жахливе зростання безробіття та занепад громадських послуг.

 
Згадують і те, як Маргарет Тетчер свого часу забрала в школярів безкоштовне молоко. Ось що написала одна з дописувачок на інтернет-форумі Бі-Бі-Сі:

"Вона забрала моє молоко, я їй ніколи цього не пробачу. А якщо серйозно, то я покладаю на неї провину за зростання жадібності та егоїзму, які вона створила в цій країні. Але мушу визнати, загалом Тетчер залишила країну в значно кращому стані, ніж коли прийшла на посаду".

Більшість дописувачів на форумі Бі-Бі-Сі, однак, називають її видатним політиком, яка багато зробила для Британії.

Лорд Паркінсон був одним з найближчих колег Маргарет Тетчер в кабінеті:

"На мою думку, найбільшим плюсом, якщо говорити глобально, була її величезна роль в розвалі радянської імперії. Я вважаю, що рішення розгорнути ракети середнього радіусу дії і таке інше, і пильнувати за Радянським Союзом разом з НАТО і Рейганом - світ запам'ятає це як поворотний момент в історії.

А найбільшим мінусом був той факт, що їй треба було давати раду з економікою. Вона вважала, що економічне становище диктуватиме те, що ми можемо дозволити собі в системі охорони здоров'я та освіті, і вона повернулася до цих питань під кінець свого терміну на посаді".

 
За 11 років прем'єрства Маргарет Тетчер вдалася до радикальних змін. Вона приватизувала державні галузі промисловості, закривала шахти, реформувала профспілки, воювала проти Аргентини за Фолклендські острови. Але гармонія і злагода, за яку вона молилася, не завжди її супроводжували і зрештою її усунення від керівництва консервативної партії, на думку деяких її колег, спричинила, серед іншого, її безкомпромісна позиція щодо Європи.

Едвіна Каррі була депутатом від Консервативної партії, яка від підтримки пані Тетчер перейшла до опозиції:

"На мою думку, вона точно одна з найвидатніших прем'єрів. І не лише цієї країни, але, й якщо подивитися на всю другу половину 20-го сторіччя. Економіка Тетчеризму деякою мірою походить від економіки Рейгана - приватизація, кінець державних субсидій, розвиток приватного бізнесу - все це її спадщина, і її широко копіювали.
  

Тетчер і торі

Залишається фактом, що після усунення Маргарет Тетчер 15 років тому Консервативна партія мала чотирьох лідерів, проте так і не змогла знайти ефективного керівника, який би її замінив.

Цікаво, що саме в день, коли леді Тетчер святкує своє 80-річчя, було висунуто чотирьох кандидатів, з яких консерватори мають обрати свого наступного лідера.

Лише двох з них - Девіда Девіса та Лаєма Фокса - запрошено на іменини. Щодо Девіда Камерона, якого дехто називає фаворитом, згадується, що леді Тетчер з ним не знайома. А з ветераном - консерватором Кенетом Кларком у неї, як зауважується, існують розбіжності.

 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект