ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

10.09.2019 | Афганістан. Крах провальних переговорів та шлях до поновлення війни
Олексій Коломієць - Президент Центру європейських та трансатлантичних студій

Над Дональдом Трампом, схоже, є якась сила, що відвертає від нього величезні загрози саме в останню мить. Відміна ключових переговорів у Кемп-Девіді щодо «мирного процесу» в Афганістані минулими вихідними – це, якраз, яскраве підтвердження такого можливого існування. Та це більше із містики.

У наджорсткій реальності могла трапитися майже повна легітимізація варварського угруповання Талібан із реальною перспективою повного захоплення ним влади у не такій віддаленій перспективі. Це, в свою чергу, могло б ще далі перекроїти стратегічний ландшафт у Середній Азії та на Близькому Сході точно не на користь США. Недарма, РФ публічно висловлювала бажання бути присутнім на майбутньому підписанні домовленостей між урядом Афганістану та лідерами Талібану. Тепер все це, фактично ,в минулому.

Зараз головне, аби Президент Трамп не віддав наказ на виведення американського контингенту із розтерзаної країни. Якщо наказ щодо виведення американських сил із Сирії був вірним, то в умовах Афганістану це перетвориться на справжнє геостратегічне пекло. І зараз виникає дуже сильне відчуття, а чи не були дії, що призвели до краху переговорів у Кемп-Девіді, інспіровані Москвою та Тегераном? Виходячи із їх, вже спільних, геостратегічних інтересів, таке припущення має дуже серйозне право на життя.

Для тегеранського режиму мулл встановлення контролю над Афганістаном, нехай навіть і не тотального - величезний пріоритет. Таким чином можна замкнути вісь свого домінування – від Лівану через Сирії та Ірак до Афганістану. Те же саме, але трохи в інших вимірах, стосується й режиму у Кремлі.

Тепер, як виглядає, Талібан розпочне масштабну війну для захоплення цілого Афганістану. Трамп повинен визначитися: «Чи готовий він знову поновити війну США в Афганістані, чи піти звідти?». Причому, воювати прийдеться, фактично наодинці, як це було з початку 2002 року. Зараз НАТО не допоможе. НАТО вело там єдину у своїй історії війну та програло її. У США, в разі поновлення війни, союзником може стати лише нинішній уряд Афганістану. Та, як не парадоксально, уряд Пакистану – виключно, щоб збалансувати Індію, яка стає все ближчою до Росії.

Кремль зараз буде робити все, щоб війна в Афганістані поновилася якомога масштабніше та у найбільш жорстких формах. Відволікання уваги та ресурсів, втягування нових гравців, подальша регіональна дестабілізація та хаос – все на руку Кремля. Трамп та США повинні діяти. Кожний день із затримками у діях будуть коштувати дуже дорогого. А час неухильно звужує простір для глобальних рішень на шляху до битви у листопаді 2020-го року.

В разі, якщо Трамп все ж таки надасть наказ на виведення військ США із тієї країни, він, майже точно, програє вибори. Але, ця поразка, яка зараз виглядає, як майже неможливою, може стати результатом поразки у війні в Афганістані, а потім - з новим американським президентом - поразкою у набагато, набагато більших масштабах.

Джерело: https://blog.liga.net/user/akolomiyets/article/34466


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект