ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

04.10.2005 | Краще пізно, ніж іще пізніше
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Європейському Союзу таки вдалося уникнути дипломатичної катастрофи. Суперечка щодо переговорів про вступ з Туреччиною мало не призвела до зриву їхнього початку, але в останню хвилину європейці домовилися. Австрія, яка блокувала ухвалення рішення, зняла свої претензії.

Затверджувати важливі документи в кризовому режимі – стара європейська хвороба. Ситуація навколо Туреччини знову показала, як складно домовитися, коли потрібна згода всіх 25 країн-членів. Торік було одностайно вирішено почати переговори про вступ з Туреччиною 3-го жовтня, але Австрія раптом передумала й вимагала змінити текст рамкової угоди. Відень наполягав на тому, щоб метою переговорів Брюсселя з Анкарою було не тільки повноцінне членство в ЄС, а й альтернативний варіант - так зване „привілейоване партнерство”. Зміну своєї позиції австрійці аргументувати тим, що більшість громадян європейських країн виступають проти повноцінного членства Туреччини. Говорить міністр закордонних справ Альпійської республіки Урсула Пласник:

„Ми переконані, що ставимо питання, яке турбує не тільки людей в Австрії”. 

Переговорний марафон у Люксембургу, де в неділю вечері зібралися на кризове засідання міністри закордонних справ, тривав понад 20 годин. Увесь цей час в Анкарі стояв напоготові літак, який мав доставити главу турецької дипломатії Абдуллу Ґюля до Люксембурга. Турки зайняли жорстку позицію: або все, або нічого. В Анкарі знали про суперечливе ставлення до них у Європі, але не очікували різких рухів в останній момент. Турецький прем’єр Реджеп Ер доган був категоричним:

„Ми не змінимо нашу позицію, бо вона відповідає нашим політичним засадам і національним інтересам Туреччини”.

Прорив на переговорах у Люксембургу стався в понеділок ближче до вечора. Інформаційні агентства з посиланням на дипломатичні джерела поширили блискавку: шлях для переговорів з Туреччиною відкритий! Всі 25 країн-членів, у тому числі Австрія, узгодили текст рамкової угоди. Але певні зміни в документ таки було внесено, тому напруження залишалося. Всі чекали, що скаже Анкара. Там не стали затягувати й незабаром оголосили, що Туреччина погоджується з європейським текстом. Які саме зміни було внесено в розробленій Єврокомісією документ, на момент підготовки журналу до ефіру було ще не відомо. Але Австрія більше не ставила під сумнів претензію Туреччини на повноцінне членство в ЄС. Міністр закордонних справ Урсула Пласник: 

„Від самого  початку було ясно (я хочу, щоб тут не було непорозумінь), що метою початку переговорів може бути тільки вступ до ЄС. З юридичної точки зору, тут усе чітко, й ми не ставили це під питання”.

Тим часом у понеділок стався прорив ще на одному фронті європейської інтеграції. Хорватія тепер теж може сподіватися на початок переговорів про вступ з ЄС. В березні їх було перенесено, оскільки Хорватія, як вважали у Брюсселі, не достатньо співпрацювала з Міжнародним трибуналом у злочинах у колишній Югославії. Йшлося зокрема про арешт і видачу трибуналу колишнього генерала Анте Готовіни, якого звинувачують у злочинах проти людяності під час війни на Балканах у 1990-ті роки. В понеділок головний обвинувач Гаазького суду Карла дель Понте заявила, що в неї більше немає претензій до уряду в Загребі:

„Я можу підтвердити, що Хорватія повністю з нами співпрацює”.

Щодо переговорів з Туреччиною, то їхній офіційний початок – не більше, ніж символічна подія, яку й так затьмарила внутрішньоєвропейська суперечка. Головне випробування ще попереду. Очікується, що переговори триватимуть 10-15 років, а нові конфлікти між Брюсселем та Анкарою майже запрограмовані. Прогнозувати результат процесу, який тільки починається, сьогодні не береться ніхто. Кажуть тільки, що все можливо.

 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект