ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

24.12.2019 | Безумство у Лівії та геостратегічний актив Кремля
Олексій Коломієць - Президент Центру європейських та трансатлантичних студій

Із двадцяти восьми «союзників» по НАТО в операції «Союзний захисник» у Лівії приймало участь лише вісім. Через лічені тижні їх залишилося тільки шість. Лише через шість місяців після такої необхідної інтервенції, НАТО взагалі покинуло Лівію напризволяще.

Коли тоді, у січні 2011 року, президент Медведєв дав вказівку утриматися у Раді Безпеці ООН, відкривши шлях до тієї операції, Путін був у всепоглинаючій люті. Та лють від кремлівського монстра була абсолютно зрозумілою. Але, НАТО просило згоди на свою операцію - для захисту стратегічних інтересів своїх членів, у структури, яка жодного відношення не мала до тих стратегічних інтересів. Зараз, коли, ані інтересів у НАТО щодо Лівії не існує взагалі, та коли в Кремлі не Медведєв, а Путін, Москва встановлює контроль над, напевно, найважливішою державою на півночі Африки.

Коли після падіння Алеппо із наслідками багаторічної бійні у Сирії, фактично, все стало зрозуміло, постало головне питання: «Куди Путін піде далі?». В принципі, варіантів було два – або Ємен, або Лівія. Путін обрав Лівію.

Жодних сумнівів не існує, як із страхітливо бідним Алеппо, що загони ЛНА генерала Хафтара, рано чи пізно, візьмуть Тріполі. На боці Хафтара – Росія, Єгипет та Саудівська Аравія. Симбіоз, який, майже, не вкладається в голові. Але – це стратегічна реальність.

Анкара, член союзу Росії – Ірану – Сирії – Хезболли, на боці «уряду національної єдності», який, як виглядає, доживає свої останні дні. Це також із сучасної стратегічної реальності. Шансів у Туреччини також, фактично, ніяких. А попереду у Ердогана вкрай важка зустріч із Путіним 8 січня. Хтось сумнівається, що після неї Ердоган й надалі захоче обстоювати турецькі «національні інтереси» в Лівії? Зараз Кремль вкрай жорстко вказує Анкарі в Ідлібі, що буває за непослух, в тому числі, щодо Лівії.

Контроль над Лівією – це набагато значущіше, аніж контроль над Сирією. Перемога ставленика Кремля – генерала Хафтара, означає для Росії встановлення величезного контролю над південним Середземномор’ям та одночасно над північною Африкою. Падіння Сирії в руки Путіна та підпорядкування Туреччини означало, фактично, знищення південного флангу НАТО. Падіння Лівії в руки Путіну буде означати, фактично, вихід Кремля на південні рубежі Європи. Скільки баз Кремль буде встановлювати на лівійській землі, можливо, вже в процесі серйозного обговорення.

Звичайно, що Путін не залишить без «подарунків» у Лівії свого союзника Ердогана. Але у відповідь буде просити не дуже багато, як для сучасних параметрів нинішнього стратегічного балансу там. Лише базу в Інджірлік, для початку. Це тоді стане небаченим приниженням для НАТО. Та діяти треба було тоді, у 2011 року, коли лівійці благали про допомогу та дякували за неї, за те, що позбулися безумного диктатора Каддафі. Зараз лівійці, й не тільки вони, бачать, що у НАТО – «смерть мозку», або значно гірше.

Єгипет стає все ближче до Москви. Чим суворішим стає режим у Каїрі, тим ближче до Москви. Тому щодо Лівії Путін та Сісі домовляться набагато легше, аніж Путін із Ердоганом.

Чому мовчить Білий Дім? Ескадра 6-го флоту готова до дій. Командувач авіаносця «Президент Гаррі Трумен», фактично, натякає на готовність діяти проти Москви та Дамаску. Але, схоже, що наказу не буде. Й знову ж таки, як і для Росії, Лівія є набагато важливішою для США, аніж Сирія. Скоріш за все, Трамп не віддасть наказ на застосування сили у Лівії за декілька годин до того, коли це вже може стати непотрібним. Як це сталося тоді із НАТО у лютому 2011-го.


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6448. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект