ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

27.07.2005 | Транзитна привабливість України. Іран розглядає українські пропозиції
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Іран хотів би експортувати свій газ до Європи через територію України, повідомили у вівторок закордонні інформагенції. Проект може бути вигідним для України, особливо в геополітичному сенсі, вважають експерти, тільки-от наскільки реально його реалізувати?


Домовленість з Україною відкриє двері Європи для іранських поставок газу. Така заява пролунала у вівторок від заступника міністра нафти Ірану. Кілька днів тому він зустрічався з головою правління НАК „Нафтогаз України” Олексієм Івченком, з яким, власне, й обговорив перспективи проекту. Ідея не нова – вона доволі активно обговорювалася на двосторонньому рівні впродовж останніх п’яти-семи років.


 Суть проекту – транспортування газу з території Ірану через Вірменію, Грузію, по дну Чорного моря через територію України на європейський ринок. Щоправда, незважаючи на багаторічні переговори, проект не далеко просунувся. Віце-президент фонду „Стратегія 1” Михайло Гончар пояснює чому:


„Є доволі серйозні питання, пов’язані з проходженням траси газопроводу через гірську територію на Південному Кавказі, а також з доволі протяжною морською ділянкою цього газопроводу по дну Чорного моря, причому в найглибшій його частині. Через це проект потребує значних інвестицій для реалізації. Україні в цій ситуації необхідно діяти послідовно, зважено і, перш ніж братися за реалізацію ризикованих проектів, зробити серйозні комерційні обрахунки.”


Є ще один маршрут, яким іранський газ може подаватися до території України, - сухопутний. Він більший за своєю протяжністю, зате не міститиме морської складової: з Ірану через територію Південного Кавказу та Росії до України. Як бачимо, на відміну від першого варіанту, другий пролягатиме через територію Росії. Однак, як повідомляє наш кореспондент у Москві Анатолій Доценко, російські експерти не у захваті від жодного з варіантів:


„В Інституті економіки Академії наук Росії вважають, що обидва українсько-іранські проекти неприйнятні для Росії. Російські економісти натякають на те, що будь-яка конкуренція в плані поставок газу до Європи без участі Росії зазіхатиме на російські інтереси. Тим більше, що Україна, за словами співрозмовників, намагається таким чином вийти, хоча б частково, з-під залежності від російського енергопостачання. А це вже не просто економіка – це геополітика, зазначають вони. На думку російських експертів, обидва проекти є не стільки вирішеною справою, скільки своєрідним шантажем Росії, свого роду каменем випробування. По-перше, кажуть російські економісти, без згоди Москви обидва проекти нездійсненні, бо навіть варіант прокладання трубопроводу по дну Чорного моря передбачає узгодження з Росією. По-друге, підкреслюють російські вчені, Росія має неабиякий вплив на Іран з точки зору його мирної ядерної програми. А отже, Іран у найближчій перспективі не спроможний реалізувати невигідні Москві проекти через загрозу припинення співпраці в сфері мирного атому.”


Також Україна, вважає експерт Німецького товариства з зовнішньої політики Александр Рар, зі стратегічних міркувань намагатиметься узгоджувати свої дії з Росією. На його думку, складність іранського проекту полягає також у тому, що у ньому задіяно не дві-три країни, а більше. А чим більше, тим складніше їм буде домовитися між собою. Крім того, експерт звертає увагу і на фактор безпеки:


У цьому проекті задіяно багато неспокійних конфліктних областей. Поки ситуація в них не стабілізується, не можна буде вести мову про безпеку енергетичного транспортування.”


І все ж експерти сподіваються, що після різноманітних узгоджень та досліджень, вердикт цьому проектові буде позитивним. Віце-президент фонду „Стратегія 1” Михайло Гончар зауважує:


"Для кожного проекту має настати свій час. Поки що важко сказати, наскільки цей проект може бути комерційно привабливим. Його можна розглядати як такий, що може бути реалізований у наступному десятилітті. Адже розвиваються технології, змінюється ситуація на ринку газу, ми спостерігаємо зростання попиту, цін на ринках енергоносіїв. В силу цього ті чи інші проекти, які вважалися комерційно ризиковими щодо повернення інвестицій, ставатимуть більш привабливими.”


Німецький експерт Александр Рар вбачає у цьому проекті також позитивні наслідки для геополітичних інтересів України:


„У довготерміновій перспективі для України добре, коли вона транспортуватиме газ чи нафту на Захід. Цим вона не лише зароблятиме гроші, але й як транзитна країна стане одним з важливих факторів безпеки для економіки Європейського Союзу. Я думаю, що Україна в цьому питанні рано чи пізно займе ключову позицію. Це підвищуватиме її значення в ЄС, а також у сусідніх державах.”


 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект